Květiny pro včely: Jak proměnit zahradu v včelí ráj?

Květiny Pro Včely

Levandule

Levandule je hotový magnet na včely! Její fialové květy jsou plné sladkého nektaru, který včely milují. A co je důležité – levandule kvete dlouho, od června až do srpna, takže poskytuje včelám potravu po celé léto. Ať už máte zahradu, balkon nebo jen pár květináčů za oknem, levanduli se bude dařit všude. Stačí jí slunné místo a propustná půda. A bonus pro vás? Levandule nádherně voní, takže si z ní můžete nasušit voňavé sáčky do skříně nebo si z ní uvařit uklidňující čaj. Pěstováním levandule tak pomůžete nejen včelám, ale i sami sobě.

A jaké další květiny potěší včely na vaší zahradě? Zkuste třeba slunečnici, kopretinu, mateřídoušku nebo šalvěj. Všechny tyto květiny jsou krásné na pohled a zároveň jsou pro včely důležitým zdrojem potravy.

Slunečnice

Slunečnice, s jejich zářivě žlutými květy, jsou nejen pastvou pro oči, ale také důležitým zdrojem potravy pro včely. Tyto statné rostliny, latinsky Helianthus annuus, kvetou od léta do podzimu a poskytují včelám bohatou zásobu pylu i nektaru. Pro včely je pyl zdrojem bílkovin a dalších živin, zatímco nektar jim dodává energii. Slunečnice jsou oblíbené i u včelařů, protože jejich nektar dává medu specifickou, lehce nasládlou chuť.

Květiny pro včely
Název květiny Období květu Barva květu Výška rostliny (cm)
Slunečnice roční Červenec - Září Žlutá 100-200
Levandule lékařská Červen - Srpen Fialová 30-60
Mateřídouška obecná Květen - Červen Růžová 10-30

Pro včely jsou nejvhodnější odrůdy slunečnic s jednoduchými květy, které umožňují včelám snadný přístup k pylu a nektaru. Existují i speciální odrůdy slunečnic vyšlechtěné přímo pro včely, které se vyznačují vysokým obsahem pylu a nektaru. Pěstování slunečnic je tak skvělým způsobem, jak podpořit včelí populaci a zároveň si zkrášlit zahradu.

Macešky

Macešky, latinsky Viola × wittrockiana, jsou oblíbené dvouleté květiny, které svými pestrými barvami rozzáří každou zahradu. Pro včely jsou macešky atraktivní zejména brzy na jaře, kdy kvetou jako jedny z prvních. Poskytují jim cenný pyl a nektar v době, kdy je ostatních zdrojů potravy poskrovnu. Macešky preferují slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Pro bohaté kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Macešky se snadno množí semeny, která se vysévají v létě. Kromě včel lákají macešky i další opylovače, jako jsou motýli a čmeláci. Pěstováním macešek na zahradě tak přispějete k biodiverzitě a podpoříte populaci těchto užitečných tvorů.

květiny pro včely

Mateřídouška

Mateřídouška je nízká, kobercovitě rostoucí bylina s drobnými, oválnými listy a růžovými až fialovými květy. Kvete od května do září a je významným zdrojem nektaru pro včely. Její květy jsou bohaté na nektar a pyl, který včely využívají k výrobě medu. Mateřídouškový med je velmi ceněný pro svou lahodnou chuť a léčivé účinky.

Mateřídouška je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Daří se jí na slunných stanovištích s propustnou půdou. Můžete ji vysadit na skalku, do záhonu i do truhlíku. Je odolná vůči suchu a mrazu.

Pro včely je mateřídouška velmi důležitou rostlinou, protože jim poskytuje potravu v době, kdy kvete jen málo jiných rostlin. Výsadbou mateřídoušky na zahradě tak můžete pomoci chránit včely a podpořit jejich populaci.

Mezi další květiny, které přitahují včely, patří například levandule, šalvěj, slunečnice, kopretina, měsíček lékařský a mnoho dalších. Vytvořením zahrady s rozmanitou nabídkou kvetoucích rostlin můžete přilákat včely a další opylovače a přispět tak k ochraně životního prostředí.

Rozmarýn

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je stálezelený keř s aromatickými listy, které jsou oblíbené v kuchyni. Pro včely je rozmarýn atraktivní díky svým modrofialovým květům, které se objevují na jaře a někdy i na podzim. Tyto květy jsou bohaté na nektar a pyl, což z nich dělá cenný zdroj potravy pro včely a další opylovače.

Pěstování rozmarýnu je poměrně snadné. Preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je tolerantní k suchu a daří se mu i v nádobách, což z něj dělá skvělou volbu i pro menší zahrady a balkony.

