Rozjásaná venkovská předzahrádka: Inspirace pro váš domov

Venkovská Předzahrádka

Tradiční materiály

Při vytváření autentické venkovské předzahrádky hrají tradiční materiály klíčovou roli. Evokují nostalgii a půvab starých časů a zároveň krásně splývají s okolní přírodou. Dřevo, kámen a cihly patří mezi stálice, které dodají vaší předzahrádce ten správný rustikální nádech.

Dřevo, ať už v podobě masivních trámů v pergole, plotu z latí nebo dřevěných květináčů, vnese do prostoru teplo a útulnost. Zvolte dřevo odolné vůči povětrnostním vlivům, jako je dub nebo modřín, a nezapomeňte na pravidelnou impregnaci. Kámen, ať už v podobě dlažby, zídek nebo okrasných prvků, dodá předzahrádce nádech elegance a trvanlivosti. Vybírat můžete z různých druhů kamene, od rustikálního pískovce po elegantní žulu. Cihly, ať už režné nebo patinované, se skvěle hodí pro stavbu zdí, chodníčků nebo vyvýšených záhonů. Jejich teplé tóny a historický nádech dodají předzahrádce nezaměnitelný charakter.

Nebojte se kombinovat různé materiály a textury, abyste dosáhli harmonického a osobitého vzhledu. Pamatujte, že krása venkovské předzahrádky tkví v její jednoduchosti a přirozenosti.

Dřevěný plot

Dřevěný plot je neodmyslitelnou součástí venkovské předzahrádky a dodává jí ten správný rustikální šmrnc. Přírodní materiál krásně ladí s okolní zelení a vytváří příjemnou atmosféru. Navíc poskytuje soukromí a chrání předzahrádku před větrem a zvídavými pohledy.

Při výběru dřeva na plot se fantazii meze nekladou. Oblíbený je smrk, borovice, modřín nebo dub. Každé dřevo má své specifické vlastnosti a vzhled. Pro delší životnost je důležité dřevo ošetřit impregnací a nátěrem.

Venkovský styl plotů se vyznačuje jednoduchostí a praktičností. Často se setkáváme s ploty z horizontálně kladených latí s mezerami, které působí vzdušně a lehce. Pro romantičtější nádech lze zvolit plot s oblouky nebo špičatými zakončeními.

Předzahrádka ve venkovském stylu si žádá i vhodné doplňky. Ke dřevěnému plotu se hodí například popínavé rostliny, jako je břečťan, růže nebo zimolez. Krásně ho ozdobí také dřevěné truhlíky s barevnými květinami. Prostor předzahrádky oživí i dřevěná lavička, na které si můžete vychutnat odpolední kávu.

Kamenné cestičky

Kamenné cestičky jsou jako tepny venkovské předzahrádky, které jí dodávají na přirozenosti a kouzlu. Proplétají se zelení a květinami a vytvářejí tak malebné stezky, které vás zvou k procházce. Přírodní kámen, ať už je to žula, pískovec nebo břidlice, perfektně zapadá do venkovského stylu a dodává předzahrádce na útulnosti. Můžete je vyskládat do pravidelných tvarů pro formálnější vzhled, nebo je nechat volně plynout pro dosažení rustikálního dojmu.

Nebojte se kombinovat různé velikosti a tvary kamenů, abyste vytvořili zajímavé vzory a textury. Prostor mezi kameny můžete vyplnit zeminou a osázet ho nízkými trvalkami, jako je mateřídouška, rozchodník nebo tařice. Vytvoříte tak krásný kontrast mezi kamenem a zelení. Kamenné cestičky jsou nejen krásné, ale také praktické. Usnadňují přístup k rostlinám a zabraňují ušlapání trávníku. Navíc jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a vydrží vám dlouhá léta.

Květiny venkova

Venkovská předzahrádka bez květin? Nepředstavitelné! Právě pestré květy, ať už v záhonech podél plotu, v nádobách na zápraží nebo v podobě popínavých krásek zdobících zdi, dodávají venkovskému stavení tu pravou atmosféru. Zapomeňte na strohé linie a dokonale zastřižené keře. Předzahrádka ve venkovském stylu je o přirozenosti, hravosti a hojnosti. Místo exotických druhů sáhněte po tradičních květinách našich babiček. Pěstujte slunečnice, jejichž zářivé hlavy se otáčejí za sluncem, voňavé růže, které vám připomenou dětství, a rozmanité druhy letniček, jako jsou cínie, astry nebo měsíčky. Nezapomeňte ani na bylinky, které nejenže krásně voní, ale také se dají využít v kuchyni. Levandule, máta, meduňka nebo šalvěj se stanou ozdobou každé venkovské zahrádky. Nebojte se kombinovat různé barvy, tvary a výšky rostlin. Vytvořte si tak předzahrádku, která bude odrážet vaši osobnost a stane se pestrobarevnou pozvánkou do vašeho domova.

