Astra v zahradě: Barevný ohňostroj na konci léta

Květina Astra

Původ a druhy aster

Astra, česky hvězdnice, pochází z Číny a Japonska. Do Evropy se dostala v 18. století a rychle si získala oblibu pro svou krásu a nenáročnost. Existuje více než 200 druhů aster, které se liší barvou, tvarem a velikostí květů.

Mezi nejoblíbenější druhy patří astra čínská (Callistephus chinensis), astra keříčkovitá (Aster dumosus) a astra novobelgická (Aster novi-belgii). Astra čínská je jednoletá rostlina s velkými, pestrými květy. Astra keříčkovitá je naopak trvalka s menšími, ale bohatými květy. Astra novobelgická je také trvalka a vyznačuje se vysokým vzrůstem a velkými květy.

Květy aster se objevují od léta do podzimu a hýří barvami od bílé přes růžovou, červenou, modrou až po fialovou. Astra je nenáročná rostlina, která preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Je odolná vůči suchu a chorobám. Díky své nenáročnosti a kráse je astra oblíbenou květinou do zahrad i do truhlíků.

Vzhled a symbolika astry

Astra je květina s bohatou historií a symbolikou. Její název pochází z řeckého slova „astron“, což znamená hvězda, a odkazuje na hvězdicovitý tvar jejích květů. Tyto květy se objevují v široké škále barev, od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až po tmavě červenou a modrou. Díky této rozmanitosti a dlouhé době kvetení, která trvá od pozdního léta až do podzimu, jsou astry oblíbenou volbou do zahrad i kytic.

Vzhled astry se liší v závislosti na druhu. Některé astry mají drobné, kopretinové květy, zatímco jiné se pyšní velkými, plnými květy s hustými okvětními lístky. Listy jsou obvykle zelené, kopinaté a mírně chlupaté.

Astra je spojována s řadou významů. V obecném pojetí symbolizuje lásku, krásu, trpělivost a eleganci. Různé barvy pak nesou i specifické významy. Například bílá astra symbolizuje čistotu a nevinnost, růžová něžnost a lásku, fialová královskou důstojnost a modrá víru a naději. V některých kulturách je astra spojována s památkou na zesnulé a používá se jako květina na hrobech.

Ideální podmínky pro pěstování

Astry, tyhle veselé a barevné krásky, nejsou nijak extra náročné na pěstování. S trochou péče a lásky vám budou dělat radost na zahradě i doma v květináči. Pro jejich spokojenost je ale dobré znát pár základních triků. Astry milují sluníčko, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin denně na světlém místě. Na přímém slunci ale pozor, mohlo by jim to spálit listy. Ideální je místo s ranním sluncem a odpoledním stínem. Co se týče půdy, astry preferují propustnou a výživnou zeminu. Před výsadbou je dobré půdu obohatit kompostem. Astry nemají rády přemokření, proto je zalévejte s mírou a vždy nechte substrát mezi zálivkami proschnout. Během kvetení je potřeba astry pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Díky tomu budou květy bohatší a déle vydrží. Astry jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je dobré je chránit před škůdci a chorobami. Pravidelně kontrolujte listy a v případě potřeby použijte vhodný postřik. Pokud se o své astry budete dobře starat, odmění se vám bohatým a zářivým kvetením od léta až do podzimu.

květina astra

Výsadba a péče o astry

Astry patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny, které rozzáří zahradu pestrou paletou barev. Pěstování aster není náročné a zvládne ho i začátečník. Pro dosažení bohatého kvetení je ale důležité dodržet několik zásad.

Astry preferují slunné stanoviště s propustnou a humózní půdou. Vysazujeme je na jaře nebo na podzim do hloubky asi 10 cm a s rozestupy 20-30 cm. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem. Během vegetace astry pravidelně zaléváme, zejména v suchých obdobích. Vyvarovat se musíme přemokření, které může vést k hnilobě kořenů.

