Podlaha na terasu musí být důkladně promyšlená

Terasa u domu je v podstatě nedílnou součástí jakékoliv zahrady. Prostor, kde budete relaxovat, odpočívat a nabírat nové síly. Právě proto byste se zde měli cítit dobře, k čemuž výrazným způsobem přispěje podlaha na terasu. Na trhu je řada různých materiálů, s nimiž Vás blíže seznámíme. Hned na začátku si však musíte uvědomit, jaké vlastnosti od ní vlastně očekáte.

  • Materiál příjemný na došlap
  • Povrchová odolnost
  • Přírodní vzhled
  • Jednoduchá a rychlá údržba
  • Přijatelná cena

Podlaha na terasu v podání betonu

Pojďme nejprve na představení betonových výrobků. Cenově nedostupnější bude bezpochyby zámková dlažba. Nutno však podotknout, že tato krytina na terasu zrovna nepatří mezi designové unikáty. Na druhou stranu je dostatečně odolná, například když po ní budete šoupat zahradní nábytek. Opticky zajímavější jsou betonové dlaždice velkého formátu, s nimiž získáte nejenom pevnost, ale také vzhledově zajímavou plochu.

Přírodní materiály patří k těm finančně nákladnějším. Ještě dražší jsou snad jenom umělé materiály vyznačující dlouhou životností.

Milan S., Praha, prodejce podlahových materiálů.

Od betonu ke kamenu a keramice

Podlaha na terasu může samozřejmě být i z přírodního kamene. V tomto směru máte rozhodně na výběr, ať už jde o materiály jako pískovec, mramor, žula či travertin. Alternativou jsou kamínkové podlahy spojené speciální pryskyřicí. U kamene počítejte s tvrdším došlapem. Naopak údržba půjde velice snadno klidně spláchnutím vodou ze zahradní hadice.

Jestliže chcete, aby podlaha na terasu více korespondovala s Vašimi vnitřními prostorami v domě, zaměřte se na keramiku. Dnes už se prodávají výrobky s mrazuvzdornými vlastnostmi a protiskluzovou vrstvou. Základem pokládky je důkladně připravený podklad a kvalitní spárovací hmota.

Dřevěná podlaha na terasu

Pokud patříte k milovníkům přírodních materiálů, zainvestujte do dřeva. Ostatně v tomto směru může být laděn i zbytek zastřešení terasy a zahradní nábytek. Pro venkovní účely je lepší volit tvrdší exotické dřevo, které déle vydrží. Na rozdíl od kamene a betonu je vhodné se o dřevo náležitě starat. To znamená prostřednictvím speciálních nátěrů.

Na terasu můžete umístit třeba terasová prkna.

Dřevoplastová podlaha na terasu

Jestliže toužíte po dřevu a zároveň se o něj nechcete starat, pak je tu ještě jedno řešení v podání dřevoplastu. Jde o speciální WPC prkna, která jsou stálobarevná, bezúdržbová, snadno omyvatelná a působí přírodním vzhledem. Abyste měli představu o tom, jaká podlaha na terasu, respektive výrobní materiál je vhodný právě pro Vaše účely, přinášíme Vám jednoduché srovnání cen.

MateriálOrientační cena
Betonová dlažbaOd 500 Kč/m2
Dřevěné materiály700 až 2 500 Kč/m2
WPC materiály1 000 Kč až 3 500 Kč/m2
Pokládka podlahy na terasu50 až 450 Kč/m2
Na kolik Vás vyjde podlaha na terasu?

Cena pokládky se pochopitelně odvíjí od toho, jaký materiál je pokládán. Nižší bude například u zámkové nebo betonové dlažby. Naopak dražší je pokládka dřevěné a WPC podlahy na terasu, kde je vyžadována také konstrukce kvalitního roštu, dodržení správných montážních postupů a řada dalších věcí.

Podlaha na terasu musí přinášet radost

Je jedno, jaká podlaha na terasu z výše prezentovaných Vás zaujme. Podstatné je to, že konkrétní materiál Vám bude přinášet radost ve všech ohledech. Vedle praktických vlastností totiž převládá i samotná estetika. V dalším rozhodování Vám budou nápomocny níže uvedené otázky a odpovědi.

Mohu terasu z kamene nějak poškodit?

Kamen je jistě odolnějším materiálem, takže hodně vydrží. Snad jen pád těžšího předmětu by mohl způsobit jeho prasknutí.

Lze poškozená terasová prkna vyměnit?

Ano, v závislosti na konstrukci podlahy na terasu je možné poškozená prkna měnit.

Hrozí u WPC podlahy třískování?

Nikoliv. Právě dřevoplast je praktický v tom, že se Vám do nohy nikdy nezapíchne žádná tříska. Je ale pravdou, že méně třísek mají i tvrdé exotické dřeviny.

Jaké jsou kvalitní exotické dřeviny na terasu?

V tomto směru volte Teak, Massaranduba a Bangkirai.

Je nějaká cenově dostupná dřevina na terasu?

Dobrý poměr kvality, ceny a patřičné odolnosti má sibiřský modřín.