Ořechové Vánoce: Tipy na ozdoby z ořechů pro útulný domov

Vánoční Ozdoby Z Ořechů

Ořechy rozřízněte opatrně na poloviny.

Ořechy rozřízněte opatrně na poloviny. Použijte k tomu ostrý nůž a dávejte pozor, ať si neublížíte. Snažte se o co nejrovnější řez, aby vám pak obě poloviny ořechu pěkně seděly k sobě. Pokud se vám ořech rozpadne na více kousků, nezoufejte. Můžete je později slepit tavnou pistolí a použít je na ozdobu.

Z půlek ořechů můžete vytvářet různé tvary. Oblíbené jsou například hvězdy, stromečky nebo zvířátka. Pro inspiraci se podívejte na internet, kde najdete spoustu návodů a šablon. Jednotlivé části ozdob slepujte tavnou pistolí. Pracujte opatrně, tavné lepidlo je horké a mohli byste se popálit.

Hotové ozdoby můžete dále zdobit. Použít můžete například třpytky, korálky, stužky nebo barvy. Fantazii se meze nekladou. Nakonec do ozdoby přilepte očko ze stužky nebo provázku, abyste ji mohli pověsit na stromeček.

Vyjměte jádra a schovejte na později.

Po rozlousknutí ořechů si dejte chvilku na stranu a oddělte skořápky od jader. Nevyhazujte je! Jádra vlašských ořechů, lískových ořechů nebo mandlí jsou lahodnou a zdravou pochoutkou. Můžete je sníst jen tak, přidat do vánočního cukroví, použít do kaší nebo si z nich vyrobit domácí ořechové máslo. Schovejte si je do uzavíratelné nádoby a uložte na chladném a suchém místě, aby nezvlhly a nechytily plíseň. Takto vám vydrží čerstvé a chutné až do Vánoc, kdy je můžete použít do dalších vánočních receptů.

Ořechové skořápky očistěte.

Než se pustíte do tvoření vánočních ozdob z ořechů, je potřeba skořápky řádně očistit. Pečlivě rozlouskněte vlašské ořechy tak, abyste získali co nejvíce nepoškozených půlek. Zbytky jader odstraňte nožem nebo malou lžičkou. Pro dokonale čisté skořápky je namočte na několik hodin do misky s teplou vodou a trochou saponátu. Voda změkčí zbytky slupek a usnadní jejich odstranění. Po namočení skořápky důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a nechte je uschnout na utěrce. Pro urychlení sušení můžete skořápky vložit na plech a krátce je zapéct v troubě na nízkou teplotu. Pozor, ať je nepřepečete, mohly by ztmavnout a ztratit svůj lesk. Očištěné a suché skořápky jsou připravené k dalšímu tvoření. Můžete je barvit, zdobit ubrouskovou technikou, polepovat flitry nebo je nechat v jejich přirozené kráse a zavěsit na stužku. Fantazii se meze nekladou!

Tavnou pistolí spojte skořápky.

Tavná pistole se stane vaším nejlepším přítelem při výrobě kouzelných vánočních ozdob z ořechů. Po rozlousknutí ořechů a vyjmutí jader si připravte skořápky, které budou tvořit základ vašich ozdob. Pomocí tavné pistole naneste malé množství lepidla na okraj jedné skořápky a pevně ji přitiskněte k druhé. Chvíli podržte, aby lepidlo zatuhlo a skořápky držely pohromadě. Takto spojte vždy dvě půlky skořápek a vytvořte si dostatečnou zásobu pro další zdobení.

Při lepení skořápek si dávejte pozor na horké lepidlo a pracujte opatrně, abyste se nespálili. Pro menší děti je vhodné, aby jim s lepením pomohli dospělí.

Ozdobte dle fantazie.

Ať už se rozhodnete pro klasiku, nebo dáte přednost originálnímu zdobení, pamatujte, že fantazii se meze nekladou. Ořechy můžete natírat barvami, zdobit třpytkami, korálky, flitry nebo je obalovat v různých materiálech. Zkuste třeba tavnou pistolí připevnit k ořechům kousky látek, stužky, krajky nebo přírodní materiály jako sušené ovoce, skořici či badyán. Vytvoříte tak originální ozdoby, které nikde jinde nenajdete.

Nebojte se experimentovat s barvami a vzory. Vytvořte si ozdoby v barvách Vánoc – červené, zlaté, stříbrné, nebo se inspirujte přírodou a použijte zelenou, hnědou a bílou. Z ořechů můžete vytvořit i různé tvary – hvězdičky, sněhuláky, andílky, stačí jen zapojit trochu kreativity.

A pokud si na zdobení troufnete s dětmi, užijte si společně kreativní chvilky a vytvořte si ozdoby, které vám budou připomínat společné vánoční chvíle.

Připevněte stužku na zavěšení.

Po zaschnutí barvy nebo lepidla je čas ozdobit naše ořechové ozdoby pro zavěšení na stromeček. Jemně provlékněte tenkou stužku nebo nit otvorem v horní části ořechu. Ujistěte se, že stužka je dostatečně dlouhá, aby se ozdoba dala snadno zavěsit. Pro pevnější uchycení můžete na konci stužky uvnitř ořechu udělat uzlík nebo přilepit korálek. Takto ozdobené ořechy pak snadno zavěsíte na vánoční stromeček, na větvičky nebo je použijete jako součást vánočních dekorací a aranžmá.