Objevte pestrost čočky na vaší zahradě

Čočka Druhy

Čočka na zahradě

Čočka je nenáročná plodina, která se na zahradě pěstuje poměrně snadno. Preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Semena se vysévají přímo na záhon od března do května do řádků vzdálených asi 20 cm. Důležité je zajistit dostatečnou zálivku, zejména během klíčení a tvorby lusků. Čočka je odolná vůči chorobám a škůdcům, takže není potřeba používat chemické přípravky. Sklizeň probíhá od července do srpna, kdy lusky zhnědnou a semena uvnitř ztvrdnou. Čočka je bohatá na bílkoviny, vlákninu a minerály, a proto je cennou součástí zdravého jídelníčku.

Pěstování čočky

Čočka se pěstuje snadno a je skvělým doplňkem do každé zahrady. Semena se vysévají přímo na záhon brzy na jaře, jakmile to půda dovolí. Mají rády slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Semena se sejí do hloubky 2-3 cm a ve vzdálenosti 5-8 cm od sebe. Řádky by měly být od sebe vzdáleny asi 30 cm. Čočka nevyžaduje mnoho hnojení, ale prospěje jí kompost zapracovaný do půdy před setím. Během růstu je důležité udržovat záhon bez plevele a půdu mírně vlhkou. Čočka je odolná vůči suchu, ale pravidelná zálivka zajistí lepší úrodu.

Druhy čočky pro vaši zahradu

Existuje mnoho druhů čočky, ze kterých si můžete vybrat, a každý z nich má své vlastní jedinečné vlastnosti. Mezi nejoblíbenější druhy patří:

Čočka hnědá: Je to nejběžnější druh čočky a má zemitou, oříškovou chuť. Její velkou výhodou je, že se rychle vaří a drží tvar.

Čočka zelená: Má jemnější chuť než čočka hnědá a často se používá do salátů. Obsahuje více vlákniny než čočka hnědá.

Čočka červená: Její chuť je nasládlá a má jemnou texturu. Červená čočka se rychle rozvaří, a proto je ideální do polévek a kaší.

Čočka černá: Její chuť je zemitá a má pevnou texturu. Černá čočka si i po uvaření zachovává svůj tvar a barvu.

Červená čočka

Červená čočka je oblíbená luštěnina s jemnou, oříškovou chutí. Je výborným zdrojem bílkovin, vlákniny a železa. Červená čočka se na rozdíl od jiných druhů čočky nemusí namáčet a vaří se velmi rychle, zhruba 15-20 minut. Díky své nasládlé chuti se hodí do polévek, pomazánek, karbanátků, ale i do sladkých jídel. Oblíbená je také v indické kuchyni, kde se z ní připravuje například čočkový dhál. Červená čočka je skvělou volbou pro rychlé a zdravé vaření.

Zelená čočka

Zelená čočka je druh luštěniny, která je známá svou oříškovou chutí a pevnou texturou. Na rozdíl od hnědé čočky si zelená čočka po uvaření zachovává svůj tvar, což z ní dělá skvělou volbu do salátů, polévek a nádivek. Je bohatá na bílkoviny, vlákninu a železo, a proto je zdravou a výživnou součástí jídelníčku. Zelená čočka se vaří přibližně 30-45 minut a není nutné ji před vařením namáčet. Pro zvýraznění její chuti ji můžete vařit v zeleninovém vývaru nebo přidat bylinky jako bobkový list nebo tymián.

Černá čočka

Černá čočka je luštěnina s jemnou zemitou chutí a krémovou texturou. Je bohatá na bílkoviny, vlákninu a železo, což z ní dělá výživnou součást pestré stravy. Černá čočka se nemusí namáčet a vaří se rychleji než jiné druhy čočky, obvykle do 20 minut. Díky své tmavé barvě a schopnosti držet tvar po uvaření se hodí do salátů, polévek, dušených pokrmů a jako příloha k masu i rybám. Oblíbená je také v indické kuchyni, kde se používá do kari a dahlů.

Hnědá čočka

Hnědá čočka je opravdovou královnou mezi luštěninami. Její zemitá, lehce nasládlá chuť a příjemně pevná konzistence z ní dělají skvělý základ mnoha jídel. Ať už ji přidáte do polévky, salátu, pomazánky nebo z ní uvaříte hlavní chod, hnědá čočka vás zasytí a dodá vašemu tělu potřebné živiny. Obsahuje totiž vysoký podíl bílkovin, vlákniny a železa. Navíc se pyšní krátkou dobou vaření, takže si na ní pochutnáte i tehdy, když nemáte zrovna moc času. Inspirujte se tradičními českými recepty na čočku s uzeným masem a cibulkou nebo ji vyzkoušejte v moderních bezmasých variantách.

Tipy pro pěstování čočky

Čočka je nenáročná plodina, která se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Semena vyséváme od března do května přímo na záhon do řádků vzdálených 20–30 cm. Hloubka setí je 3–5 cm. Čočka má ráda slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Během vegetace není potřeba rostliny přihnojovat. Důležitá je pravidelná zálivka, zejména v období klíčení a tvorby lusků. Čočka je odolná vůči chorobám a škůdcům. Sklízíme v srpnu a září, kdy lusky zhnědnou a semena v nich chrastí.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: čočka druhy | různé druhy čočky