Vyměňte si vložku zámku snadno a rychle: Bydlení bez obav

Jak Vyměnit Vložku Zámku

Příprava nářadí

Než se pustíte do samotné výměny vložky, je nezbytné si připravit veškeré potřebné nářadí. Dobrá příprava vám ušetří čas a nervy. Budete potřebovat:

  • křížový šroubovák
  • plochý šroubovák
  • metr
  • svinovací metr
  • kladivo
  • kleště
  • mazivo (např. WD-40)
  • nová vložka zámku

Ujistěte se, že máte po ruce všechny nástroje a pomůcky. Zkontrolujte si také, zda máte správnou velikost nové vložky. To zjistíte změřením vzdálenosti od středu otvoru pro kliku k okraji dveří (rozteč) a celkové délky stávající vložky. Nová vložka by měla mít stejnou rozteč a délku, případně může být o něco delší, pokud to dveře umožňují. Před samotnou výměnou je vhodné aplikovat do otvoru pro klíč a na pohyblivé části zámku trochu maziva. Tím usnadníte demontáž staré vložky a zajistíte hladký chod nové vložky.

Demontáž staré vložky

Než se pustíte do instalace nové vložky, je potřeba tu starou nejdříve demontovat. Nebojte se, není to nic složitého a zvládne to každý. Začněte tím, že si připravíte vše potřebné: křížový šroubovák a imbusový klíč (velikost dle vaší stávající vložky). Nyní najděte na boční straně dveří, kde je zámek, malý šroubek. Ten drží cylindrickou vložku v zámku. Povolte šroubek, ale dávejte pozor, abyste ho nevytáhli úplně. Nyní vložte do zámku klíč a otočte ho o cca 30 stupňů na libovolnou stranu. Jemně s klíčem zatlačte nebo povytáhněte a zároveň se pokuste vysunout vložku ze zámku. Pokud se vložka nepohne, zkuste s klíčem pootočit o pár stupňů jiným směrem. Jakmile najdete tu správnou polohu, vložka by měla jít snadno vysunout. V některých případech může být potřeba s vložkou jemně zakývat ze strany na stranu, abyste ji uvolnili z mechanismu zámku. A je to! Stará vložka je venku a vy se můžete pustit do montáže té nové.

Měření vložky

Než se vrhnete na nákup nové vložky, je potřeba si změřit tu starou. Správná velikost je klíčová pro bezproblémovou funkčnost a bezpečnost. Nejprve si vezměte metr a změřte vzdálenost od středu otvoru pro šroub, kterým je vložka uchycena v zámku, k oběma koncům vložky. Zapište si obě hodnoty – rozměr od středu šroubu k vnějšímu okraji vložky a rozměr od středu šroubu k vnitřnímu okraji vložky. Tyto rozměry se obvykle udávají v milimetrech a zapisují se ve formátu 30/30, 30/35, 40/40 atd. Kromě délky je důležité zkontrolovat také šířku a výšku profilu vložky. Ta by měla být shodná s původní vložkou, aby pasovala do otvoru v dveřích. Pokud si nejste jistí, zda zvládnete změřit vložku sami, nebo si nejste jisti výběrem té správné, obraťte se na odborníka v oblasti zámečnictví. Ten vám s výběrem a výměnou vložky rád pomůže.

Výběr nové vložky

Při výběru nové vložky do vašeho zámku je potřeba zvážit několik faktorů. Důležitým parametrem je bezpečnostní třída. Vložky se dělí do bezpečnostních tříd podle odolnosti proti různým metodám překonání. Pro běžné domácnosti postačí 3. nebo 4. bezpečnostní třída. Pro vstupní dveře do bytu nebo domu je vhodné zvolit vložku s vyšší úrovní zabezpečení, ideálně 4. nebo 5. třídy. Dalším faktorem je délka vložky. Tu zjistíte změřením vzdálenosti od středu otvoru pro kliku na obou stranách dveří. Vložka by měla z každé strany dveří přesahovat o 2-3 mm. Při výběru nové vložky se ujistěte, že je kompatibilní s vaším kováním. Zkontrolujte typ profilu a rozměry. V neposlední řadě je důležitý i počet klíčů dodávaných s vložkou. Ujistěte se, že máte dostatek klíčů pro všechny členy domácnosti. V případě ztráty klíče je vhodné zvážit pořízení vložky s bezpečnostní kartou, která vám umožní objednat si nový klíč u autorizovaného prodejce.

