Rozkvetlá zahrada: Objevte krásu letniček!

Letničky Druhy

Aksamitníky: Nenáročné a odolné krásky

Ať už máte zahradu, balkon nebo jen pár květináčů za oknem, aksamitníky jsou skvělou volbou. Tyto veselé květiny rozzáří každé místo svými zářivými barvami od žluté přes oranžovou až po temně rudou. Jsou nenáročné na pěstování a odolné vůči suchu i škůdcům. Semínka se vysévají od března do května přímo na stanoviště a rostliny kvetou od června až do prvních mrazů. Aksamitníky odpuzují svým specifickým aroma hmyz, proto se často vysazují i do blízkosti zeleniny. Kromě krásných květů mají aksamitníky i léčivé účinky. Obsahují látky s antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi.

Petúnie: Bohatě kvetoucí královny truhlíků

Petúnie patří k nejoblíbenějším letničkám a není se čemu divit. Nabízí nepřeberné množství barev a tvarů květů. Krásně vyniknou v truhlících, závěsných koších i volně v záhonech. Pocházejí z Jižní Ameriky, proto milují slunce a teplo. Pravidelná zálivka a hnojení zajistí bohaté kvetení po celé léto. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových poupat. Petúnie se snadno pěstují i ze semen, ale pro rychlejší efekt je lepší si na jaře pořídit předpěstované sazenice.

Lobelky: Barevné vodopády pro vaše závěsy

Lobelky, to jsou ty květiny, co vám připomínají barevné vodopády. Svými převislými stonky obsypanými záplavou květů rozzáří každý balkon nebo terasu. Vybrat si můžete z nepřeberného množství barev a tvarů květů, od klasické modré a fialové, přes růžovou a bílou až po exotické odstíny oranžové a červené. Pěstování lobelek není žádná věda, stačí jim slunné stanoviště a pravidelná zálivka. Nezapomeňte ale na hnojivo, lobelky jsou hladové rostliny a za pořádnou dávku živin se vám odmění bohatým kvetením až do podzimu.

Slunečnice: Veselé symboly léta

Slunečnice, ty žluté krásky, které nám připomínají slunce a hřejivé letní dny. Jejich zářivé barvy rozzáří každou zahradu a přinesou do ní radost a optimismus. Slunečnice pocházejí ze Severní Ameriky, ale dnes se pěstují po celém světě. Existuje mnoho druhů slunečnic, od malých, které se vejdou do květináče, až po obří, které dorůstají výšky několika metrů.

Slunečnice jsou nejen krásné, ale také užitečné. Jejich semena jsou chutná a zdravá a používají se k výrobě oleje, mouky a dalších potravin. Slunečnicový olej je bohatý na vitamín E a nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Begónie: Elegantní ozdoba stinných zákoutí

Begónie jsou ideální volbou pro ty, kteří touží po barevných květinách i na místech, kam se slunce příliš nedostane. Tyto elegantní rostliny se pyšní širokou škálou barev a tvarů listů i květů, takže si zaručeně vybere každý. Begónie se dělí do několika skupin, z nichž nejoblíbenější jsou hlíznaté begónie s velkými, okázalými květy a begónie s dekorativními listy, které zaujmou svými kresbami a barvami. Péče o begónie není náročná, preferují spíše polostín a vlhčí, dobře propustnou půdu. Důležité je dopřát jim dostatek živin a chránit je před přemokřením, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. S trochou péče vám begónie budou dělat radost svými květy po celé léto.

Sporýš: Nenáročný a suchomilný krasavec

Sporýš je skvělou volbou pro každého, kdo hledá nenáročnou a krásnou trvalku do své zahrady. Jeho latinské jméno, Verbena, v sobě skrývá půvab a eleganci, které se odráží i v jeho vzhledu. Sporýš je známý svými drobnými kvítky, které se shlukují do bohatých květenství a lákají k sobě motýly a včely. Co se týče barev, sporýš nezná hranic. Od zářivě růžové, přes fialovou až po něžnou bílou, každý si najde tu svou oblíbenou. A co je na něm nejlepší? Sporýš je nenáročný na pěstování a odolný vůči suchu. Stačí mu slunné stanoviště a propustná půda, a odmění se vám bohatým a dlouhotrvajícím kvetením od června až do září.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: letničky druhy | přehled druhů letniček