Čeští architekti mají světu co nabídnout

Česká republika má spoustu osobností známých po celém světě. Mimo jiné se to týká také české architektury. Na mysli máme odborníky, kteří se proslavili nejenom v Česku, ale jejich stavební díla se honosí ve světových metropolích. Jsou to profesionální čeští architekti, o nichž Vám povíme něco více. A to hlavně z pohledu výsledného architektonického díla.

  • Jan Kaplický
  • Eva Jiřičná
  • Eva Le Peutrec
  • Jan Magasanik
  • Jan a Ivana Bendovi

Úspěšní čeští architekti

Známým architektonickým fenoménem Česka je bezpochyby dnes již zesnulý Jan Kaplický, který mimo jiné hodně času působil ve Spojeném království. Jeho díla se vyznačovala určitým hi-tech stylem, což dokazuje například tiskové centrum v Londýně. Známý je také dosud nerealizovaný návrh Národní knihovny na Letné.

Právě tiskové centrum Lord´s Media Centre z díla Jana Kaplického bylo oceněno prestižní cenou Stirling Prize.

Marek L., Olomouc, architekt.

Čeští architekti a jejich slavná díla

Hned v úvodu tohoto článku přijde jistě vhod zmínit seznam profesionálů spadajících do kategorie čeští architekti, včetně představení jejich nejznámějších děl. Teprve poté se můžeme vrhnout na jejich detailnější prezentaci. Tato tabulka bude v tomto směru určitě dostatečně vypovídající.

ArchitektStavební dílo
Jan KaplickýLord´s Media Centre
Eva JiřičnáPřístavba knihovny v Leicester
Eva Le PeutrecMrakodrapy Tiandu
Jan MagasanikPavilon pro Expo 2010
Jan a Ivana BendoviOlympijský stadion v Torontu
Slavná stavební díla českých architektů.

Jak můžete vidět, známí čeští architekti mají na svědomí opravdu světové unikáty, a to jen jenom hrstka toho, čím se pyšní. O dalších úspěších a stavbách výše uvedených architektů Vám něco více prozradíme v následujících řádcích.

Architektka Eva Jiřičná

Čeští architekti, to je mimochodem i Eva Jiřičná, kterou proslavila například autobusová stanice Canada Water. Má za sebou i jiné úspěchy v podobě obchodů pro značku Joseph nebo tři unikátní mosty v Londýně. Její portfolio je bohaté nejenom v zahraničí, ale také v České republice, což dokazuje třeba Kongresové centrum ve Zlíně.

Čeští architekti mají světu jistě hodně co nabídnout.

Co postavili slavní čeští architekti?

Jak můžete správně tušit, čeští architekti toho mají na bedrech opravdu více než dost. Dokazuje to například Eva Le Peutec dříve Hendrychová, o kterou se prala taková architektonická studia, jakým je třeba Zahy Halid. Eva Le Peutec se primárně zaměřuje na kancelářské komplexy, vysoké mrakodrapy, ale i sportovní střediska. Další otázky a odpovědi Vám v této oblasti prozradí ještě něco více.

Kdo jsou manželé Jan a Ivana Bendovi?

Úspěšní čeští architekti, kteří se zhostili práce na více jak čtyř stovkách projektů, ať už to byly obchodní nebo bytové komplexy světového formátu. Dokazuje to Ocean Sonic Hotel, Hotel Crowne Plaza nebo Olympic City v Tianjinu.

Čím se pyšní Jan Magasanik?

Tento mladý architekt má za sebou například Varšavské muzeum moderního umění nebo se stal tvůrcem Kulturního centra MECA v Bordeaux.

Co dalšího vytvořil Jan Kaplický?

Mezi jeho uznávaná architektonická díla patří kupříkladu Národní knihovna v Paříži, Muzeum Enze Ferrariho, Obchodní dům Selfridges, ale také butik Comme des Carcons.

Na jakých školách učil Jan Kaplický?

Tento český architekt světového formátu byl uznávaným kantorem v oblasti architektury, a to v Německu, Francii, ale i ve Spojeném království.

Na čem ostatním se Eva Jiřičná podílela v České republice?

Kromě již uvedeného kongresového centra třeba na Hotelu Josef na Starém Městě, ale i v rámci úprav Královské zahrady na Pražském hradě.

Další čeští architekti

Výše uvedená jména pochopitelně nejsou těmi jedinými, která lze spojovat s celosvětovou působností a oblibou. Jsou tu i jiní čeští architekti prolamující hranice Česka. Patří mezi ně například Michal Postránecký, Regina Loutková, Martin Roubík, ale i Zdeněk Fránek, Stanislav Fiala a mnozí další. Můžeme tedy jen doufat, že ostatní čeští architekti budou ve světě tak uznávanou špičkou, jako tomu bylo doposud.

Publikováno: 21. 12. 2020

Kategorie: Architektura

Autor: DominikDatel

Tagy: architekt | architekti | český architekt | čeští architekti | Jan Kaplický