Rozmanitý svět pokojových orchidejí: Která bude ta vaše?

Druhy Pokojových Orchidejí

Phalaenopsis: Nenáročná kráska

Phalaenopsis, česky můrovec, si získala srdce milovníků pokojovek pro svou eleganci a nenáročnost. Pochází z tropických oblastí Asie a Austrálie, kde roste epifyticky, přichycená na stromech. Díky tomu nepotřebuje klasický substrát a spokojí se se speciální směsí pro orchideje. Květy phalenopsis, připomínající motýly, hýří barvami od bílé přes růžovou, žlutou až po sytě fialovou. Při správné péči vás phalenopsis potěší květy až třikrát do roka a kvetení může trvat i několik měsíců. Nevyžaduje náročnou péči, stačí jí světlé stanoviště bez přímého slunce, mírná zálivka a občasné hnojení.

Dendrobium: Pestrobarevný skvost

Dendrobia patří mezi orchideje, které se pyšní ohromnou škálou barev a tvarů květů. Od sněhově bílých po temně fialové, od drobných kvítků po mohutné trsy, dendrobia uchvátí každého milovníka květin. Jejich krása však není pomíjivá. Při správné péči se z květů můžeme těšit i několik týdnů, u některých druhů dokonce měsíců. Pěstování dendrobií není tak náročné, jak by se mohlo zdát. Důležité je zajistit jim dostatek světla, ale ne přímé slunce, a udržovat stálou vlhkost. Odmění se nám pak bohatým kvetením, které rozzáří náš domov.

Cymbidium: Elegantní orchidej

Cymbidium je orchidej, která je známá svými elegantními květy a dlouhou dobou kvetení. Pochází z Asie a Austrálie a v přírodě roste jako epifyt, to znamená, že se uchycuje na stromech. Cymbidia preferují chladnější teploty a jasné, nepřímé světlo. Během vegetačního období je důležité je pravidelně zalévat a hnojit. V zimě, kdy rostliny odpočívají, je zálivku potřeba omezit. Cymbidia se množí dělením trsů při přesazování. Jsou to nádherné orchideje, které se snadno pěstují a potěší vás svými krásnými květy.

Vanda: Královna orchidejí

V

Oncidium: Tančící motýlci

Oncidium, něžně přezdívané "tančící motýlci", okouzluje svými drobnými květy, které připomínají hejno pestrobarevných motýlů v letu. Tato orchidej pochází z Jižní a Střední Ameriky, kde roste epifyticky, přichycená na stromech ve vlhkých lesích. Oncidium vyžaduje dostatek světla, ale ne přímé slunce. Ideální je pro ni světlé stanoviště bez slunečního úpalu. Zálivku volte mírnou, substrát by měl mezi zálivkami vždy proschnout. Odměnou za péči vám budou bohatá květenství s desítkami květů, které rozzáří váš domov.

Miltonia: Macešková orchidej

Miltonie, přezdívané také „maceškové orchideje“, okouzlují svými plochými květy s výraznou kresbou. Pocházejí z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie, Kolumbie a Peru. V přírodě rostou epifyticky, přichycené na stromech v deštných lesích. Pro pěstování v bytě preferují světlé stanoviště bez přímého slunce a s vyšší vzdušnou vlhkostí. Zaléváme je pravidelně, ale zemina by nikdy neměla být přemokřená. Kvetou obvykle na jaře a na podzim a jejich květy vydrží na rostlině i několik týdnů. Pro začátečníky je vhodnější zvolit odolnější hybridy.

Paphiopedilum: Střevíčník pro začátečníky

Paphiopedilum, česky nazývaný střevíčník, je oblíbenou volbou pro začínající pěstitele orchidejí. Jeho atraktivní květy a nenáročnost z něj dělají ideální rostlinu do bytu. Střevíčníky preferují rozptýlené světlo a stálou pokojovou teplotu. Na rozdíl od jiných druhů orchidejí nevyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Zálivku volte mírnou, substrát by měl mezi zálivkami mírně proschnout. Střevíčníkům se daří v dobře propustném substrátu určeném pro orchideje. Hnojení se doporučuje během vegetačního období, a to hnojivem s nižším obsahem dusíku. S trochou péče vám střevíčník bude dělat radost svými krásnými květy po mnoho let.

Cattleya: Nádherná, ale náročná

Cattleya, s jejími velkými, voňavými květy, je královnou mezi orchidejemi. Její krása je však vykoupena náročnější péčí. Cattleya pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde roste epifyticky, přichycená na stromech. Potřebuje proto dostatek světla, ale ne přímé slunce. Ideální je východní nebo západní okno. Důležitá je také vysoká vzdušná vlhkost, kterou docílíte rosením nebo umístěním rostliny na misku s vlhkými kamínky. Zálivka by měla být pravidelná, ale substrát mezi zálivkami musí vždy proschnout. Na přemokření Cattleya reaguje hnědnutím listů a uhníváním kořenů.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: druhy pokojových orchidejí | přehled druhů pokojových orchidejí