Pro podporu větvení a bohatšího kvetení je vhodné astry zaštipovat. Zaštipování provádíme u mladých rostlin, kdy odstraníme vrcholky stonků. Astry jsou také poměrně náročné na živiny, proto je vhodné je během vegetace dvakrát až třikrát přihnojit. Použít můžeme hnojivo určené pro kvetoucí rostliny.

Po odkvětu astry seřízneme a necháme na záhoně do jara. Na zimu je vhodné astry chránit před mrazem vrstvou mulče nebo chvojí. Astry se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim.

Astry jsou odolné rostliny, které jen výjimečně napadají choroby a škůdci. Občas se může objevit plíseň šedá, která se projevuje šedivým povlakem na listech. V tomto případě je nutné napadené části rostliny odstranit a ošetřit fungicidem.

Množení a dělení trsů

Astery se množí dvěma hlavními způsoby: semeny a dělením trsů. Dělení trsů je oblíbenou metodou, jak rychle získat nové rostliny a zároveň omladit starší trsy. Astery by se měly dělit každé 3 až 4 roky, aby se udržela jejich vitalita a bohaté kvetení. Ideální doba pro dělení trsů aster je na jaře, jakmile se začnou objevovat nové výhonky.

Postup je jednoduchý. Nejprve opatrně vyryjte celý trs aster ze země. Pomocí ostrého nože nebo rýče rozdělte trs na menší části, přičemž každá část by měla mít několik zdravých výhonků a kořenů. Odstraníme staré a slabé výhonky. Nové trsy zasadíme na připravené stanoviště do stejné hloubky, v jaké rostly původně. Důležité je dopřát asterám po dělení dostatek vláhy, aby se dobře uchytily. Dělení trsů je skvělý způsob, jak si zajistit dostatek krásných aster pro váš záhon a zároveň podpořit zdravý růst a bohaté kvetení.

květina astra

Astra, s pestrými květy zářící v mnoha barvách, je ozdobou zahrad od pozdního léta až do prvních mrazů. Její krása a odolnost z ní činí oblíbenou květinu jak pro řez, tak pro výsadbu do záhonů.

Zdeňka Vrbová

Choroby a škůdci aster

Astry, ty krásné a odolné květiny, které nám svými barami zpříjemňují podzimní dny, bohužel neuniknou nástrahám nemocí a škůdců. Mezi nejčastější choroby aster patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech a stoncích. Padlí asterám znepříjemňuje život hlavně v teplém a vlhkém počasí. Další nepříjemností je fusariové vadnutí, houbová choroba, která způsobuje žloutnutí a vadnutí rostlin. Astry mohou být napadeny i viry, které způsobují deformace listů a květů. Co se týče škůdců, astry si rádi smlsnou na slinutkách, mšicích a třásnících. Slinutky poznáte podle pěnovitých hnízd, ve kterých se schovávají jejich larvy. Mšice a třásněnky vysávají šťávy z rostlin, což vede k deformacím a oslabení rostlin. Abychom astry ochránili před chorobami a škůdci, je důležitá prevence. Důkladně odstraňujeme napadené části rostlin a dbáme na správnou zálivku. Astry by neměly být přemokřené, ale ani suché. Vhodné je také střídání plodin a pěstování odolnějších odrůd. V případě silného napadení je možné použít chemické přípravky, ale vždy je důležité dodržovat pokyny na obalu a dbát na ochranu životního prostředí.

Řezané astry ve váze

Astry patří k podzimu stejně tak jako barevné listí a dýně. Jejich zářivé barvy, od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až po temně rudou, rozzáří každý interiér. Řezané astry ve váze vám budou dělat radost po dlouhou dobu, pokud se o ně budete správně starat. Před umístěním do vázy seřízněte stonky ostrým nožem, a to šikmo, aby měly květiny větší plochu pro nasávání vody. Použijte čistou vázu a naplňte ji čerstvou vodou. Do vody můžete přidat výživu pro řezané květiny, která prodlouží jejich životnost. Astry nemají rády přímé slunce ani průvan, proto je neumisťujte na parapet ani do blízkosti okna. Vodu ve váze pravidelně měňte, nejlépe každý den, a stonky znovu seřízněte. Pokud vám některé květy ve váze uvadají, odstraňte je, aby nenakazily ostatní. S trochou péče vám řezané astry vydrží krásné až dva týdny. Kromě klasických aster s drobnými kvítky existují i odrůdy s velkými, plnými květy, které připomínají kopretiny nebo gerbery. Při výběru aster se řiďte svými preferencemi a celkovým stylem vašeho interiéru. Ať už zvolíte jakoukoli odrůdu, astry vám zaručeně zpříjemní podzimní dny.

