Domácí kancelář – Kompletní zařízení pro home office

Home office je pojmem, který se v poslední době celkem hodně rozmáhá. Představit si pod ním můžete domácí kancelář. Ta nachází oblibuje v mnoha zemích světa. Spousta zaměstnavatelů umožňuje svým pracovníkům práci z domu mající své klady i zápory. My se však nebude zaměřovat na samotný home office, jako spíše na to, jak si takovou domácí kancelář vytvořit.

  • Najděte si doma klidné místo.
  • Odstraňte jakékoliv rušivé elementy.
  • Pořiďte si kvalitní nábytek.
  • Investujte do praktických doplňků.
  • Pusťte se směle do práce.

Domácí kancelář na klidném místě

Vaším prvním krokem by se mělo stát nalezení vhodného místa pro práci z domu. Pokud máte volný pokoj, který si můžete přestavět na kancelář, máte vyhráno. V opačném případě se snažte vytvořit si pracovní kout alespoň částečně izolovaný od ostatních členů domácnosti.

Pokud nemůžete mít pro kancelář sólo místnost, můžete investovat třeba do speciálních sluchátek eliminujících hluk z okolí. Na práci budete mít více klidu.

Radek P., Brno, prodejce.

Zdravá domácí kancelář

Pokud to jenom trochu jde, volte pro domácí kancelář místo oproštěné nejenom o zvuk ostatních členů domácnosti, ale také o nepříjemné zápachy z vaření a podobně. Tohle všechno jsou totiž rušivé elementy. Konkrétní místnost by tedy měla být snadno větratelná. Zároveň je třeba dbát na dostatek venkovního světla, popřípadě možnost volby instalace toho interiérového. Ve světě je home office hodně rozšířenou záležitostí, o čemž mimochodem vypovídá níže uvedená tabulka.

ZeměZaměstnanci na home office
Nizozemsko13,8 %
Finsko12,7 %
Lucembursko12,5 %
Česká republika3,9 %
Celoevropský průměr9,6 %
Jak jsou na tom s prací z domu v okolích zemích?

Domácí kancelář si tedy hodně zařizují lidé především v Nizozemsku. Na druhou stranu jsou tu evropské země, kde home office až tolik netáhne nebo jednoduše není zaměstnavateli podporován. Zmínit lze například Bulharsko a Rumunsko.

Zařizujeme domácí kancelář od A až do Z

Teď se pojďme zaměřit na konkrétní věci týkající se domácí kanceláře. Základem je pochopitelně nábytek. Na mysli ale nemáme sedací soupravu. Základem je dostatečně velký a prostorný stůl. Jeho výška by se měla pohybovat mezi 70 až 75 centimetry. Velikost pracovní desky volte s ohledem na to, jakou práci vykonáváte a kolik prostoru potřebujete.

Domácí kancelář každého z nás může vypadat všelijak.

Ostatní vybavení pro domácí kanceláře

Další věcí, na níž se vyplatí nešetřit je pohodlná pracovní židle nebo chcete-li křeslo. V ideálním případě se zvýšenou opěrkou, područkami a z materiálů, které Vás nebudou omezovat ani při celodenním sezení v domácí kanceláři. A jaké ostatní informace Vám při zařizování přijdou vhod?

Jaký typ osvětlení použít?

Na stole sice můžete mít postavenou lampu, ale rozhodně volte i silnější stropní osvětlení v prostoru nad Vámi.

Jak více podpořit pohodlnější a zdravější sezení v domácí kanceláři?

Využít k tomu můžete bohaté příslušenství pro kancelářské židle. Jsou to především speciální opěrky krční páteře a podsedáky.

Existuje vhodný způsob sezení u pracovního počítače?

Ano. Měli byste sedět v rovné poloze. Lokty se musí o stůl opírat pod úhlem devadesát stupňů a na monitor byste se měli dívat rovně. Při pohledu dolů směrem na notebook Vás brzy může začít bolet krční páteř.

Jak řešit dostatek úložného prostoru?

Ideální volbou jsou nejrůznější skříně, komody nebo zásuvné moduly pod stůl.

Jaká je optimální velikost pracovního stolu?

Šířku volte v rozmezí mezi 70 až 180 centimetry. Pokud jde o hloubku stolu, obvykle je to mezi 60 až 90 centimetry.

I barva pracovního koutu hraje důležitou roli

Možná to ani netušíte, ale domácí kancelář do jisté míry ovlivňují barvy kolem Vás. Je známo, že například modrá barva podporuje soustředění. Jestliže chcete dlouhodobě uvolnit tlak v očích, zvolte barvu zelenou. Naopak pocit jistoty získáte v okamžiku, kdy vsadíte na hnědou barvu. I takové detaily jsou důležité pro domácí kancelář. Vždyť právě od takových maličkostí se ve výsledku může odvíjet Vaše pracovní nasazení a výkonost. A to je to, oč každému jde.

Publikováno: 09. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: domácí kancelář | home office | kancelářská židle | kancelářský stůl