Nákup postele provádějte na základě důležitých parametrů

Jestliže si myslíte, že nákup postele je něčím jednoduchým, jste na omylu. Přistupovat byste k němu měli stejně, jako když se Vaším cílem stane nová kuchyně v domácnosti. Postel musíte vybírat na základě několika odlišných věcí tak, abyste byli spokojeni. A u tohoto typu nábytku je to celkem vyžadováno. Vždyť právě v posteli nabíráte nové síly do dalšího dne a musíte se cítit komfortně.

  • Víte, pro koho je postel určena?
  • Vsaďte na ty správné rozměry.
  • Nepodceňujte důležité vlastnosti.
  • Zásadní je výrobní materiál.
  • Na co dalšího nesmíte zapomenout?

Pro koho je postel určena?

Takový pomyslný odrazový můstek pro nákup postele je volba modelu na základě toho, kdo na ní bude spát. Od toho se odvíjí vše ostatní a primárně rozměry. Jiná postel bude pro kojence a naprosto odlišná zase pro postarší dětí nebo dospělého člověka. Kapitolou samou o sobě jsou senioři.

Pokud chcete, aby Vám postel vydržela několik dlouhých let, vyhněte se levným výrobním materiálům a vsaďte v tomto směru na kvalitu.

Tomáš L., České Budějovice, prodejce nábytku.

Nákup postele podle rozměru

Velikost postele je tím zásadním, co budete řešit. V tomto případě Vás bude zajímat šířka, délka, ale také výška. Nákup postele se bude řídit podle těchto základních parametrů, které odpovídají tomu, zda půjde o jednolůžko nebo manželskou postel. Konkrétní hodnoty naleznete v tabulce níže.

PředmětHodnota
Šířka manželské postele180 až 200 cm
Šířka jednolůžkové postele90 až 120 cm
Standardní délka postele200 cm
Prodloužená délka postele220 cm
Optimální výška postele40 až 50 cm
Výška postele pro seniory55 až 65 cm
Víte, jaké jsou rozměry nabízených postelí na trhu?

Každý má pochopitelně trochu jiné nároky, ale nákup postele může víceméně vycházet z těchto standardních hodnot. Pokud budete chtít nějaké jiné, obvykle se už jedná o postele vyráběné na míru.

Čalouněná postel vypadá dobře. I ta má však své klady a zápory.

Výrobní materiál je alfou a omegou

Nákup postele se musí odvíjet také od toho, z jakého materiálu bude postel vyrobena. Vynikající životností a pevností se pyšní pravé dřevo, které může být měkké i tvrdé. Z pohledu vzhledu narazíte na dřevo cinkované a rostlé. Výjimkou nejsou ani odlišné barevné odstíny dřeva, moření a laky. Na své si tedy přijde naprosto každý.

Nákup postele v otázkách a odpovědích

Dřevem z pohledu výrobního materiálu samozřejmě nekončíme. Vybírat si můžete také z laminátu, kovu nebo z čalouněných postelí. Výhody a nevýhody takových výrobků Vám přiblížíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké klady a zápory mají laminátové postele?

V jejich případě oceníte cenovou dostupnost. Na druhou stanu počítejte s laciným vzhledem a krátkou životností.

Co hovoří ve prospěch kovové postele?

Nákup postele tohoto typu bude radostí. Kov je pevný, bytelný a zároveň elegantní. Z pohledu originality, a ještě lepšího vzhledu můžete vsadit na postele kované, přímo od kováře. K jejich výrobě se používá masivnější ocel.

V čem vynikají čalouněné postele?

Ty mohou být celkem variabilní. V jejich prospěch určitě hovoří větší úložný prostor a také použití barevně odlišných potahových látek.

Mají čalouněné postele nějaké mínusy?

Nejsou vhodné pro alergiky.

Jaké druhy dřeva se používají při výrobě postelí?

Levnější měkké dřevo je smrk, modřín a borovice. Tvrdší a stabilnější dřevo představuje ořech, jasan, dub, buk a třešeň.

Nákup postele a ostatní důležité vlastnosti

Při výběru postele do ložnice nebo dětského pokoje rozhodně neopomínejte ani na některé další věci. Vedle pevnosti se zaměřte například na vzdušnost. Když zvolíte postel bez úložného prostoru, pod postelí bude volně proudit vzduch, což přispívá k větší hygieně při spaní. Člověk totiž přes noc vypotí celkem dost tekutin.

Nákup postele v maximální míře souvisí s již zmiňovaným pohodlím. A to si nejlépe ověříte naživo. Proto vyrazte do velkého obchodního domu nebo specializované prodejny, kde si budete moci postel vyzkoušet. Prodejci dražšího a značkového sortimentu svým zákazníkům přináší i možnost získat postel na zkoušku domů. Přece jenom, v domácím prostředí ji budete moci otestovat asi nejlépe.