Rozveselte si domov: Tulipán v květináči pro jarní svěžest

Tulipán V Květináči

Výběr správného květináče

Při výběru správného květináče pro vaše rostliny zvažte materiál, velikost a odvodnění. Hliněné květináče jsou prodyšné a vhodné pro rostliny, které preferují sušší půdu. Plastové květináče zadržují vlhkost a jsou ideální pro rostliny milující vlhko. Velikost květináče by měla odpovídat velikosti rostliny a poskytovat dostatek prostoru pro růst kořenů. Ujistěte se, že má květináč drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat a zabránilo se tak hnilobě kořenů.

Půda a hnojení pro tulipány

Tulipány milují slunce a propustnou půdu. Ideální je hlinitopísčitá zemina s dostatkem živin. Před výsadbou cibulí zapracujte do půdy kompost nebo dobře uleželý hnůj. Těžkou jílovitou půdu vylehčete pískem a rašelinou. Tulipány nesnáší přemokření, proto dbejte na dobrou drenáž. Pro pěstování v nádobách použijte substrát pro cibuloviny.

Během vegetace tulipány pravidelně přihnojujte hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu. První dávku aplikujte brzy na jaře, další pak po odkvětu. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, která podporují růst listů na úkor květů.

Výsadba cibulek v květináči

Sázení cibulovin v květináči je skvělý způsob, jak si užít krásné květy i na malém prostoru. Vyberte si květináč s drenážními otvory a použijte kvalitní substrát pro cibuloviny. Cibule sázejte do hloubky dvakrát až třikrát větší, než je jejich výška, špičkou nahoru. Po zasazení cibule zalijte a umístěte květináč na slunné místo. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a zalévejte podle potřeby. S trochou péče se brzy budete těšit z barevných květů ve vašem bytě nebo na balkoně.

Péče o tulipán v květináči

Tulipány v květináči potřebují trochu péče, aby vám dělaly radost co nejdéle. Po odkvetení stonky s květy ustřihněte, ale listy nechte žloutnout a uschnout, aby cibulka načerpala živiny. Cibulky pak můžete ze substrátu vyndat a skladovat na suchém a chladném místě do podzimu, kdy je můžete znovu zasadit ven na zahradu. Pokud je necháte v květináči, dopřejte jim občas zálivku i během léta, aby cibulky zcela nevyschly. Na podzim zasaďte cibulky tulipánů do zahrady, kde budou mít dostatek prostoru pro růst a kvetení v dalším roce.

Kvetení a jeho podpora

Doba kvetení je pro každou rostlinu klíčová. Znamená to příchod období rozmnožování a tedy šanci na pokračování rodu. I když se to nemusí zdát, i pokojové rostliny mají v genech zakořeněné toto období a touží po něm. Abychom jim kvetení co nejvíce usnadnili, musíme jim zajistit vhodné podmínky. Důležitá je především dostatečná zálivka, ale pozor na přelití! Dále je to dostatek světla, ideálně rozptýlené. Přímé slunce by mohlo květy popálit. Nezapomínejme ani na živiny, během kvetení je vhodné rostliny pravidelně přihnojovat. A v neposlední řadě dopřejme rostlinám klid a pohodu, stres jim rozhodně neprospěje.

Co dělat po odkvětu

Po

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: tulipán v květináči | popis tulipánu v květináči