Přidáním rozmarýnu do vaší zahrady nejenže obohatíte chuť svých pokrmů, ale také podpoříte biodiverzitu a poskytnete včelám cenný zdroj potravy.

Sněženka

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), ten malý bílý posel jara, je pro včely vítaným zdrojem potravy po dlouhé zimě. Zatímco mnoho jiných rostlin ještě spí, sněženky statečně vykukují ze sněhu a nabízejí včelám svůj pyl a nektar. Pro včely, které se probouzejí z hibernace a potřebují rychle doplnit energii, je sněženka doslova životabudičem. Její nektar obsahuje vysoké množství cukru a pylu, což včelám dodává sílu pro budování úlu a péči o první jarní potomstvo. Pěstováním sněženek na zahradě tak můžeme včelám významně pomoci a přispět k jejich přežití. Navíc, kdo by odolal pohledu na rozkvetlou sněženku, která nám připomíná, že jaro je už konečně tady?

květiny pro včely

Sněženky patří mezi první jarní květiny, které lákají včely. Do seznamu květin, které přitahují včely, patří například:

krokusy

bledule

vrby

třešně

Chrpa modrá

Chrpa modrá (Centaurea cyanus) je pro včely doslova magnetem. Tato kráska s blankytně modrými květy je pro ně neodolatelným zdrojem pylu a nektaru. Včely na ni létají od června do září, kdy se chrpa modrá nejvíce pyšní svými květy. A co je na ní pro včely tak lákavé? Především je to bohatá produkce pylu, který je pro včely důležitým zdrojem bílkovin. Chrpa modrá je také známá svou vysokou medností – z hektaru porostu chrpy modré mohou včely vyprodukovat až 200 kg medu. Ten je pak krásně světlý, s jemnou, lahodnou chutí. Pokud chcete včelám dopřát pastvu pro oči i pro bříška, určitě na svou zahradu chrpu modrou zasaďte. Patří mezi nenáročné letničky, kterým se daří na slunných místech s propustnou půdou. A kdo ví, třeba se vám za vaši péči odmění i vlastním medem s jemnou chutí chrpy modré.

Jetel luční

Jetel luční je pro včely doslova magnetem. Jeho růžové až fialové květy jsou plné sladkého nektaru, který včely milují. Jetel luční kvete od května do září, a tak poskytuje včelám potravu po celé léto. Kromě nektaru sbírají včely z květů jetele i pyl, který je důležitým zdrojem bílkovin.

A co je na tom nejlepší? Jetel luční roste prakticky všude – na loukách, polích i zahradách. Pokud chcete včelám dopřát bohatou pastvu, zasaďte si na zahradu jetel luční. Existuje mnoho odrůd, ze kterých si můžete vybrat, ať už hledáte nízký plazivý druh nebo vysoký jetel do květinové louky. Pěstování jetele lučního je navíc velmi snadné, je to nenáročná rostlina, která se snadno množí.

Jetel luční je tak skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí podpořit včely a další opylovače. Jeho krásné květy ozdobí vaši zahradu a zároveň poskytnou včelám cennou potravu.

Pampeliška

Pampeliška, známá také jako smetánka či mléč, je pro včely doslova magnetem. Tato odolná rostlinka s jasně žlutými květy kvete od jara do podzimu a poskytuje včelám bohatý zdroj nektaru i pylu. Pro včely je pampeliška obzvláště důležitá na jaře, kdy se probouzejí ze zimního spánku a potřebují dostatek potravy pro obnovu sil. Její pyl je bohatý na bílkoviny a další živiny, které včely potřebují pro svůj růst a vývoj. Navíc je pampeliška rozšířená po celém Česku, roste na loukách, zahradách i v parcích, a tak poskytuje včelám snadnou dostupnost potravy. Pokud chcete včelám pomoci, zasaďte si na zahradě pampelišky nebo je nechte vykvést na trávníku. Uvidíte, že se vám za to odmění svou pílí a lahodným medem.

květiny pro včely

Hloh

Hloh je doslova včelí magnet! Jeho bílé nebo růžové květy, které se objevují na jaře, jsou pro včely a další opylovače doslova magnetem. Hloh je skvělou volbou pro každou zahradu, protože nejenže krásně kvete, ale také poskytuje včelám bohatý zdroj nektaru a pylu. Ať už zvolíte hloh obecný, hloh jednosemenný nebo jiný druh, včely vám budou vděčné. Navíc, plody hlohu, hložinky, jsou jedlé a zdravé i pro nás. Takže až budete vybírat rostliny do vaší zahrady, nezapomeňte na hloh – včely i vy budete nadšení!

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: květiny pro včely | seznam květin, které přitahují včely