Střešní krytina – Několik rad souvisejících s výběrem

Střecha je základ jakékoliv nemovitosti. A je jedno, zda je to dřevostavba, zděný rodinný dům nebo komerční objekt. Pokud zkrátka nechcete řešit jakékoliv problémy se zatékáním a podobnými neduhy, potom musí přijít na přetřes dobře zvolená střešní krytina. Nutno podotknout, že v tomto směru máte opravdu hodně na výběr.

Střešní krytina a její životnost

Střešní krytina je u spousty lidí vybírána na základě její celkové životnosti. Ještě, než přistoupíme k popisu jednotlivých krytinových materiálů, zmíníme se o obecné životnosti. Ta je pochopitelně ovlivňována nejrůznějšími faktory. Například tím, v jaké lokalitě stojí stavba a jaké jsou tam celoroční povětrnostní podmínky.

  • Asfaltový šindel minimálně 15 let.
  • Bitumenová krytina minimálně 20 let.
  • Plechová krytina minimálně 35 let.
  • Betonová taška minimální 50 let.
  • Pálená taška minimálně 50 let.

Jaké jsou typy střešních krytin?

Když se rozhodnete vybrat si novou střešní krytinu na dům, začnete asi tím, jakému druhu materiálu vlastně chcete dát přednost. V tomto ohledu totiž existuje základní rozdělení. Jestliže stavíte chalupu nebo podobné stavební, možná dáte zelenou tradiční skládané krytině, kterou tvoří došek a šindel.

Mezi oblíbené střešní tašky pálené patří bobrovka, prejz, falcovka i esovka.

Milan S., Pelhřimov, pokrývač.

Pak jsou tu moderní skládané krytiny. Taková krytina nabývá podoby kanadského šindelu, vlnité krytiny, ale také velkoformátových produktů, jakými jsou střešní trapéz a střešní taška plechová. Na své si tak přijde opravdu kdokoliv.

Střešní krytina souvislá

Další kapitolou je i krytina souvislá. Mezi méně využívané patří asfaltový pás nebo izolační lepenka. Na moderních domech nachází své pevné místo hydroizolační střešní fólie. Naopak ekologové dají jistě přednost zelené střeše. Mezi ostatní alternativy spadá plech a celoprosklená střecha, popřípadě polykarbonátové desky.

Střešní krytina a pořizovací náklady

Když se rozhodujete při pořízení nové střechy, není to samozřejmě jenom vzhled a výsledná životnost. U spousty z nás hrají velkou roli také finance. Rozdíly v tomto směru mohou být opravdu značné, o čemž Vás přesvědčíme v následujících řádcích.

Střešní krytina může nabývat nejrůznějších podob.

Kolik stojí střešní krytiny?

Nyní Vám představíme orientační ceny všech nejvyhledávanějších střešních krytin. A to nejenom cenu za kus, ale především za metr čtvereční, protože jedině tak si můžete udělat reálnější představu o tom, na kolik Vás vyjde nová střecha. K této ceně je třeba pochopitelně započítat také náklady spojené s pokrývačskými a přidruženými pracemi.

Typ střešní krytinyCena za jeden kusCena za metr čtvereční
Betonová taška14 až 20 Kč140 až 200 Kč
Lakovaná střešní taška40 až 55 Kč400 až 550 Kč
Pálená taška16 až 22 Kč160 Kč až 220 Kč
Plechová střešní krytinaneuvedeno200 až 500 Kč
Lakovaný trapézový plechneuvedeno270 až 450 Kč
Víte, jak kolik Vás vyjde taková střešní krytina?

Kromě těchto střešních materiálů můžete využít také ty zhotovené z cementovláknitých složek. Cementovlákna jsou dostupná pod označením Cembrit. V případě jednoho kusu této střešní krytiny počítejte se zlatou střední cestou kolem 25 Kč za kus.

Co dalšího byste měli ještě vědět?

Střešní krytina je výrobkem, ke kterému pochopitelně můžete nebo musíte přistupovat i z ostatních úhlů pohledů. Je to například jeho ekologičnost. Povinností je tak hmotnost krytiny, jíž musí odpovídat i nosnost dřevěného kroku. Jestliže chcete vědět ještě další informace o střechách, začtěte se do následujících otázek a odpovědí.

Jaká střešní krytina je ta nejtěžší?

Je to betonová taška s hmotností kolem 45 až 60 kg/m2, hned za ní pálená taška s hmotností 40 až 55 kg/m2.

Jaká střecha patří naopak k těm nejlehčím?

Nízkou hmotnost má hliníková střech asi 2 až 3 kg/m2 nebo bitumenová krytina a plechová ocelová střecha.

Existuje nějaké rozdělení podle ekologičnosti?

Ano, k dispozici jsou čtyři stupně – 0, 1, 2 a 3. Stupeň tři je nejekologičtější.

Jaký minimální sklon musí mít pálená taška?

Střešní krytina je vhodná pro středy s minimálním sklonem 22° a více.

Jaký je ideální sklon pro betonovou tašku?

Minimální sklon střechy je od 17° a více.

Publikováno: 03. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: betonová taška | krytina | pálená taška | střecha | střešní krytina