Garáž představuje praktickou součást bydlení

Pokud vlastníte rodinný dům, máte zahradu či pozemek a auto, pak si jistě pokládáte otázku, jaké zastřešení pro vůz vymyslet. Stejně, jako bydlení přináší dostatečné zázemí nám samotným, rádi bychom jej dopřáli automobilu, ať už je to garáž nebo přístřešek. Důvodů, proč mít auto pod střechou existuje hned několik.

  • Ochrana vozu před povětrnostními podmínkami.
  • Stínění proti slunečním paprskům.
  • V rámci garáže je to ochrana před okolním prachem.
  • Garáž chrání i před zloději.
  • Přínos především pro lak vozu.

Samostatná garáž a její výhody

Jako první každého napadne to, že si postaví garáž. V tomto směru lze volit z nejrůznějších variant. Jsou to garáže zděné, přístavby k rodinnému domu nebo garáže plechové a dřevěné. V každém případě jde o stavbu skládající se ze čtyř plnohodnotných stěn, střechy a vjezdových vrat. Tedy kompletní ochrana dopravního prostředku.

Garáž nemusí být pouze na jedno auto, ale postavit si můžete i dvojgaráž, kde mohou být zakomponována jedna velká vysouvací vrata.

Kamil R., Brno, prodejce garážových vrat.

Když postavíte garáž dostatečně velikou, bez problému v ní vybudujete například dílnu či další skladovací prostor. V maximální možné míře zvýšíte ochranu automobilu před vandaly a v zimě nebudete muset řešit ometání sněhu nebo škrábání zamrzlého skla.

Nevýhody plnohodnotné garáže

Jestliže se máme bavit o nevýhodách garáže, lze zmínit snad pouze dva faktory. Tím prvním je ještě větší pracnost oproti stavbě klasického přístřešku. Na druhou stranu musíte počítat i s cenovou nákladností. A pokud náhodou nevíte, jak veliká má být taková garáž, prozradíme Vám minimální rozměry mezi stěnou a vozem podle norem.

Pohled od stěny k vozuMinimální rozměr
Ze strany řidiče0,6 až 1 m
Ze strany spolujezdce0,25 až 0,5 m
V zadní části vozu0,5 m
V přední části vozu0,5 až 0,8 m
Kolik místa byste si měli nechat při budování garáže?

Jde o minimální rozměry, které je třeba dodržet. V praxi to však vypadá tak, že lidé staví garáž dostatečně prostornou, aby si vozidlo při vysedání nepoškodili, a ještě jim zbyl prostor pro uložení ostatních věcí. Klasická je třeba garáž o velikosti 4x6 m.

Přístřešek na vozidlo

Nyní se pojďme věnovat druhému typu garáže. Je to přístřešek, který může být připevněn k rodinnému domu nebo je samostatně stojící. Na první pohled se od klasické garáže liší v tom, že jeho boky jsou otevřené. To znamená, že vozidlo je kryté primárně z vrchní části.

Garáž může být zděná, ale také ve formě přístřešku.

Garáž jako přístřešek

Ve prospěch přístřešku na automobil hovoří určitě nižší pořizovací ceny. Také realizace bude o poznání rychlejší. Mezi klady lze jistě zařadit i to, že vozidlo není vystavováno příliš velkým výkyvům teplot jako je tomu při vjíždění a vyjíždění z garáže. Na druhou stranu Vám bude chybět pocit většího bezpečí, úložné prostory a obecně celkový komfort. Jestliže uvažujete o přístřešku pro auto, hodí se Vám jistě několik níže uvedených odpovědí.

Z jakých materiálů může být přístřešek zhotoven?

Nejčastěji to bývá ze dřeva. Výjimkou však nejsou ani moderní materiály v podání hliníku ve spojení s polykarbonátovými deskami nebo skleněnou střechou.

Jak vyřešit nedostatek prostoru u přístřešku?

Jestliže toužíte po skladovacím místě, zvolte přístřešek jako součást zahradního domu, kam všechny potřebné věci můžete ukládat.

Kolik stojí přístřešky na auto?

Pokud jde o dřevěný přístřešek, pohybujete se od 8 000 Kč. V případě hliníkového přístřešku je to zhruba desetinásobek.

Jaké jsou optimální rozměry pro přístřešek?

Za minimální velikost pro garáž v podání přístřešku se počítá s rozměry 3x5 m.

Vyrábí se přístřešky pro dvě auta?

Ano. Při volbě vhodné konstrukce dokonce nemusí být opatřeny ani středovými vzpěrami, což je praktičtější a vypadá to mnohem lépe.

Garáž vs. přístřešek na auto

Jednoznačný verdikt v otázce, zda zvolit garáž nebo přístřešek na auto rozhodně není. Každý z Vás si totiž musí promyslet sám, jak velký prostor může pro garážové stání vyhradit, kolik finančních prostředků je schopen investovat a co od takového stání očekává. Když si na tohle odpovíte, zjistíte, co je pro Vás nejlepší.

Publikováno: 04. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: garáž | garáže | přístřešek | přístřešek pro auto | zděná garáž