Předokenní žaluzie přináší komfort bydlení

Vnitřní žaluzie jsou něčím, co má v rodinném domě asi většina z nás. Je však pravdou, že v posledních letech jsou čím dál více v kurzu předokenní žaluzie. Jak už prozrazuje jejich název, nachází se nikoliv v interiéru, nýbrž v exteriéru. A právě na ně se v dnešním článku zaměříme podrobněji.

  • Jde o moderní stínící techniku.
  • Mohou být součástí chytré domácnosti.
  • Plynuje regulují průnik světla do interiéru.
  • Přináší výhody v létě i v zimě.
  • Jejich alternativou jsou venkovní rolety.

Instalace předokenní žaluzie

Jestliže chcete, aby byly předokenní žaluzie doslova neviditelnou součástí Vaší nemovitosti, potom o nich začněte uvažovat už v době, kdy stavíte rodinný dům. Žaluzie se totiž montují do speciálního kastlíku, který může být zakomponován ve fasádě. A díky tomu bude zcela neviditelný. I dodatečná montáž je však možná.

Předokenní žaluzie lze instalovat i do hotových domů. Žaluzie zajíždí do viditelného kastlíku připevněného na fasádě, který může barevně korespondovat s ostatními prvky a bude součástí celkového exteriéru.

Pavel K., Znojmo, prodejce stínící techniky.

Jak velká schránka je zapotřebí?

Jestliže Vás zajímá, jak vysoká schránka tvořená z plechu je zapotřebí pro navíjecí žaluzie, proradíme Vám to. Orientační hodnoty přinášíme v následující tabulce. Její podoba se pochopitelně může měnit v závislosti na konkrétním řešením. Pro představu to však stačí.

Výška schránkyVýška předokenní žaluzie
175 až 185 mm1 100 mm
195 až 215 mm1 500 mm
250 až 270 mm2 300 mm
295 až 325 mm3 000 mm
Jak vysoký kastlík pojme různí dlouhé žaluzie?

Při výběru předokenní žaluzie hodně přihlížejte k typu použité hliníkové lamely, ale také k její tloušťce, barevnému podání, výplni a ke krycí výšce. Tohle všechno a mnohé další parametry totiž rozhodují nejenom o celkovém vzhledu, ale i vlastnostech výrobku.

Jaké výhody má předokenní žaluzie?

Pojďme se zaměřit na to, v čem jsou předokenní žaluzie opravdu přínosné a proč po nich touží čím dál více majitelů nemovitostí. Je to například možnost spuštění žaluzie i při otevřeném okně. Díky dálkovému ovládání můžete snadno a rychle regulovat světlo pronikající dovnitř. Velká předokenní žaluzie dokáže skrýt hned několik okenních dílů najednou. Vedle značného stínícího efektu oceníte také ochranný efekt, snížení venkovního hluku a termoregulační efekt.

Venkovní žaluzie dokáží regulovat sluneční svit v interiéru.

Důležité otázky a odpovědi

Jestliže reálně uvažujete o tom, že by se tento typ venkovních žaluzií stal nedílnou součástí Vaší nemovitosti, potom se začtěte do níže uvedených otázek. Ty Vám totiž mohou přinést celkem podstatné odpovědi na věci související s předokenními žaluziemi.

Jaké způsoby ovládání lze využít

Levným řešením je mechanické ovládání. Dále to může být elektrické ovládání na zdi, dálkový ovladač nebo mobilní telefon jako součást chytré domácnosti.

Je možné instalovat žaluzie na zateplenou fasádu?

V závislosti na rozpracovanosti zateplení a fasády nemovitosti lze volit mezi zapuštěnou a přiznanou variantou.

Jak jsou instalovány předokenní žaluzie?

Podle typu výrobce jsou k dispozici například žaluzie do překladů, zaomítací žaluzie, ty nadokenní a již zmiňované žaluzie s přiznanou montáží.

Lze na tyto žaluzie čerpat dotace?

Ano, vzhledem k tomu, že jde o prvek pozitivně se podepisující na minimalizaci tepelných ztrát, lze využít vybraných dotačních titulů.

Vadí venkovním žaluziím silný vítr?

Určitě, příliš silný vítr je může poškodit. Mnohé systémy jsou však dovybaveny čidlem, takže se při silném větru sami zvednou a schovají do kastlíku.

Předokenní žaluzie a nevýhody

Kromě zmiňovaného poškození vlivem silného větru, což lze efektivně řešit, asi nejsou žádné další. Snad jen v porovnání s venkovními roletami může někomu vadit trochu vyšší náročnost na údržbu, menší ochrana před vandaly a nižší tepelně izolační vlastnosti. Jde však o detaily, na které se může zaměřovat jenom někdo. Obecně lze předokenní žaluzie považovat za velice přínosný stavební počin, respektive novodobou stínící techniku ovládanou i na dálku.

Publikováno: 05. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: předokenní žaluzie | stínící technika | venkovní žaluzie | žaluzie