Hvězdnice: ozdoba vaší zahrady od léta do podzimu

Rostlina Na H

Hvězdník: krása z čeledi amarylkovitých

Patří mezi ně i hvězdník, česky také zvaný amarylis. Jeho krása vynikne zejména v období Vánoc a zimních měsíců, kdy svými zářivými barvami rozzáří každý interiér. Původem pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky, kde roste v horských lesích. Jeho rodové jméno Hippeastrum je odvozeno z řeckých slov „hippeus“ (jezdec) a „astron“ (hvězda), což odkazuje na tvar jeho květů.

Hvězdník je cibulovina s velkými, nápadnými květy, které se objevují na dlouhých, pevných stoncích. Květy mohou být jednoduché i plné, v široké škále barev od bílé a krémové přes růžovou, oranžovou a červenou až po zelenou a fialovou. Listy hvězdníku jsou dlouhé, úzké a tmavě zelené. Objevují se po odkvětu a během léta slouží k fotosyntéze a tvorbě zásobních látek v cibuli.

Pěstování hvězdníku není náročné. Cibule se sází na podzim do květináčů s propustným substrátem. Důležité je zajistit jim dostatek světla, tepla a zálivky během vegetačního období. Po odkvětu je potřeba omezit zálivku a nechat cibule zatáhnout.

Původ a druhy hvězdníku

Hvězdník, známý také pod latinským názvem Hippeastrum, pochází z tropických a subtropických oblastí Jižní Ameriky, především z Brazílie, Peru a Bolívie. V přírodě roste v tropických deštných lesích, na svazích And a v travnatých oblastech. Do Evropy se hvězdník dostal v 17. století a brzy si získal oblibu jako okrasná rostlina. Díky šlechtění vznikla celá řada hybridů s rozmanitými barvami a tvary květů.

Dnes rozlišujeme desítky druhů a stovky kultivarů hvězdníku. Mezi nejoblíbenější druhy patří Hippeastrum vittatum s bílými květy s červenými pruhy, Hippeastrum aulicum s červenými květy a Hippeastrum papilio s květy připomínajícími motýla. Kromě klasických barev jako je červená, bílá, růžová a oranžová, existují i kultivary se žlutými, zelenými a fialovými květy. Některé druhy mají květy jednoduché, jiné plné, některé voní, jiné ne.

Ideální podmínky pro pěstování

Rostlina na H, o které si povídáme, vyžaduje pro svůj optimální růst a bohatou úrodu specifické podmínky.

Světlo: Upřednostňuje slunná stanoviště s dostatkem přímého slunečního svitu, minimálně 6 hodin denně. V polostínu poroste, ale bude mít menší výnosy.

Půda: Ideální je lehká, propustná půda s dostatkem živin a mírně kyselým pH (6,0-6,5). Těžká, jílovitá půda zadržuje vodu a může vést k hnilobě kořenů.

Zálivka: Pravidelná zálivka je důležitá, ale rostlina nesnáší přemokření. Zaléváme tehdy, když je vrchní vrstva půdy suchá.

rostlina na h

Teplota: Preferuje teplé počasí s teplotami mezi 20-25 °C. Je citlivá na mráz a chladný vítr.

Hnojení: Pro bohatou úrodu je vhodné rostlinu pravidelně přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu.

Ochrana: Pravidelně kontrolujeme rostliny, zda nejsou napadeny škůdci nebo chorobami. V případě potřeby zasáhneme vhodným přípravkem.

Dodržováním těchto základních požadavků na pěstování si zajistíte zdravý růst a bohatou úrodu.

Sázení a hloubka cibulí

Hyacinty (Hyacinthus) patří mezi nejoblíbenější jarní cibuloviny, které nám svými zářivými barvami a omamnou vůní zpříjemňují probouzející se zahradu. Pro bohaté kvetení je důležité správné zasazení cibulí. Ideální dobou pro sázení hyacintů je podzim, a to od září do října. Cibulky potřebují dostatek času na zakořenění před příchodem zimy. Hloubka sázení se liší podle velikosti cibule. Obecně platí, že by cibulka měla být zasazena do hloubky rovnající se dvojnásobku až trojnásobku její výšky. Větší cibulky se sází hlouběji než menší. Důležité je také dodržet vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami. Pro dosažení pěkného efektu se doporučuje sázet hyacinty ve skupinách po 5 až 10 cibulkách. Vzdálenost mezi cibulkami by měla být asi 10 až 15 cm. Po zasazení cibulí je důležité záhon důkladně zalít, aby se půda usadila a cibulky měly dostatek vláhy pro zakořenění.

