Okna – víte, podle čeho je vybírat?

Stejně, jako ve Vašem domě nebo bytě nesmí chybět podlaha, je tomu tak i s okny. Ty plní hned několik důležitých rolí najednou. V první řadě působí estetickým dojmem, dále pak propouští odpovídající světlo do interiéru, a nakonec zabraňují tepelným ztrátám. Pokud zrovna řešíte, jaká zvolit okna do nemovitosti, přinášíme Vám několik praktických rad.

  • Hlavní účel zasklení.
  • Výběr vhodného materiálu.
  • Optimální profil.
  • Správné zasklení.
  • Přidružené doplňky.

K čemu potřebujete okna?

Nežli přistoupíte k volbě správného typu okna, měli byste si v duchu odpovědět na několik otázek. Chcete okno, které Vás ochrání před zloději? Má být bezpečnostním prvkem pro děti, odhlučňovat zvuk z venku nebo dáváte zelenou vyšší odolnosti proti povětrnostním podmínkám? Podle toho, co chcete, budete postupovat dál.

Když plánujete nová okna, nezapomínejte ani na praktickou elektrickou ochranu, která může být jejich nedílnou součástí. Pavel T., Brno, prodejce oken.

Pavel T., Brno, prodejce oken.

Tepelně izolační vlastnosti

Při výběru okna hraje jistě důležitou roli to, jak dobře izolují, ať už po stránce hluku nebo tepla. Na to má vliv právě volba konkrétního profilu, včetně odpovídajícího zasklení. Mezi dvojskly a trojskly jsou totiž značné rozdíly, což se promítá do hodnoty součinitele prostupu tepla. Přesvědčit se o tom můžete v tabulce uvedené níže.

Provedení oknaSoučinitel prostupu tepla
Starší dvojsklaUg = 2,8 W/m2K
Současný minimální standardUg = 1,7 W/m2K
Trojskla pro nízkoenergetické domyUg = 1,2 W/m2K
Trojskla pro pasivní domyUg = 0,8 W/m2K
Jaké jsou vhodné parametry kvalitních oken?

Je známo, že kvalitní trojskla dokáží oproti dvojsklům ušetřit až 20 % na teplených ztrátách. Je tedy logické, že taková okna se během relativně krátké doby zaplatí. Pořizovací náklady u trojskla jsou z logiky věci o něco vyšší nežli u dvojskla.

Vhodný materiál pro okna

Když vybíráte nová okna, mělo by Vás zajímat také to, z jakého materiálu budou zhotoveny rámy. V tomto směru se můžete spolehnout na čtyři základní produkty. Jsou to okna plastová, dřevěná, hliníková a čtvrtou kategorii představuje spojení hliníku a dřeva. Každý z takových výrobků má pochopitelně své klady a zápory.

Kvalitní okna jsou základem jakékoliv nemovitosti.

Co musíte vědět o nových oknech?

Abyste si udělali lepší představu o tom, jaká okna jsou vhodná právě pro Vaše účely, přinášíme Vám několik odpovědí na základní otázky týkající se této tematiky. Možná právě tyto informace Vás při výběru navedou tím správným směrem. Jaké jsou výhody plastových oken? – Jejich největším kladem je bezpochyby poměr mezi cenou a přidanou hodnotou. Snadno se udržují, jsou univerzální a existuje přemíra barevných dekorů, včetně imitací dřeva.

Jaké jsou výhody plastových oken?

Jejich největším kladem je bezpochyby poměr mezi cenou a přidanou hodnotou. Snadno se udržují, jsou univerzální a existuje přemíra barevných dekorů, včetně imitací dřeva.

V čem vyniká dřevo jako výrobní materiál?

Dřevo je stabilní, používá se u atypických a velkých ploch, lze snadno opravit a hlavně, jde o přírodní produkt.

Jaké jsou výhody hliníkových oken?

Na hliník sází majitelé moderních nemovitostí. Jde o bezúdržbový materiál v podstatě s neomezenou životností.

Kde se využívají dřevohliníková okna?

Kromě novodobějších rodinných domů nachází své uplatnění také u bytový komplexů a komerčních budov.

Jaké jsou nevýhody plastu a hliníku?

U plastu počítejte s náročnější opravou v případě poškození okna. Pokud jde o hliník, ten má horší tepelné vlastnosti na rozdíl od několikakomorových plastových profilů nebo dřeva. Zároveň je drahý.

Nezapomínejte na doplňky pro okna

Ať už se do Vašeho hledáčku dostanou jakákoliv okna, myslete i na to, že jejich součástí by mělo být i vhodné příslušenství. Typickým příkladem jsou vnitřní a venkovní parapety. Ty mohou být z různých materiálů, a hlavně máte na výběr i z pohledu barevného provedení. U okna by neměly chybět ani sítě proti hmyzu. Ty Vám umožní větrat domácnost také v noci při rozsvíceném světle, protože přes sítě se do interiéru nedostane žádný hmyz.

V neposlední řadě neopomínejte ani na stínění. Okna přirozeně propouští odpovídající množství světla z venku. Pokud jej nechcete, potřebujete vhodné zastínění v podání vnitřních či venkovních žaluzií, popřípadě rolet. Stínění také přispívá k většímu soukromí, protože k Vám nikdo neuvidí zvěnčí.

Publikováno: 23. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: dřevěná okna | hliníková okna | okna | okno | plastová okna