Romantická architektura je zpozorovatelná i v Česku

Na celém světě je velká spousta architektonických směrů. Výjimkou není ani typická česká architektura. Věděli jste ale o tom, že existuje slovní spojení romantická architektura. I když jeho význam není v podstatě přesně definován, lze se s tímto označením setkat u nejrůznějších staveb.

  • Vše vychází z romantismu.
  • Mnohdy jde o napodobení již zažitého slohu.
  • Obvykle se to týká historických budov.
  • Objekty navozují romantický pocit.
  • V Česku jich existují desítky.

Romantická architektura obecně

Pod tímto názvem budete jenom stěží hledat nějaký konkrétní architektonický sloh nebo výslednou podobu. Do této skupiny mohou spadat stavby novogotické, ale také mnohé další. Jde spíše o pocitové cítění. Za romantické lze označit i stavby čínské a jiné. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou. O tom se přesvědčíte prostřednictvím níže uvedených staveb na území České republiky.

Slovním spojením romantická architektura lze označit například zámek Hluboká nad Vltavou.

Pavel S., Brno, průvodce.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Ano, zámek Hluboká nad Vltavou je typická romantická architektura. Tento stavební klenot leží asi devět kilometrů od Českých Budějovic. Pyšní se překrásnými stavebními prvky a velice romantickými zahradami. Jejich nedílnou součástí je také anglický park. V níže uvedené tabulce se o zámku dozvíte několik důležitých číselných údajů.

PředmětHodnota
Výstavba13. stolení
Přestavba19. století
NávštěvnostKolem 300 tisíc lidí ročně
V majetku státuOd roku 1947
Pár podrobnějších informací spojených se zámkem Hluboká nad Vltavou.

Romantická architektura na zámku Hluboká nad Vltavou na Vás dýchne z mnohých koutů. Bude to například při prohlídce reprezentačních pokojů, soukromých apartmánů, kuchyně, ale i hostinských pokojů. Oblíbená je také zámecká věž nebo zimní trasa.

Takto nějak si můžete představit krásy romantické architektury.

Česká romantická architektura

Prostřednictvím tohoto článku se Vás pokusíme seznámit s co možná největším počtem romantických staveb na území České republiky. A nutno podotknout, že romantická architektura u nás nabývá rozmanitých forem. Je to například hrad Aichelburg, zámek Lednice s celým svým areálem, ale i Národní divadlo v Praze.

Detailní představení vybraných staveb

Když vezmete v potaz uvedený hrad Aichelburg, jde o malý krkonošský hrad tyčící se nad řekou Úpou. Konkrétně na úbočí Světlé hory. Hrádek byl vybudován v roce 1863, takže je poměrně mladý. Romantické je na něm spojení kamenných základů s dřevěnou výstavbou. A podobných míst je více než dost. Dokazují to níže uvedené otázky a odpovědi.

Co nabízí zámek Lednice?

V rámci této novogotické stavby Vám bude představena nejenom samotná romantická architektura zámku. Navštívit můžete i přilehlé zahrady, palmový skleník, maurský Minaret, Janův hrad a další.

Kdy bylo založeno romantické Národní divadlo?

Tato půvabná stavba vznikla v roce 1881 a dnes se do jejích unikátních prostor můžete zajít podívat na operu, činohru nebo balet.

Spadá Janův hrad také do romantické architektury?

Dle mnohých odborníků ano. Janův hrad postavený v letech 1801 až 1808 je hradní zříceninou překypující romantismem.

Jaká vyhlídka patří k těm romantickým?

Mezi vyhledávané stavby tohoto nedefinovaného stylu se řadí Mayerův gloriet. Jedná se o nejstarší vyhlídkové místo v Karlových Varech, takže o romantiku je jistě postaráno. Setkat se můžete s označením vyhlídka Jelení skok.

Jaký kostel v ČR podléhá romantismu?

K hodně zajímavým náboženským objektům patří svým romantickým vzhledem například kostel sv. Cyrila a Metoděje v obci zvané Ratíškovice.

Další romantická architektura v Česku

Jestliže Vám výše uvedené tipy na romantickou architekturu byly málo, přinášíme Vám ještě další. Z pohledu zámků je to například Hrubá Skála, Lišno, Mostov, Koloděje a Brandýs nad Labem. Za zmínku stojí také hrad Kámen. Romantická architektura se pochopitelně nevyhýbá ani vilám a podobným objektům. Jmenovat lze Vilu Bachrovna, Vilu Fink, Vilu Ritter a Vilu Gustava Jirsche. Na závěr si ještě necháme romantickou zámeckou kapli Povýšení sv. Kříže nacházející se v Teplicích. I v jejím případě budete žasnout nad zdařilou architekturou.