Růže a pivoňky

Vůně růží a krása pivoněk, to je kombinace, která vdechne duši každé venkovské předzahrádce. Tyto královny květin se pyšní bohatou historií a v českých zahradách mají své nezastupitelné místo. Růže, symbol lásky a krásy, okouzlí rozmanitostí barev a vůní. Od romantických růžových odstínů po elegantní bílou a vášnivou rudou, růže rozzáří každý kout. Pivoňky, něžné a elegantní, zase zaujmou svými plnými květy a sladkou vůní. V kombinaci s růžemi vytvoří v předzahrádce harmonický celek, který potěší oko i duši.

Pro venkovský styl se hodí především pnoucí růže, které se vinou po pergolách, plotech a zdech, a vytváří tak romantickou atmosféru. Doplnit je můžete keřovými růžemi v pastelových barvách, které dodají předzahrádce na útulnosti. Pivoňky vysaďte do skupinek poblíž chodníčků, kde vynikne jejich krása a vůně. Nebojte se kombinovat různé druhy a barvy růží a pivoněk. Vytvořte si tak pestrou a voňavou kompozici, která bude pastvou pro oči a potěšením pro duši. Nezapomeňte na doplňující rostliny, jako jsou levandule, šalvěj nebo třapatky, které podtrhnou krásu růží a pivoněk a přilákají do vaší předzahrádky užitečný hmyz.

Bylinky u domu

Venkovská předzahrádka bez voňavých bylinek by byla jako polévka bez soli. Nejenže svými barvami a tvary krásně doplní květinovou výsadbu, ale navíc vám provoní celou zahradu a poslouží i v kuchyni. Při výběru bylinek do venkovské předzahrádky se zaměřte na ty, které jsou nejen krásné na pohled, ale také odolné a nenáročné na pěstování. Mezi klasiku patří například levandule, jejíž fialové květy lákají včely a motýly a zároveň odpuzují komáry. Skvěle se bude vyjímat i v kombinaci s růžemi nebo šalvějí. Další stálicí je máta, která se snadno rozrůstá a hodí se jak do letních nápojů, tak i k dochucení dezertů. Nezapomeňte ani na meduňku, která provoní celou zahradu svou citronovou vůní a pomůže vám klidnějšímu spánku. Pokud máte rádi bylinkové čaje, zasaďte si i heřmánek, měsíček lékařský nebo dobromysl, která se navíc pyšní krásnými fialovými květy. Venkovská předzahrádka ve venkovském stylu přímo vybízí k vytvoření bylinkové spirály nebo vyvýšeného záhonu, kde se bylinkám bude dařit ještě lépe. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé druhy bylinek, abyste vytvořili voňavý a barevný ráj, který vám bude dělat radost po celou sezónu.

Ovoce pro chuť

Venkovská předzahrádka bez ovocných stromů a keřů? Nepředstavitelné! Jabloně s rozložitými korunami, pod nimiž se v létě skrývá stín a na podzim vábí sladké plody. Hrušně s voňavými plody, které chutnají nejlépe přímo ze stromu. Švestky, třešně, višně – každá s vlastním charakterem a využitím v kuchyni. A co teprve bobuloviny! Rybíz červený, bílý i černý, sladké maliny, aromatické angrešty a ostružiny plné vitamínů. Nejenže nám svými plody zpříjemňují život, ale také dotváří tu pravou atmosféru venkovského stylu. Představte si rozkvetlou višeň v záplavě bílých květů nebo podzimní hrušeň obsypanou zralými plody. Výběr odrůd přizpůsobte podmínkám vaší zahrady a nezapomeňte na dostatek slunce a prostoru pro jejich růst. Ovoce z vlastní zahrady, čerstvé a bez chemie, to je ta pravá chuť venkova!

