Pronájem bytu nebo raději jeho nákup. Co je lepší?

Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kdo si chtějí postavit dřevostavbu či zděný dům, jistě se Vaším cílem stanou bytové jednotky. Těch se v České republice nachází více než dost. Otázkou však zůstává, jestli dáte přednost nákupu nového bytu nebo u Vás zvítězí spíše pronájem bytu. Jestliže v tomto směru tápete, přinášíme Vám klady obou řešení, abyste na tuto zásadní otázku dokázali najít odpověď.

  • Představíme Vám výhody nákupu bytu.
  • Prozradíme i nevýhody tohoto řešení.
  • Dozvíte se, proč vsadit na pronájem bytu.
  • A jaká úskalí pronájem zahrnuje.
  • Ve výsledku zjistíte, co vlastně chcete.

Nákup bytové jednotky

Pojďme začít nákupem nemovitosti. Klady tohoto řešení jsou celkem zřejmé. Stáváte se vlastníkem nemovitosti, jejíž hodnota s největší pravděpodobností neustále poroste. Máte záruku, že Vás z takového bytu nikdo nevyhodí, protože bude Váš. Když budete nemovitost financovat s pomocí hypotéky, pak si můžete odečíst úroky z daňového základu.

Oproti výše uvedeným kladům musíte počítat s tím, že s vlastním bytem vznikají i jisté povinnost. Třeba ty týkající se oprav. Zde můžete narazit na celkem nerozhodné společenství vlastníků. Počítat musíte s pojištěním a placením daní. Když se budete chtít narychlo odstěhovat na jiné místo, nemusí to za všech okolností vyjít. Situace na trhu v rámci prodeje bytů se totiž dost mění.

Různé typy bytových jednotek

Ať už se rozhodne pro pronájem bytu nebo jeho nákup, můžete si být jisti, že výběr je z bohatého typu nemovitostí. V Česku jsou nabízeny nejenom malé garsoniéry, ale především byty s dispozicemi 1+kk až 5+1 a větší. To platí také o provedení bytů, které nemusí mít podobu uzavřeného prostoru v jednom podlaží.

Na trhu jsou k dostání suterénní byty, mezonetové byty propojující více podlaží najednou a originální loftové byty.

David J., Praha, realitní makléř.

Pronájem bytu a jeho výhody

Na opačné straně barikády je pronájem bytu. Ten se vyznačuje jistou flexibilitou a možností odstěhovat se na jakékoliv jiné místo v relativně krátkém čase. Nemusíte se zabývat údržbou bytové jednotky a povinnostmi týkajícími se majitele. Do jisté míry se stáváte svobodným člověkem, který se může bez problémy přestěhovat za prací na druhý konec republiky.

Pronájem bytu je pro někoho lepší nežli jeho nákup.

Pronájem bytu má i jisté nevýhody

Stejně jako nákup nemovitosti, tak i pronájem bytu má svá úskalí. Nájemné vlastně žádným způsobem nenavyšuje a neobohacuje Váš vlastní majetek. Zvyknout si musíte také na to, že v případě ukončení smlouvy může dojít k navýšení nájemného nebo můžete být z bytu vykázáni. Přesto je tato forma bydlení velice oblíbená. Zde je tabulka s orientačními náklady za nájemné ve velkých městech. Jde o cenu bytu s velikostí kolem 55 m2.

MěstoMěsíční nájemné
Praha16 455 Kč
Hradec Králové12 900 Kč
Plzeň11 393 Kč
Brno14 285 Kč
Jihlava11 475 Kč
Na kolik peněz vyjde měsíční pronájem bytu?

Pronájem bytu je z logiky nejdražší právě v hlavním městě. Hned za ním je Brno, ale také Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Liberec nebo Jihlava. Čím menší je město, tím klesá nabídka služeb, občanské vybavenosti, dopravní dostupnosti a tím se snižuje i cena za pronájem bytu.

Na co se zaměřit, když hledáte pronájem bytu?

Když se rozhodnete pro pronájem bytu, pak k tomu máte asi své důvody a tato varianta bydlení je Vám v něčem blízká. Při hledání takového bytu je vhodné důkladně přihlížet ke konkrétní lokalitě, která by Vás měla naplňovat z pohledu prostředí a dostupnosti služeb. V rámci pronájmu Vás mohou zajímat i další věci.

Jak se platí nájemné?

Záleží na dohodě s pronajímatelem, ale obvykle je to bezhotovostně na účet.

Co si pohlídat při pronájmu bytu?

Kromě výše nájemného se ptejte také na náklady spojené s energiemi.

Co je to loftový byt?

Jde o bytovou jednotku vybudovanou v industriálním typu nemovitosti.

Proč se platí několik nájmů dopředu?

Z pohledu pronajímatele je to záruka toho, že až budete opouštět byt, bude ve stavu, v jakém jste ho přebírali. V opačném případě jsou opravy hrazeny z této jinak vratné kauce.

Na co dalšího se při shánění pronájmu zaměřit?

Ptejte se například na to, zda je byt kompletně nebo jen částečně zařízený.

Publikováno: 08. 12. 2020

Kategorie: bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: byt | bytová jednotka | nákup bytu | pronájem bytu