Světová architektura v praxi. Unikátní stavby světa

Pojem architektura je velice dobře znám. Představit si pod ním můžete určitou definici daného stylu stavitelství. Taková je i světová architektura, která je prezentována v rámci celého světa. Dnes si představíme architektonické unikáty novodobého stavitelství, k nimž pochopitelně vedla cesta skrze nejrůznější stavební styly.

  • Křesťanská architektura
  • Gotika
  • Renesance
  • Baroko
  • Architektura 19. a 20. století

Jak vypadá světová architektura?

Když se řekne slovní spojení světová architektura, určitě to nemusí být nejvyšší budovy světa, ale především ty vyznačující se unikátní a nezaměnitelnou architektonickou stránkou. Takový je třeba unikátní kostel na Islandu, jehož název je Hallgrímskirkja, který se nachází ve městě Reykjavík. Vzhled připomínající raketoplán je nadčasový už několik dlouhých let.

Když se zahledíte na Hallgrímskirkja nabydete dojmu, jako by po stěnách kostelu tekla láva. Tak originální jsou architektonické prvky.

David S., Praha, architekt.

Unikátní světová architektura

Světová architektura pochopitelně nabízí i řadu ostatních staveb světového formátu. Typickým příkladem je televizní vysílač s názvem Oriental Pearl Tower jinak označovaný jako Perlová věž. Ta stojí v Šanghaji a tyčí se do výšky 468 metrů. Na celé konstrukci je umístěno až jedenáct koulí odlišné velikosti, včetně té dominantní. Všechny jsou mezi sebou propojeny.

Obdivovat můžete ale také stavby v New Yorku. I zde na Vás čeká světová architektura vysokého formátu. Dokazuje to například známá „žehlička“. Jedná se o unikátní trojúhelníkovou stavbu zvanou Flatiron Building nacházející se na rohu tří ulic. Svého času tento objekt patřil k těm nejvyšším ve městě.

Známá Opera v Sydney

Pokud se naším tématem stala světová architektura, v žádném případě bychom neměli opomíjet ani na známou exotickou stavbu v podání slavné Opery nacházející se v australském Sydney. Její součástí jsou dominantní prvky ve tvaru mušlí, které jsou umístěny kaskádovitě za sebou. Někomu může stavba připomínat opeřeného ptáka.

Opera v Sydney je bezpochyby světově uznávanou.

Novodobá světová architektura

Ve výčtu zajímavých architektonických děl lze samozřejmě pokračovat. Co taková šikmá věž Capital Gate nacházející se v Abú Dhabí? To je příklad toho, jak má vypadat světová architektura. A pokud by Vás zajímalo, kdy tyto slavné stavby a mnohé další vznikly, přinášíme Vám stručný souhrn v následující tabulce.

StavbaRok vznikuVýška
Hallgrímskirkja198674,5 metrů
Oriental Pearl Tower1994468 metrů
Flatiron Building190287, později 94 metrů
Opera v Sydney197365 metrů
Capital Gate2011160 metrů
30 St Mary Axe2004180 metrů
CCTV Headquarters2012234 metrů
Kdy byla dokončena slavná architektonická díla světa?

Do světové architektury pochopitelně spadají i relaxační objekty. Třeba taková nejkrásnější terasa světa v luxusní výškové budově zvané Marina Bay Sands. Tak přesně ta se nachází v Singapuru a výška tohoto objektu dosahuje 245 metrů.

Světová architektura v Česku

Je naprosto logické, že když je tématem tohoto článku světová architektura, nesmíme opomínat ani na Česko. V tomto směru se pyšníme jedinečnou vilou Tugendhat postavenou v roce 1930. Jde o prví vlaštovku moderní architektury v Česku. Vila se nachází v Brně. A jaké další věci související se světovou architekturou Vás mohou zajímat?

V jakém stylu je tvořena vila Tugendhat?

Tento prvopočátek moderní architektury 20. století se blíží světovému funkcionalismu.

Co představuje budova CCTV Headquarters?

Jedná se o budovu Čínské ústřední televize. Její futuristický vzhled mají na svědomí dva světoví architekti Remy Koolhaasem a Ole Scheeren.

Jakým typem budovy je světoznámý Namba Parks?

Tato unikátní výšková budova je kancelářský komplex, který i díky bujné fauně prezentuje džungli.

Jak dlouhou byl budován islandský kostel Hallgrímskirkja?

Světová architektura tohoto formátu byla v případě kostela tvořena dlouhých 41 let. Konkrétně od roku 1945 až do roku 1986.

Jaké tři newyorské ulice propojuje Žehlička neboli Flatiron Building?

Konkrétně jde o ulice 23. Avenue, 5. Avenue a Broadwaye.