Zálivka a hnojení hvězdníku

Hvězdník (Amaryllis) je oblíbená pokojová rostlina, která nás těší svými nádhernými květy během zimních měsíců. Pro bohaté kvetení a zdravý růst je důležitá správná zálivka a hnojení. Během kvetení zaléváme hvězdník pravidelně, až když substrát na povrchu proschne. Voda by nikdy neměla stát v misce pod květináčem, mohlo by dojít k hnilobě cibule. Po odkvětu zálivku postupně omezujeme a během období vegetačního klidu, kdy rostlina zatahuje listy, zaléváme jen sporadicky. Hnojit hvězdník začínáme s nástupem růstu nových listů a pokračujeme po celé období kvetení. Používáme hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny s vyšším obsahem draslíku, který podporuje tvorbu květů. Hnojivo aplikujeme dle návodu na obalu, obvykle jednou za 14 dní. Po odkvětu hnojení ukončíme a znovu začneme s nástupem nového vegetačního období. Dodržováním těchto zásad zajistíme hvězdníku optimální podmínky pro růst a bohatou násadu květů.

Kvetení: od jara do podzimu

Rostlina na "h" kvetoucí od jara do podzimu je například hortenzie. Tato oblíbená okrasná dřevina nabízí širokou škálu barev a tvarů květů. Existuje mnoho druhů a kultivarů hortenzií, které se liší dobou kvetení.

rostlina na h

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) kvete od června do srpna. Její květy mohou být bílé, růžové, červené nebo modré, v závislosti na pH půdy. Pro modré květy je potřeba kyselá půda, pro růžové a červené zásaditá.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) kvete od července do září. Její květenství jsou laty, které mohou být bílé, krémové nebo růžové. Hortenzie latnatá je odolnější vůči mrazu než hortenzie velkolistá.

Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) kvete od června do srpna. Její květenství jsou kulovitá a bílá. Hortenzie stromečkovitá je nenáročná na pěstování a dobře snáší i polostín.

Pro bohaté kvetení hortenzií je důležité zajistit jim dostatek vláhy a živin. Pravidelné hnojení během vegetačního období podpoří růst a kvetení. Po odkvětu je vhodné odstranit odkvetlá květenství.

Možné choroby a škůdci

Rostlina začínající na písmeno "h" může být náchylná k různým chorobám a škůdcům. Mezi běžné choroby patří houbové infekce, které se projevují skvrnami na listech, vadnutím nebo hnilobou kořenů. Plísňové choroby se často vyskytují ve vlhkém prostředí. Bakteriální choroby se projevují podobnými příznaky jako houbové infekce, ale jsou obtížněji léčitelné. Virové choroby způsobují deformace listů, zakrnělý růst a změnu barvy listů.

Vlastnost Hortenzie Hvězdník
Barva květu Růžová, modrá, bílá Červená, bílá, oranžová
Období květu Léto Zima
Náročnost pěstování Střední Nízká

Mezi škůdce, kteří mohou rostlinu napadnout, patří mšice, svilušky, molice a třásněnky. Tito škůdci se živí rostlinnou šťávou, což vede k oslabení rostliny, deformacím listů a snížené produkci květů nebo plodů. Dalšími škůdci jsou slimáci a hlemýždi, kteří se živí listy a stonky rostlin.

Pro prevenci chorob a škůdců je důležité udržovat rostliny v dobré kondici, zajistit jim dostatek světla, vody a živin. Pravidelně kontrolujte rostliny, zda nejeví známky napadení. V případě zjištění choroby nebo škůdce je nutné včas zasáhnout vhodným přípravkem.

