Rozpalte svou zahradu barvami: Pěstujeme nádherné bugenvilie

Bougenvilia

Původ a charakteristika

Bougainvillea, česky také nazývaná pryšec nádherný, pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie, Peru a Argentiny. Patří do čelení laskavcovité a je charakteristická svými barevnými listeny, které mnozí mylně považují za květy. Tyto listeny obklopují drobné, nenápadné květy, které jsou obvykle bílé nebo žluté. Bougainvillea je popínavá dřevina, která se v přírodě pne po stromech a skalách a může dorůstat délky až 12 metrů. Existuje mnoho kultivarů bougainvillei, které se liší barvou listenů, tvarem a velikostí rostliny. Barvy listenů se pohybují od bílé a žluté přes růžovou, oranžovou a červenou až po fialovou. Listy bougainvillei jsou jednoduché, oválné a mají sytě zelenou barvu. V našich podmínkách se bougainvillea pěstuje jako pokojová nebo přenosná rostlina, jelikož není mrazuvzdorná. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, mírně kyselou půdu.

Druhy a kultivary

Bougainvillea zahrnuje přibližně 18 druhů. Pochází z tropické a subtropické Jižní Ameriky. Nejznámější a nejpěstovanější je Bougainvillea glabra. Tento druh se vyznačuje hladkými listy a bohatým kvetením. Květy jsou drobné, nenápadné, obklopené barevnými listeny. Listeny mohou mít různé barvy, od bílé a žluté přes růžovou a oranžovou až po fialovou a červenou. Existuje mnoho kultivarů Bougainvillea glabra, které se liší barvou listenů, tvarem a velikostí rostliny. Mezi oblíbené kultivary patří 'Sanderiana' s fialovými listeny, 'Barbara Karst' s červenými listeny a 'Vera Deep Purple' s tmavě fialovými listeny. Kromě Bougainvillea glabra se pěstují i ​​další druhy, například Bougainvillea spectabilis s většími listy a květy a Bougainvillea peruviana s menšími, trubkovitými květy. Šlechtěním vzniklo mnoho hybridů a kultivarů s různými vlastnostmi. Liší se barvou, tvarem a velikostí listenů, ale také vzrůstem a odolností vůči podmínkám prostředí. Některé kultivary jsou vhodné pro pěstování v nádobách, jiné se uplatní spíše jako popínavé rostliny na pergolách a zdech.

Pěstování na slunci

Bougainvillea, tento exotický skvost pocházející z Jižní Ameriky, doslova miluje slunce. Pro bohaté kvetení a syté barvy květů dopřejte své bougainvillee alespoň 6 hodin přímého slunce denně. Ideální je umístění na jižní straně domu, kde bude rostlina chráněna před studeným větrem. Nedostatek světla se projeví slabým růstem, vytahováním stonků za světlem a minimální tvorbou květů. Listy mohou začít žloutnout a opadávat. Pokud pěstujete bougainvilleu v květináči, na jaře ji po zmrzlých mužích můžete vynést ven na slunné místo. Nezapomeňte ji ale postupně otužovat, aby nedošlo k popálení listů. Během horkých letních dnů je vhodné rostlinu chránit před poledním úpalem. Bougainvillea je sice teplomilná rostlina, ale i ona může trpět úpalem, zvláště pokud je pěstována v květináči.

bougenvilia

Teplota a zimování

Bougainvillea, okrasný popínavý keř původem z Jižní Ameriky, je známá svými barevnými listeny, které obklopují drobné květy. Pro svůj exotický vzhled a bohaté kvetení je oblíbenou rostlinou do zahrad a na balkony. V našich klimatických podmínkách se pěstuje jako přenosná rostlina, protože není mrazuvzdorná. Optimální teplota pro růst a kvetení bougainvillei se pohybuje mezi 21-27 °C. Během vegetačního období, od jara do podzimu, prospívá na slunném a teplém stanovišti chráněném před větrem. S příchodem chladnějších dnů je nutné rostlinu zazimovat. Bougainvillea by neměla být vystavena teplotám nižším než 10 °C. Ideální teplota pro zimování se pohybuje mezi 10-15 °C. Vhodným místem pro zimování je světlá a chladná místnost, zimní zahrada nebo temperovaný skleník. Během zimního období omezíme zálivku a nehnojíme. Před zazimováním je vhodné rostlinu seříznout, abychom podpořili její kompaktní růst a bohaté kvetení v následující sezóně.

Porovnání Bougainvillea s jinými popínavými rostlinami
Vlastnost Bougainvillea Vistárie
Typ listů Stálezelené v tropech, opadavé v chladnějších oblastech Opadavé
Barva květů Růžová, fialová, červená, oranžová, bílá Fialová, bílá, růžová
Náročnost pěstování Středně náročná Náročná
Mrazuvzdornost Nízká Střední

Zálivka a hnojení

Bougainvillea, okrasný popínavý keř původem z Jižní Ameriky, není náročná na zálivku. Důležité je nechat půdu mezi zálivkami proschnout. Přílišná zálivka vede k uhnívání kořenů a opadávání listů. V létě, během vegetačního období, zaléváme vydatněji, ale vždy až po proschnutí substrátu. V zimě, kdy rostlina odpočívá, zálivku omezíme na minimum.

