Dešťová voda je využitelná nejenom na zahradě

Voda je něčím, co k životu skutečně potřebujeme, a teď nemáme na mysli její konzumaci. Voda je zapotřebí v domácnosti při nejrůznějších úkonech, při zalévání trávníku na zahradě a podobně. Zkrátka všude, kam se podíváte. A možná právě proto by Vás měla zajímat dešťová voda, kterou lze na zahradě zachytávat. Ta totiž může v mnoha směrech nahradit vodu z vodovodního řádu.

  • Člověk spotřebuje denně asi 100 litrů vody.
  • Díky dešťové vodě můžete ušetřit až 50 %.
  • Tato voda je na rozdíl od té z kohoutku měkká.
  • Sloužit může nejenom k zavlažování rostlin.
  • Své využití nachází i v domácnosti.

Dešťová voda a její zachytávání na zahradě

Dešťová voda je cenná a my jako lidé ji necháme všechnu odtéct do kanalizace. Přitom stačí jediné. Pořídit si například speciální sudy umístěné pod svody ze střechy. Popřípadě vsadíte na důmyslnější řešení, kdy je voda sváděna rovnou do velkých nádrží umístěných pod zemí. Když se nádrže naplní, voda přepadem odtéká a vy máte stále spoustu kvalitní vody na zalévání zahrady, trávníku a rostlin.

Dešťová voda je využitelná také při venkovním úklidu nebo s ní můžete omýt automobil.

Pavel P., Kladno, výrobce plastových nádrží.

Voda v nádržích se musí točit

Každý asi správně ví, že voda z deště se po určité době kazí, takže je vhodné, pokud ji z nádrží nebo sudů pravidelně odebíráte a používáte. Díky tomu v ní nevznikají různé bakterie. Ty jsou sice prospěšné při zalévání, kdy je vhodné, že dešťová voda stojí. Při využití uvnitř domu už je tomu naopak. Pojďme si ale nejprve prozradit, kolik takové vody můžete ze střechy zachytit a kolik ji využijete.

Velikost střechyIdeální velikost nádržePoužití na zahradě
80 m22 650 litrů290 l/ m2
140 m24 500 litrů500 l/ m2
160 m25 300 litrů590 l/ m2
200 m26 500 litrů720 l/ m2
Jaká může být spotřeba dešťové vody zachycené ze střechy?

Pokud se rozhodnete chytat dešťovou vodu ve velkém, potom investujte do větší nádrže a v závislosti na jejím následném použití i do výkonného čerpadla. A pokud Vás zajímá, k čemu je využitelná dešťová voda v domácnosti, začtěte se ještě do následujících řádků.

Dešťová voda v domácnosti

Když s využitím této vody počítáte už při výstavbě svého rodinného domu, jedině dobře. Budete mít totiž důkladně připravené veškeré rozvody. Dešťová voda je totiž ideální pro splachování toalety. Pokud využijete i jistých filtračních zařízení, může najít upotřebení u pračky. A to je roční úspory v řádu tisíců litrů.

Dešťová voda má bezpochyby mnohá využití.

Dešťová voda a nejčastější otázky a odpovědi

Jestliže Vás dešťová voda zaujala více než jenom v rámci zalévání zahrádky, přinášíme Vám další užitečné informace související s jejím zachytáváním a použitím. Spoustu odpovědí najdete v níže uvedených otázkách.

Jak je využívána dešťová voda při praní?

Novodobé systémy umí díky přepínačům využívat dešťovou vodu třeba při hlavním praní a předpírce a při finálním máchání je už využita voda z řádu.

V čem je dešťová voda lepší nežli ta z vodovodního řádu?

Je podstatně měkčí, takže ve výsledku nedochází k poškozování některých spotřebičů vodním kamenem.

Kde musí být umístěna nádrž na dešťovou vodu?

Pokud chcete skladovat vodu ve velkém, tak ideálně v chladném prostředí. Nejčastěji je to v podzemních nádržích, kde nehrozí takové znečištění a nemění se teploty.

Kdy mohu využít dešťovou vodu v domácnosti?

Podmínkou tohoto řešení jsou dvojí rozvody vody v domácnosti. Jedny pro dešťovou vodu a jedny pro vodu z klasického řádu.

Je dešťová voda pitná?

Jako pitnou ji nevyužívejte, protože přichází do kontaktu s různými částmi, odkud se splavují bakterie. Typicky ze střechy.

Kolik stojí řešení na zachytávání dešťové vody?

Pokud se rozhodnete zachytávat dešťovou vodu pro širší využití v zahradních prostorách, ale také mimo ně, třeba v domácnosti, jistě Vám přijde vhod informace o celkové investici. V závislosti na velikosti nádrže a přidružené technologii můžete takové systémy zakoupit již od 20 000 Kč. To se však hodně odvíjí od toho, co od takového řešení očekáváte.

Publikováno: 14. 12. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: čerpadlo | dešťová voda | nádrž na vodu | sud na vodu | zalévání