květina astra

Inspirace pro podzimní zahradu

Astra, česky hvězdnice, je květina, která dokáže rozzářit podzimní zahradu svými zářivými barvami. Tyto květiny, původem ze Severní Ameriky, kvetou od konce léta až do pozdního podzimu a přinášejí do zahrady tolik potřebnou dávku barev, když už většina ostatních rostlin odkvétá. Existuje mnoho druhů aster, od nízkých kompaktních odrůd vhodných do skalek a truhlíků až po vysoké druhy, které se vyjímají na záhonech. Barevná škála květů je také široká, od bílé a růžové přes fialovou a modrou až po sytě červenou.

Astra je nenáročná květina, která se snadno pěstuje. Preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je odolná vůči suchu a netrpí příliš chorobami ani škůdci. Pro bohaté kvetení je vhodné rostliny na jaře seříznout a během vegetace pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Astra se dá množit dělením trsů na jaře nebo na podzim.

Kromě klasických záhonů se astra hodí i do venkovských zahrad, přírodních zahrad nebo jako solitérní rostlina v trávníku. Krásně vynikne i v kombinaci s jinými podzimními květinami, jako jsou chryzantémy, jiřiny nebo okrasné trávy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kombinaci, astra vám zaručeně prozáří podzimní zahradu a prodlouží vám radost z kvetoucích rostlin až do zimy.

Astry v kombinaci s jinými květinami

Astry jsou oblíbené květiny pro svou barevnou škálu a dlouhou dobu kvetení. Jejich krása vynikne ještě více v kombinaci s jinými květinami. Při výběru společníků pro astry berte v úvahu nejen barvu, ale i tvar a texturu květů. Pro harmonický vzhled kombinujte astry s květinami, které mají podobné nároky na pěstování.

Srovnání vlastností astry
Vlastnost Astra čínská Astra novoanglická
Doba květu Srpen - říjen Září - říjen
Výška rostliny 20 - 80 cm 100 - 150 cm
Barva květu Růžová, fialová, bílá, červená Fialová, růžová, bílá

Sluneční paprsky milující astry se skvěle doplňují s třapatkami, jejichž zářivé barvy vytvoří veselou atmosféru. Pro romantický nádech zkombinujte astry s něžnými květy, jako jsou krásenky, kopretiny nebo chryzantémy. Kontrastní kombinace s okrasnými trávami, například ozdobnicí čínskou, dodá záhonu dynamiku a texturu.

květina astra

Pro podzimní aranžmá se hodí kombinace aster s dýněmi, šípky a barevným listím. Astry se také krásně vyjímají ve váze s větvičkami břízy nebo hlohu. Fantazii se meze nekladou, experimentujte a objevte kouzlo kombinací!

Zajímavosti o květině astra

Ačkoliv se jejich název podobá, astry nejsou příbuzné s astrami, které vídáme na obloze. Pocházejí ze stejnojmenného rodu čítajícího stovky druhů. Původem jsou z Evropy, Asie a Severní Ameriky. U nás je nejznámější astra čínská, která kvete od léta až do podzimu. Její květy jsou rozmanité co do tvaru i barvy – od bílé a žluté, přes růžovou a červenou až po modrou a fialovou. Zajímavostí je, že astry jsou oblíbenou pochoutkou králíků a slepic. V minulosti se věřilo, že astry chrání před zlými duchy a přinášejí štěstí. Proto se často dávaly do svatebních kytic nebo se jimi zdobily domy. I dnes jsou astry symbolem lásky, trpělivosti a elegance. Pokud chcete potěšit někoho blízkého, kytice aster bude skvělou volbou.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: květina astra