Pro bohaté kvetení je vhodné Bougainvilleu přihnojovat. Během vegetace, od jara do podzimu, hnojíme jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem fosforu, který podporuje tvorbu květů. V zimě hnojení omezíme na jednou za měsíc. Bougainvillea preferuje mírně kyselou půdu, proto je vhodné použít substrát pro kvetoucí rostliny. Prospěšné je také občasné přidání železa do zálivky, které zabraňuje žloutnutí listů.

bougenvilia

Řez a tvarování

Bougainvillea kvete na nových výhonech, proto je řez zásadní pro bohaté kvetení a udržení kompaktního tvaru. Nebojte se ostříhat ji až o třetinu délky větví, ideálně po odkvětu na konci léta nebo začátkem podzimu. Zkracujte mladé výhony nad párem listů, starší a silnější větve řežte méně. Pravidelné zaštipování vrcholků mladých výhonů během vegetace podpoří rozvětvení a vytvoří hustší korunu. Bougainvillea snáší i radikálnější řez, pokud je rostlina stará a potřebuje zmladit.

Tvarování je otázkou vkusu a možností. Bougainvilleu můžete pěstovat jako popínavou rostlinu na opoře, nechat ji volně růst jako keř, nebo ji tvarovat do stromkové formy. Pro popínavý růst vyvazujte mladé výhony k opoře. Pro keřovitý tvar pravidelně zaštipujte vrcholy výhonů. Pro stromkovou formu vyberte jeden silný výhon jako kmínek a odstraňte všechny boční výhony až do požadované výšky koruny.

Množení řízky

Bougainvillea, okrasný popínavý keř, se dá množit několika způsoby, ale řízkování patří mezi ty nejjednodušší a nejběžnější. Pro dosažení nejlepších výsledků je ideální doba pro množení řízky od jara do začátku léta, kdy má rostlina dostatek energie pro růst. Z mateční rostliny vybíráme zdravé a silné výhony bez květů, dlouhé asi 10-15 cm. Odstraníme spodní listy a řízky zapíchneme do substrátu pro řízkování, který udržíme stále vlhký. Pro urychlení zakořenění můžeme použít i stimulátor. Řízky umístíme na světlé místo bez přímého slunce a zajistíme jim teplotu okolo 21-24 °C. Zakořenění trvá obvykle 4-6 týdnů, během kterých je důležité udržovat substrát vlhký a zajistit řízkům dostatečnou vlhkost vzduchu. Po zakořenění přesadíme mladé rostlinky do samostatných květináčů s kvalitním substrátem a postupně je otužujeme.

Škůdci a choroby

Bougainvillea je obecně odolná rostlina, ale i tak ji můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, molice a svilušky. Tyto drobné potvůrky se živí šťávou z listů a květů, což může vést k jejich deformaci, žloutnutí a opadávání. V případě napadení je důležité zasáhnout co nejdříve. Vhodným řešením je použití insekticidního mýdla nebo oleje, případně chemických insekticidů.

Kromě škůdců můžou bougainvilleu napadnout i některé choroby. Mezi nejčastější patří plíseň šedá a padlí. Plíseň šedá se projevuje šedivým povlakem na listech a květech, zatímco padlí se projevuje bílým práškovitým povlakem. Obě choroby jsou způsobeny houbami a šíří se především ve vlhkém prostředí. Prevencí je dostatečné větrání a zamezení přemokření. V případě napadení je nutné odstranit napadené části rostliny a použít fungicid.

bougenvilia

Při správné péči a včasném zásahu proti škůdcům a chorobám se bougainvillea odvděčí bohatým a krásným květenstvím.

Tipy pro bohaté kvetení

Bougainvillea, okrasný popínavý keř, pochází z tropické Jižní Ameriky. Aby vám bougainvillea bohatě kvetla, dopřejte jí dostatek slunce. Ideální je umístění na jižní straně, kde na ni bude svítit slunce minimálně 6 hodin denně. Bougainvillea je teplomilná rostlina a nesnáší mráz. V létě ji můžete bez obav pěstovat venku, ale na zimu ji přeneste dovnitř. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C. Během vegetačního období, od jara do podzimu, zalévejte bougainvilleu pravidelně, ale nenechávejte ji stát ve vodě. Půda by měla mezi zálivkami mírně proschnout. V zimě zálivku omezte. Pro bohaté kvetení je důležité pravidelné hnojení. Během vegetačního období hnojte bougainvilleu jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem fosforu. Bougainvillea kvete na nových výhonech, proto je důležité ji pravidelně zastřihávat. Nejlepší doba pro řez je na jaře po odkvětu. Při správné péči se vám bougainvillea odmění záplavou barevných květů.

Využití v zahradě

Bougainvillea, tento exotický klenot pocházející z Jižní Ameriky, dokáže do vaší zahrady přinést nádech Středomoří. Její pěstování u nás není sice tak běžné jako u jiných okrasných rostlin, ale s trochou péče a znalostí se i vám může odměnit záplavou barevných listenů. Ty se často mylně považují za květy, ale ve skutečnosti drobné bílé kvítky obklopují. Bougainvillea se nejlépe cítí na slunném a teplém stanovišti chráněném před větrem. V našich podmínkách ji proto pěstujeme v nádobách, které na zimu přenášíme do bezmrazé místnosti. Ideální je zimní zahrada nebo světlý sklep s teplotou okolo 10 °C. Během vegetačního období, od jara do podzimu, bougainvilleu pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Na jaře ji můžeme zkrátit výhony, čímž podpoříme bohatší větvení a násadu květů. Bougainvillea se hodí k popnutí pergol, zdí, plotů nebo ji můžeme pěstovat jako solitér v atraktivní nádobě. Svou krásou a exotickým vzhledem se stane nepřehlédnutelnou ozdobou vaší zahrady.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: bougenvilia | druh rostliny