Instalace nové vložky

Důležitou součástí výměny zámku je instalace nové vložky. Než se do toho pustíte, ujistěte se, že máte všechny potřebné nástroje: křížový šroubovák, metr a novou vložku odpovídající vašim rozměrům a bezpečnostním požadavkům. Začněte tím, že odšroubujete šroub na boku dveří, který drží starou vložku. Ten se obvykle nachází pod nebo nad západkou. Povolte šroub natolik, abyste mohli starou vložku vytáhnout. Možná budete muset jemně zatlačit na cylindrickou vložku z druhé strany dveří, aby se uvolnila. Nyní vezměte novou vložku a zasuňte ji do otvoru ve dveřích. Ujistěte se, že je ve stejné poloze jako stará vložka. Vložka by měla snadno zapadnout na místo. Pokud cítíte odpor, zkontrolujte, zda je správně zarovnaná. Poté znovu zašroubujte boční šroub a utáhněte ho. Nepřetahujte ho, mohlo by dojít k poškození vložky nebo dveří. Nakonec otestujte, zda nová vložka funguje správně. Vložte klíč a několikrát ho otočte v obou směrech. Zkontrolujte, zda se západka hladce pohybuje a zda se dveře dají snadno zamknout a odemknout. Pokud vše funguje tak, jak má, je instalace hotová.

Kontrola funkčnosti

Po výměně vložky je nezbytné ověřit, zda vše funguje správně, než se na nový zámek začnete spoléhat. Nejprve vizuálně zkontrolujte, zda je vložka správně usazena v kování dveří a zda je v rovině s povrchem. Poté vložte klíč do zámku a několikrát jím otočte v obou směrech. Měl by se pohybovat plynule a bez zadrhávání. Zkuste také vysunout a zasunout závoru klíčem, abyste se ujistili, že se pohybuje volně a zapadá do otvorů v zárubni. Pokud máte zámek s více body, zkontrolujte funkčnost všech bodů. Nakonec zavřete dveře a vyzkoušejte, zda se dají snadno zamknout a odemknout jak zvenku, tak zevnitř. Pokud narazíte na jakýkoli problém, například tuhý chod klíče nebo špatné dovírání dveří, zkontrolujte znovu postup montáže a ujistěte se, že jste vše provedli správně. V případě přetrvávajících potíží se obraťte na zámečníka.

Tipy pro údržbu

Výměna vložky zámku je poměrně snadný úkon, který zvládne i méně zkušený kutil. Pravidelná údržba vaší cylindrické vložky prodlouží její životnost a zajistí bezproblémové fungování. Používejte pouze přípravky určené pro údržbu cylindrických vložek. Vyhněte se agresivním chemikáliím nebo olejům, které by mohly poškodit vnitřní mechanismus. Pro čištění používejte suchý hadřík nebo kartáček. Vložku stačí jednou za čas promazat grafitovým práškem. Ten se dostane do všech záhybů a zajistí hladký chod klíče. Nepoužívejte vazelínu ani jiné mastné látky, které by mohly zachytávat nečistoty a způsobit zadrhávání. Pokud se klíč ve vložce zadrhává nebo nejde otočit, nenuťte ho silou. Mohli byste poškodit jak klíč, tak i vložku. V takovém případě je vhodné kontaktovat zámečníka. Pravidelně kontrolujte stav šroubu, který drží vložku v kování. Pokud je šroub uvolněný, dotáhněte ho.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: domov