Plot je estetickou i bezpečnou součástí zahrady

Nechcete, aby někdo cizí vstupoval na Vaši zahradu kolem rodinného domu? Rádi byste efektivním způsobem ochránili svůj zahradní nábytek? Toužíte po pocitu bezpečí a komplexnosti z pohledu dokončeného bydlení? Potom neopomínejte na plot. Ten hraje v rámci spokojeného obydlí velice důležitou roli.

  • Dělí se například podle struktury.
  • Na výběr je ze spousty výrobních materiálů.
  • Oplocení může mít různé speciální vlastnosti.
  • Volit jej můžete podle tvaru.
  • Zamezovat dokonce může okolnímu hluku.

Jaké typy plotů jsou dostupné?

Pokud se rozhodujete postavit nový plot kolem domu, potom se Vám určitě hodí vědět, jaké možnosti se Vám v tomto směru nabízí. Někdo vsadí na jednoduchost a přiměřenou cenu. Jiný se může ubírat cestou nákladnějšího řešení spojeného s maximální bytelností a přidanou estetickou hodnotou. Na výběr máte minimálně ze šesti typových variant.

Plot si většina lidí staví také kvůli tomu, aby své soukromí chránili před pohledy zvědavců zvenčí. K tomu slouží především plné ploty odpovídající výšky.

Marek L., Svitavy, realizátor plotů.

Levný plot pro kohokoliv

Tou nejzákladnější variantou je bezpochyby pletivový plot. Ten stojí málo peněz a díky vhodné povrchové úpravě má dlouhou životnost. Je však pravdou, že je přes něj vidět, a tak nemusí přinášet velký pocit soukromí. Z hlediska estetiky to není žádná sláva, i když takový plot už se dnes vyrábí jak v zelené, tak třeba v moderní antracitové barvě.

Jeho alternativou se stane dřevěný plot. Ten může být plný, takže přes něj nebude tolik vidět. V jeho prospěch hovoří především celková ekologičnost. Jedná se přece jenom o přírodní materiál. Počítat ale musíte s pravidelnou údržbou v podobě nátěrů a také s omezenější životnostní vlivem povětrnostních podmínek.

Bezúdržbový plastový plot

Jestliže se o plot nechcete starat, můžete vsadit na plast. Novodobé materiály jsou tvořeny tak, že se pyšní svou stálobarevností. Ani cena není nikterak přemrštěná. Omezující však může být „plastová“ podoba, i když bude tvořena nejrůznějším dekorem dřeva. Špatné počasí se na plastovém plotu také negativně podepíše.

Plot nabývá nejrůznějších podob, třeba klasického pletiva.

Elegantní kovové řešení

Když nebudete mít příliš seškrcený rozpočet, může se Vaším cílem stát kovový plot. Ten vyniká rozhodně luxusním vzhledem a víceméně se o něj nemusíte starat. Jestliže Vás zajímá, kolik takové ploty vlastně stojí peněz, prozradíme Vám to. A to skrze orientační ceny uvedené v tabulce níže.

Typ plotuCena
PletivoOd 70 Kč/bm
Dřevěný plotOd 300 Kč/bm
Plastový plotOd 900 Kč/bm
Betonový plotOd 520 Kč/m2
Kovový plotOd 1 000 Kč/bm
Kolik asi tak stojí oplocení kolem rodinného domu?

Pokud chcete spojit kov s přírodním materiálem, pak využijte dnes velice oblíbené gabionové ploty. Ty jsou sice dražší a náročnější na samotnou výstavbu, o to delší je pak jejich životnost. Jejich hlavní doménou bude maximální pocit soukromí a dosti nadčasový vzhled.

Co takhle betonový plot?

Od obyčejného pletiva se lze samozřejmě propracovat i k daleko plnějším materiálům, kterými můžete oplotit Vaši zahradu. Typickým příkladem je beton. Na výběr je bezpochyby z mnoha betonových výrobků. Začíst se můžete ještě do níže uvedených řádků přinášejících odpovědi na důležité otázky týkající se plotů.

Jaké výhody mají betonové ploty?

V jejich případě oceníte hlavně maximální pocit soukromí, dlouhou životnost, bezúdžbovost a vysokou míru zabezpečení.

V čem naopak betonové ploty ztrácí?

Mezi ty největší nevýhody patří bezpochyby vysoké pořizovací náklady a také náročnější práce se samotnou výstavbou.

Jaké výplně se používají v rámci kovových plotů?

Volit můžete například svařované ocelové konstrukce, typickou kovářskou práci, litinu, ale také lehký hliník.

Jaké ploty nejsou bezúdržbové?

S určitými udržovacími pracemi počítejte u plotů dřevěných. Ošetřovat byste ale měli také ocelové lakované ploty nebo litinu. Všechny ostatní zmíněné v tomto článku lze považovat za bezúdržbové.

Jaké jiné materiály je možné využít pro výstavbu plotu?

Další alternativou se může stát ryze kamenný plot nebo ten keramický z děrovaných cihel. Výjimkou samozřejmě není ani živý plot.

Publikováno: 24. 12. 2020

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: dřevěný plot | hliníkový plot | kovový plot | oplocení | pletivo | plot | ploty