Zahradní jezírko a jeho založení krok za krokem

Zahrada by měla být pro každého z nás oázou klidu a potěšením. K tomu přispívá spousta věcí. Někdo si na zahradě vybuduje velký altán nebo pergolu, jiný zase vsadí na záhonky a rozmanité keře. Pokud patříte k milovníkům vodní hladiny a ryb, Vaším cílem bude dozajista zahradní jezírko, nikoliv zahradní bazén. A právě budování jezírka Vám popíšeme se vším všudy. Začneme nejdříve výčtem toho, co budete potřebovat.

  • Jezírková fólie a čerpadlo.
  • Filtr, štěrk a dekorační materiály.
  • Písek, netkaná textilie a lepidlo na fólii.
  • Jezírková filtrace.
  • Nářadí.

Jak naplánovat zahradní jezírko?

Na počátku všeho byste měli najít vhodné místo pro zahradní jezírko a uvažovat o jeho velikosti. V rámci pestrosti jezírka zvolte několik úrovní hloubky tak, že terén spádujte kolem 30°. Důkladně si vyměřte hranice jezírka a pusťte se do budování. Když narazíte na jakékoliv kořeny a kameny, odstraňte je, protože by mohly potrhat jezírkovou fólii.

Když budete natahovat jezírkovou fólii, vždy ji přetáhněte přes okraje zahradního jezírka alespoň o 50 centimetrů. Teprve po dokončení je můžete zapravit.

Pavel T., Tábor, realizátor zahradních jezírek.

Zahradní jezírko a jeho provozní náklady

Ještě, než budeme postupovat v popisu stavby zahradního jezírka, možná se hodí hned z kraje popsat alespoň orientační provozní náklady na jezírko o objemu 50 m3. Abyste věděli, s čím počítat, protože výsledné rozčarování po dokončení práce nemusí být příjemné pro každého. Zde jsou ty nejhlavnější položky Vašeho budoucího rozpočtu.

PoložkaBližší údajCena
Roční odběr elektřiny2,59 MW11 750 Kč
BakterieBalení na 9 měsíců1 400 Kč
UV lampaSezónní provoz2 900 Kč
Přípravek proti řasámBalení na 9 měsíců1 600 Kč
Zazimování jezírkaJednorázová činnost3 000 Kč
Jaké jsou náklady na zahradní jezírko?

Jak můžete správně tušit, zahradní jezírko rozhodně není levnou záležitostí. Hodně ale záleží na tom, jak velké jezírko si vybudujete a jak moc Vám bude záležet na jeho vzhledu. Mnohé ušetříte tím, že nastavíte ten správný biotyp a vše bude tak nějak fungovat svým životem.

Zahradní jezírko a další fáze výstavby

Pojďme ale pokračovat tam, kde jsme přestali. V okamžiku, kdy má zahradní jezírko fólii na svém dnu, přichází na přetřes dosypání vrstvy písku nebo štěrku a sázení vodních rostlin. Postupně instalujte všechny prvky, které se budou v jezírku a v jeho okrajových částech nacházet, včetně různých kamenů.

Jezírko na zahradě může mít bezpočet podob.

Co dalšího vědět v rámci tvorby jezírka?

Následujícím krokem pro zahradní jezírko je umístění jezírkového čerpadla, a to na nějaký rovný a pevný podklad. Výjimkou není ani situování čerpadla mimo jezírko, kde k němu budete mít daleko lepší přístup pro jakoukoliv údržbu. A jaké jsou další kroky? Na to Vám odpovíme formou několika důležitých otázek.

Jak vyřešit okraje zahradního jezírka?

Ty byste měly dostatečně zpevnit, aby nedocházelo k propadání břehů.

Co udělat s přesahujícím okrajem jezírkové fólie?

Tu zastřihnete kousek nad terénem a zvedněte ji směrem vzhůru. Schovat ji lze například do naskládaných kamenů.

Jaká technologie je zapotřebí do zahradního jezírka o objemu 50 m3?

Počítejte s výkonným jezírkovým čerpadlem, které prožene asi 325 litrů vody za minutu. Dále investujte alespoň do dvou UV lamp 110 W a nezapomínejte ani na filtraci.

Je možné udělat zahradní jezírko koupací?

Ano, taková možnost se nabízí, akorát může být konstrukčně a technologicky trochu náročnější.

Je třeba krmit ryby v jezírku, když jsou v něm rostliny?

Pokud zasadíte vhodné rostliny k úměrnému počtu ryb, potom se o přikrmování starat nemusíte.

Meze se fantazii nekladou

Zahradní jezírko je zajímavé v tom, že jej můžete do nejmenšího detailu vytvořit podle svých vlastních představ. Může být malé a originální nebo rozhlehlé přes celou zahradu. Někdo vsadí na kamennou hráz, jiný přednost kompletně zapuštěné variantě. Originální jsou i dřevěná mola zasahující až do vody. Při troše nápaditosti a kreativity budete schopni vytvořit unikátní zahradní jezírko přinášející krásný pohled a velkou radost.

Publikováno: 11. 12. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: jezírko | jezírková filtrace | jezírkové čerpadlo | zahradní jezírko