Tepelné čerpadlo může nabývat nejrůznějších podob

Bydlení, to je především komfortní a útulný prostor spojený mimo jiné i s odpovídajícím teplem v chladných měsících. A právě vytápění se stane hlavním tématem tohoto článku. Nebude se však jednat o komodity v podání dřeva, plynu nebo čisté elektřiny. Zaměříme se na tepelné čerpadlo, které může nabývat odlišných forem.

  • Existují čtyři technická provedení.
  • Země – voda.
  • Vzduch – voda.
  • Vzduch – vzduch.
  • Voda – voda.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo funguje na jednoduchém principu. S pomocí vhodně zvolené techniky dochází k čerpání tepla z jednoho místa na druhé. Nejčastěji je to z chladnějšího prostředí do toho teplejšího. Tento zjednodušený model pak dokáže bez sebemenšího problému vytápět nemovitost a ohřívat teplou vodu.

Záleží samozřejmě na typu tepelného čerpadla a velikosti nemovitosti. Ale není nic neobvyklého, že za dobu životnosti takové techniky lze ušetřit až 700 000 Kč.

Marek S., Kladno, specialista na tepelná čerpadla.

Kolik peněž dokáže ušetřit tepelné čerpadlo?

Abychom nepsali v obecné rovině o tom, jak tepelné čerpadlo dokáže ušetřit spoustu peněz, přinášíme Vám srovnání s ostatními topnými komoditami. V potaz je pochopitelně brána nemovitost stejné velikosti jen s tím rozdílem, že o teplo se budou starat zcela odlišná technologie.

Způsob vytápěníRoční náklady
Elektrokotel38 500 Kč
Plynový kotel28 100 Kč
Kotel na pelety16 900 Kč
Kotel na dřevo14 300 Kč
Tepelné čerpadlo12 500 Kč
Víte, jak vysoké náklady mohou být za topení?

Jak můžete vidět, cenově dostupné je také topení dřevem nebo peletami. Na druhou stranu s takovým topením je spojena spousta fyzické práce a nepořádku. Tyto neduhy v případě tepelného čerpadla jednoznačně odpadají, navíc ho můžete napojit na Vaši chytrou domácnost.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Hodně oblíbené tepelné čerpadlo je v provedení vzduch – voda. V překladu to znamená, že teplo je získáváno ze vzduchu. A to prostřednictvím venkovní jednotky. V jejím případě je třeba přihlížet k hlučnosti, která by mohla být obtěžující. Tento model tepelného čerpadla je spojen s nižními prvopočátečními náklady.

Tepelné čerpadlo je napojeno na ústřední vytápění.

Ostatní tepelná čerpadla

Pokud máte zájem o tepelné čerpadlo k libovolnému typu nemovitosti, pak samozřejmě můžete volit i mezi dalšími variantami, které jsme uvedli už v úvodu tohoto článku. Pro jejich lepší pochopení a výběr Vám přinášíme několik základních otázek a odpovědí týkajících se jednotlivých typů.

Jak funguje tepelné čerpadlo země – voda?

Využíván je zemní kolektor. Jde o nákladnější řešení, které je spojeno právě s realizací odpovídajícího vrtu. Na druhou stranu takové čerpadlo není hlučné.

Co si představit pod řešením vzduch – vzduch?

V tomto případě je teplo získáváno ze vzduchu a následně přeměňováno na teplý vzduch rozváděný po nemovitosti. Nepříjemná hlučnost je zde řešena nejrůznějšími senzory.

Jaké jsou výhody tepleného čerpadla voda – voda?

U tohoto modelu je využíván vysoký topný faktor, takže lze získat dostat tepla za málo peněz.

Má řešení voda – voda nějaké nevýhody?

Tou největší představuje především údržba systému, a to včetně nákladů vynaložený chna servis jednotlivých komponent.

Jak je to s provozními náklady varianty vzduch – voda?

Pokud tento systém porovnáme s ostatními řešeními teplených čerpadel, tak je provozně nákladnější. A to více než třeba řešení země – voda.

Tepelné čerpadlo využívající bezplatné zdroje energie

Z výše uvedených řádků a principů fungování tepelných čerpadel Vám musí být jasné, že právě tato technologie Vám umožní čerpat energii bezplatně. A to ze samotné přírody. Z oblastí nacházejících se všude kolem nás. Je to ze vzduchu, vody v podobě nejrůznějších vrtů a samotné země. Tepelné čerpadlo se tak pojí jen s vyšší vstupní investicí a pak jsou to spíše udržovací provozní náklady spojené s dostatečným teplem domova. Oproti jiným topným prvkům jde o bezkonkurenční automatickou volbu, na kterou lze mimo jiné získat k nejrůznější dotační tituly.

Publikováno: 07. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: tepelná čerpadla | tepelné čerpadlo | voda - voda | vzduch - voda | země - voda