Zimování hvězdníku: tipy a rady

Hvězdník, známý také jako amarylis, je oblíbenou pokojovou rostlinou, která svými velkými, barevnými květy rozjasní zimní období. Po odkvětu ale potřebuje období klidu, aby si nabrala síly na další sezónu. Zimování hvězdníku není složité, stačí dodržet pár základních pravidel.

rostlina na h

Po odkvětu omezte zálivku a nechte listy postupně zežloutnout a uschnout. Cibuli pak vyjměte z květináče, očistěte od zbytků zeminy a listů a nechte ji oschnout. Suchou cibuli uložte na chladné (8-10 °C) a temné místo, ideálně do sklepa nebo do chladnější místnosti. Během zimování cibuli nezalévejte.

Na konci zimy, obvykle v únoru nebo v březnu, můžete cibuli hvězdníku opět zasadit do květináče s čerstvou zeminou. Umístěte ji na světlé a teplé místo a začněte s mírnou zálivkou. Brzy se objeví nové listy a později i krásné květy.

Množení: dělení cibulí

Hvězdník (Hippeastrum), často mylně nazývaný amarylis, je oblíbená pokojová cibulovina, která okouzluje svými velkými, nádherně zbarvenými květy. Pro jeho další rozmnožování je ideální metoda dělení cibulí.

Nejvhodnější dobou pro dělení cibulí hvězdníku je období po odkvětu, kdy rostlina stáhne živiny zpět do cibule a začíná období vegetačního klidu. Opatrně vyjmeme cibuli z květináče a odstraníme starou zeminu. Dceřiné cibulky, které se vytvořily okolo mateřské cibule, opatrně oddělíme. Je důležité, aby oddělené cibulky měly vlastní kořínky.

Oddělené cibulky zasadíme do samostatných květináčů s propustným substrátem určeným pro cibuloviny. Cibule sázíme tak, aby horní třetina vyčnívala nad povrch substrátu. Po zasazení zalijeme a umístíme na světlé a teplé místo, chráněné před přímým sluncem. Během zimy omezíme zálivku a necháme cibulky odpočívat. Na jaře začneme s pravidelnou zálivkou a hnojením. Nové rostliny by měly vykvést přibližně za 2-3 roky.

Hloh obecný je odolný keř, který se často používá do živých plotů. Jeho bílé květy na jaře lákají hmyz a z červených plodů, hložinek, se dělají marmelády.

Eliška Dvořáková

Hvězdník v květináčích a truhlících

Hvězdník, známý také pod latinským názvem Hippeastrum, je oblíbenou pokojovou rostlinou, která svými velkými a barevnými květy rozzáří každý interiér. Pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky a patří do čeledi amarylkovitých. Pěstování hvězdníku v květináčích a truhlících není náročné a zvládnou ho i začátečníci. Důležité je dopřát mu dostatek světla, tepla a vlhkosti. Hvězdník má rád světlé stanoviště, ale přímé slunce by mu mohlo popálit listy. Ideální teplota pro jeho růst se pohybuje mezi 18-22 °C. Zálivku volte pravidelnou, ale mírnou. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. Po odkvětu je vhodné omezit zálivku a nechat rostlinu odpočinout. Hvězdník se množí cibulkami, které se sází na jaře do květináčů. Cibulky by měly být zasazeny tak, aby jejich horní třetina vyčnívala nad povrch substrátu. Pro pěstování hvězdníku je vhodný propustný substrát s dostatkem živin. Hnojení se doporučuje během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Hvězdník je nejen krásnou, ale i nenáročnou rostlinou, která vám svými květy udělá radost po mnoho let.

rostlina na h

Inspirace: hvězdník v zahradě

Hvězdník, známý také jako amarylis, je rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která do našich domovů přináší nádech exotiky. Jeho krása a elegance z něj dělají oblíbenou dekoraci, a to zejména v období Vánoc a Velikonoc, kdy jeho velké, hvězdicovité květy rozzáří každý interiér.

Hvězdník patří do čeledi amarylkovitých a jeho latinský název je Hippeastrum. Jeho cibule, ze které vyrůstají silné stonky s květy, je poměrně velká a může dosahovat průměru až 10 cm. Listy hvězdníku jsou dlouhé, úzké a mají sytě zelenou barvu.

Pěstování hvězdníku není náročné, a proto je vhodný i pro začátečníky. Důležité je dopřát mu dostatek světla, tepla a zálivky. V době vegetace je vhodné hvězdník přihnojovat hnojivem určeným pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu je nutné nechat rostlinu odpočinout a omezit zálivku.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: rostlina na h | informace o rostlině začínající na písmeno "h"