Rozjasněte si domov: Tipy a triky pro pěstování klívie

Klívie Pěstování

Ideální stanoviště

Pro zdárný růst a bohatou úrodu je důležité vybrat pro vaši rostlinu to správné stanoviště. Většina druhů preferuje slunné místo s dostatkem přímého slunečního světla, alespoň 6 hodin denně. Některé druhy ale snesou i polostín, zvláště v horkých oblastech. Důležitá je také dobrá cirkulace vzduchu, která zabrání vzniku plísní a chorob. Vyhněte se stanovištím s prudkým větrem, který by mohl rostliny poškodit. Před výsadbou si ověřte požadavky konkrétního druhu na sluneční světlo a proudění vzduchu.

Zálivka a hnojení

Zalévat bychom měli tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá. Ideálně odstátou vodou pokojové teploty. Rostlina nám dá vědět, že má vody málo – listy začnou vadnout a svěšovat se. Pozor ale na přelití, to se projeví žloutnutím listů. Hnojit stačí jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě zálivku omezíme a hnojení úplně vynecháme.

Přesazování klívie

Klívie kvete nejlépe, když má kořeny trochu stísněné, takže ji nemusíte přesazovat každý rok. Stačí jednou za 2-3 roky, a to pouze tehdy, když kořeny začínají prorůstat odvodňovacími otvory. Nejlepší čas na přesazování je po odkvětu, na jaře. Použijte květináč, který je jen o trochu větší než ten stávající, a zvolte zeminu určenou pro pokojové rostliny. Při přesazování dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte a umístěte ji na světlé místo, kam ale nesvítí přímé slunce.

Rozmnožování

Hnízdění probíhá obvykle od dubna do června. Hnízdo je umístěno na zemi, často skryté v husté vegetaci. Samice snáší 4-6 vajec, na kterých sedí zhruba dva týdny. O mláďata se starají oba rodiče a krmí je hmyzem a jeho larvami. Mladí ptáci opouštějí hnízdo po 14 dnech, ale rodiče je ještě nějakou dobu dokrmují.

Časté problémy

Nejčastěji se setkáváme s dotazy ohledně dostupnosti zboží, reklamací a vrácení peněz. Mnoho zákazníků řeší také potíže s přihlášením k účtu nebo s dokončením objednávky. V případě jakýchkoli nejasností se neváhejte obrátit na naši zákaznickou podporu, která je vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Naši operátoři vám rádi poradí s výběrem produktů, s technickými problémy i s informacemi o doručení.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: klívie pěstování | jak pěstovat klívii