Sedací souprava a její správný výběr od A až do Z

Když se zahledíte do jakéhokoliv obývacího pokoje, jeho nepřehlédnutelnou dominantou je mimo jiné sedací souprava. Nepostradatelný kus nábytku, který by Vám měl přinášet hlavně pohodlí a komfort. Zároveň musí být oku lahodící, abyste měli celkovou radost ze zařízeného interiéru. Při výběru nové sedací soupravy je třeba přihlížet k mnoha faktorů.

  • Provedení sedačky.
  • Materiál konstrukce.
  • Výplně sedací soupravy.
  • Potahový materiál.
  • Pořizovací náklady.

Základní rozdělení sedacích souprav

Takovým pomyslným začátkem při volbě sedací soupravy bude bezpochyby rozdělení podle samotné funkčnosti. Někomu stačí klasické provedení v podání rohové sedačky nebo té ve tvaru písmene U. Alternativou je i sofá. Pak jsou ti náročnější, kteří dávají přednost třeba úložnému prostoru. Sedací souprava může být vybavena rozkládacím lůžkem pro případy, že by u Vás chtěl někdo přespat.

Sedací soupravy stojí od 5 000 Kč a mohou nabývat klidně až desetinásobné ceny a výše. Cena se odvíjí od vkusu zákazníka a jeho konkrétních požadavcích na materiálové složení.

Adam P., Praha, prodejce nábytku.

Sedací souprava a její konstrukce

Sedací souprava je produktem, který má do jisté míry omezenou životnost jako všechno ostatní. V tomto případě o ní rozhoduje materiál kostry. Plast vydrží asi nejméně. O něco pevnější je dřevotříska a na pomyslném vrcholu je masiv a kov. U takových výrobních materiálů je garantována životnost sedací soupravy.

Pokud se na pořízení sedací soupravy zaměřujete z tohoto hlediska, přinášíme Vám krátkou tabulku s orientačním srovnáním životnosti jednotlivých konstrukčních materiálů. Na tento časový údaj má pochopitelně vliv také to, jak se o sedačku staráte.

Materiál konstrukceOrientační životnost
PlastDo 5 let
DřevotřískaMezi 5 až 10 lety
MasivVíce jak 10 let
KovVíce jak 10 let
Jak moc odolné jsou výrobní materiály sedačky?

Výplň hraje velice důležitou roli

Pokud má být sedací souprava pohodlná, musíte vybrat i vhodnou výplň. Tato výplň je obvykle aplikována na dřevěné lamely nebo pružinový vlnovec. Používány jsou materiály od levného molitanu, až po studené a líné pěny. Ty přináší daleko větší komfort a mohou se lišit svou tvrdostí. Přece jenom, každý z nás má trochu jiné požadavky na pohodlí. Proto se vyplatí na vybranou sedačku také reálně usednout.

Sedací souprava může nabývat nejrůznějších podob.

Sedací souprava a potahový materiál

Postupně se dostáváme k vrchní části, kterou tvoří potahový materiál. Sedací souprava díky němu vypadá nejenom originálně a krásně, ale zároveň nabízí i odlišnou údržbu a následnou péči. A právě v tomto směru Vám výběr do jisté míry zjednoduší řada otázek a odpovědí.

Jakými vlastnostmi se pyšní mikroplyš?

Tento materiál je velice snadný na údržbu a má vynikající poměr mezi cenou a kvalitou. Na druhou stranu není vhodný pro alergiky.

Co je to ekokůže?

Jde o cenově dostupnou alternativu pravé kůže, s níž se pojí hladký povrch a jednoduchá péče. Využitelná je také u alergiků. Její nevýhodou může být loupání po určitém čase.

Jaký materiál je nejlepší?

Z hlediska údržby, využití pro alergiky a životnosti je to kůže. Ta je ovšem i nejdražší a z pohledu dotyku nemusí vyhovovat každému.

Jakým způsobem se udržuje kožená sedačka?

Pravidelně byste měli provádět její čištění, impregnování, ale také maštění.

Co je to alcantra?

Jde o novodobý samočistící materiál, který je ještě dražší než kůže.

Sedací souprava a její doplňky

Sedací souprava, to pochopitelně není jenom pohovka se dvěma křesly a taburetem nebo jeden větší díl nábytku. Součástí sedaček mohou být i nejrůznější doplňky a příslušenství, na něž byste rozhodně neměli zapomínat. Tyto praktické vychytávky totiž mohou pozitivním způsobem přispívat k většímu komfortu a pohodlí.

Jednou z možnosti jsou například polohovatelné opěrky. Ty můžou být dokonce výsuvné a elektricky ovládané. Dále jsou to nenápadné kapsy na drobné věci, jakými jsou dálkové ovladače a podobně. Vhod může přijít zásuvka předkládající USB konektory pro nabíjení elektroniky nebo integrovaný stolek. A příště si prozradíme, jak vybrat nábytek do kanceláře.

Publikováno: 01. 12. 2020

Kategorie: bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: kožená sedací souprava | sedací souprava | sedací soupravy | sedačka