Zahradní nábytek může být z různých materiálů

Když se zamyslíte nad tím, co si jako první pořídíte do zahrady, respektive na terasu nebo do pergoly, asi každému se v mysli vybaví zahradní nábytek. Jak už prozrazuje jeho název, jde o nábytek vhodný do exteriéru, konkrétně na zahradu. V tomto směru samozřejmě můžete vybírat z libovolných variant provedení co se týče množství a kusů.

  • Stůl se čtyřmi židlemi.
  • Lavice usazené proti sobě.
  • Pohovka v rámci zahradního nábytku.
  • Odkládací stolky.
  • Lehátka a další příslušenství.

Zahradní nábytek a jeho materiál

My se v tomto článku zaměříme na nábytek do zahrady z pohledu výrobního materiálu. Nabízí se totiž čtyři charakterově odlišné varianty, z nichž každá předkládá něco trochu jiného. A začít můžeme třeba plastem. Ten se vyznačuje cenovou dostupností a nízkou hmotností, takže nepoškodí podlahu na terasu. Vybírat si můžete z odlišných barevných variant. Výhodou je také to, že plastový zahradní nábytek lze skládat na sebe, takže při uklízení ušetříte dost místa.

Velkou nevýhodou plastového nábytku je menší odolnost proti větru, dešti a slunci, takže po čase může být nábytek vyžilý. Navíc jeho pevnost nepatří k těm největším.

Jan S., Brno, prodejce zahradního nábytku.

Ratanový zahradní nábytek

Jestliže dáváte přednost tradičnímu vzhledu a jisté eleganci, pak stojí za zvážení ratan. Jde o propletený ratanový nábytek, který sází primárně na originální a stylový vzhled. Zároveň působí přírodním dojmem, což se o plastu říci nedá. Ratan je dosti pohodlný, když do něj umístíte vhodné podsedáky.

Pokud ratanový zahradní nábytek chcete vystavovat vnějším vlivům a nebude vyloženě schovaný pod pergolou nebo zastřešením terasy, můžete vsadit na jeho odolnější verzi. Dnes je dostupný také umělý ratan. Umělohmotná vlákna jsou pochopitelně daleko odolnější, takže tento nábytek do zahrady můžete mít venku postavený celoročně.

Přírodní materiál nadevše

Jsou však mezi námi tací, kteří nedají dopustit na přírodní výrobní materiály. I proto je hodně populární dřevěný zahradní nábytek. Ten přináší pohodlí, pevnost, vůni dřeva, tradiční vzhled a příjemný pocit na omak. Zároveň může být skládací, takže ho snadno zazimujete. Počítat byste však měli s pravidelnou údržbou v podobě vhodných nátěrů. Tím prodloužíte jeho životnost.

Jednou z možností je ratanový zahradní nábytek.

Odolný zahradní nábytek

Pokud od zahradního nábytku vyžadujete pevnost, pohodlí, eleganci a zároveň minimální údržbu, potom vsaďte na kov. V ideálním případě na bezúdržbový hliník. Ten na rozdíl od oceli nebude rezivět. Připravte se ale na to, že je lehký, takže ho raději schovávejte před silnými větry. A kolik takový nábytek do zahrady v jednoduché sadě stojí?

Typ materiáluOrientační cena
PlastOd 3 500 Kč
RatanOd 6 000 Kč
Umělý ratanOd 8 000 Kč
KovOd 10 000 Kč
DřevoOd 10 000 Kč
Náklady na zahradní nábytek z odlišného materiálu.

Ceny zahradního nábytku se samozřejmě liší podle toho, o jak velkou sestavu prvků se jedná, zda je součástí lehátko, lavice, pohovka nebo odkládací stolky. Velkou roli pak hraje i design a konkrétní značka výrobku. Dostat se tak můžete na podstatně vyšší ceny nežli v tabulce.

Společenský zahradní nábytek

Spoléhat se pochopitelně nemusíte jenom na stůl a čtyři židle v rámci zahradního nábytku. Hodně populární je i ten společenský. Ten je tvořen obvykle sedací soupravou a křesílky, včetně konferenčního stolku. Něco podobného jako máte v obýváku jen s tím rozdílem, že je určen pro venkovní účely. V dalším rozhodování Vám pomohou otázky níže.

Jaké typy židlí lze pořídit?

Kromě klasické židle jsou dostupné skládací židle, křesla, polohovatelné výrobky, ale také závěsná křesla.

Jak velký vybrat zahradní nábytek?

Velikost, potažmo množství kusů zahradního nábytku volte podle členů domácnosti a prostor, kde bude nábytek stát.

Jaký zahradní nábytek nepotřebuje údržbu?

Pokud sázíte na bezúdržbový zahradní nábytek, jednoznačnými vítězi se stanou hliník a umělý ratan. Ty stačí čas od času otřít navlhčeným hadříkem.

Jaké praktické příslušenství si pořídit?

Koupit si můžete různé podsedáky, polstrování, ochranné obaly, čistící prostředky a jiné.

Jakou nosnost mají mít zahradní židle?

Volte nosnost alespoň 90 kg, nikdy nevíte, jakou návštěvu si pozvete.