Odpočinek na lavičce

Předzahrádka ve venkovském stylu přímo vybízí k posezení a relaxaci. A co by to bylo za odpočinek bez pohodlné lavičky? Dřevěná lavička natřená na bílo, s vyřezávanými ornamenty nebo s kovovými prvky, je symbolem venkovské pohody. Umístěte ji pod rozkvetlý strom, k voňavému keři růží nebo s výhledem na celou zahrádku. Doplňte ji o měkké polštáře s květinovým vzorem a teplou deku pro chladnější večery. Na stůl si připravte konvičku s domácí limonádou a vychutnejte si klid a pohodu venkova.

Při výběru lavičky se zaměřte na kvalitní materiály, které odolají povětrnostním podmínkám. Dřevo by mělo být ošetřené proti vlhkosti a hmyzu. Kovové prvky zase proti korozi. Nezapomeňte ani na pohodlí. Vyberte si lavičku s dostatečně širokým sedákem a opěradlem.

Odpočinek na lavičce v předzahrádce je skvělým způsobem, jak si užít krásy venkova a načerpat novou energii.

Ptačí budky a krmítka

Venkovská předzahrádka bez ptačího zpěvu? Nepředstavitelné! Ptačí budky a krmítka jsou nejen krásnou dekorací, ale hlavně vítanou pomocí pro naše opeřené přátele. Vsaďte na přírodní materiály jako dřevo nebo kámen, které krásně zapadnou do venkovského stylu. Budku zavěste na klidné místo, ideálně do stínu orientovanou na východ. Ptáčci ocení i misku s vodou, obzvlášť v horkých letních dnech. A co do krmítka? Slunečnicová semínka, proso, lněné semínko, ale i jablka potěší. Pozor na pečivo, to do ptačího jídelníčku nepatří. S trochou snahy se vaše venkovská předzahrádka stane oblíbeným místem pro ptáky z širokého okolí.

Kouzlo starých věcí

V téhle uspěchané době, kdy se honíme za moderními trendy, často zapomínáme na krásu a kouzlo starých věcí. A přitom právě ty dodávají venkovské předzahrádce nezaměnitelnou atmosféru a duši. Starý dřevěný trakař, oprýskaná konvička s patinou, oprýskaná lavička pod rozkvetlou jabloní – to vše evokuje vzpomínky na bezstarostné dětství u babičky na vesnici.

Nebojte se proto dát těmto pokladům druhou šanci. Natřete je pastelovými barvami, osázejte je muškáty a petúniemi, nebo je jen tak nechte zdobit vaši zahradu v jejich původní kráse. Právě nedokonalost a patina jim dodávají na autentičnosti a vytváří ten pravý venkovský styl.

Nezapomínejte ani na staré keramické nádoby, smaltované hrnce a plechovky. I ty se dají proměnit v originální květináče, které dodají vaší předzahrádce šmrnc. Stačí jen trocha fantazie a šikovnosti. A pokud si nevíte rady, inspirujte se na internetu nebo v časopisech o bydlení. Naleznete tam spoustu nápadů, jak starým věcem vdechnout nový život a proměnit vaši venkovskou předzahrádku v kouzelné místo plné nostalgie a pohody.

Péče s láskou

Venkovská předzahrádka sálá zvláštní atmosférou. Je to místo, kde se snoubí krása přírody s lidskou péčí. Není to jen o vysázení pár květin, ale o vytvoření harmonického celku, který bude lahodit oku i duši. Základem je nechat vyniknout přirozený půvab venkova. Zapomeňte na strohé linie a moderní materiály. Vsaďte na dřevo, kámen a cihly, které dodají vaší předzahrádce na útulnosti a autenticitě.

Nebojte se asymetrie a zdánlivé nedokonalosti. Právě ty dodávají venkovskému stylu na kouzlu. Místo dokonale zastřiženého trávníku nechte vyrůst luční kvítí. Mezi kameny vysaďte bylinky, které provoní celou zahradu. Vytvořte si zákoutí s lavičkou, kde si budete moci vychutnat ranní kávu obklopeni vůní levandule a rozmarýnu. Nezapomínejte na doplňky. Starý dřevěný vozík, hliněné květináče s patinou, nebo plechová konvička zavěšená na plotě – to vše dodá vaší předzahrádce na originalitě a šarmu.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: venkovská předzahrádka | předzahrádka ve venkovském stylu