Bytové rostliny na B pro váš zelený domov

Rostliny Na B

Begonie: Krása i nenáročnost

Begonie jsou oblíbené pokojové rostliny, které se pyšní krásou svých květů i listů. Existuje mnoho druhů begonií, které se liší tvarem, barvou i velikostí. Mezi nejznámější patří begonie vosková (Begonia semperflorens), hlíznatá begonie (Begonia tuberhybrida) a královská begonie (Begonia rex).

Begonie voskové jsou nenáročné na pěstování a kvetou po celé léto drobnými kvítky. Hlíznaté begonie mají větší květy, které mohou být jednoduché i plné. Královské begonie se pěstují pro své dekorativní listy s výraznou kresbou.

Většina begonií preferuje světlé stanoviště bez přímého slunce. Substrát by měl být propustný a mírně kyselý. Během vegetace je potřeba begonie pravidelně zalévat a přihnojovat. V zimě zálivku omezíme a rostliny umístíme na chladnější místo.

Begonie se množí řízky nebo dělením hlíz. Při správné péči vám begonie budou dělat radost svými květy i listy po mnoho let.

Břečťan: Popínavá klasika

Břečťan, latinsky Hedera, je rod rostlin, který zahrnuje 12 až 15 druhů popínavých, stálezelených rostlin. Tyto rostliny pocházejí z Evropy, Asie a severní Afriky a jsou oblíbené pro svou nenáročnost a dekorativní vzhled. Břečťan se snadno pěstuje jak v interiéru, tak i v exteriéru, a dokáže se přizpůsobit různým světelným podmínkám.

Existuje mnoho druhů břečťanu, z nichž každý má své specifické vlastnosti. Například břečťan popínavý (Hedera helix) je nejznámějším druhem a vyznačuje se tmavě zelenými listy s pěti laloky. Břečťan kavkazský (Hedera colchica) má zase větší, srdčité listy a dorůstá do impozantních rozměrů. Pro pěstování v interiéru je oblíbený břečťan kanárský (Hedera canariensis), který má lesklé, světle zelené listy.

Břečťan je nenáročná rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči. Stačí mu dopřát mírnou zálivku a občasné hnojení. Důležité je zajistit mu oporu, po které se bude moci pnout. V interiéru se osvědčilo pěstování břečťanu v závěsných květináčích nebo na mřížkách. V exteriéru se břečťan často používá k pokrytí zdí, plotů nebo pergol.

Brambořík: Barevný podzimní skvost

Brambořík, česky správně špirlice, je oblíbená hlíznatá rostlina z čeledi prvosenkovité. Původem pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. U nás se pěstuje především jako pokojová rostlina, která svými pestrými květy rozzáří interiér během podzimních a zimních měsíců. Existuje mnoho druhů a kultivarů bramboříků, které se liší barvou, tvarem i velikostí květů.

rostliny na b

Nejčastěji pěstovaným druhem je brambořík perský (Cyclamen persicum). Jeho květy mohou být bílé, růžové, červené, fialové i dvoubarevné. Listy jsou srdčité, tmavě zelené s atraktivní stříbřitou kresbou. Bramboříky vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce a chladnější prostředí s teplotou okolo 15-18 °C. Během vegetace zaléváme mírně, vždy až po proschnutí substrátu. Rostlině prospívá i rosení. Po odkvětu omezíme zálivku a necháme rostlinu zatáhnout. Hlízy můžeme uskladnit na suchém a chladném místě a na podzim je znovu zasadit.

Bylinky na B: Bazalka, bobkový list

Bazalka, známá také pod svým latinským názvem Ocimum basilicum, je jednoletá bylina s výraznou vůní a chutí. Pochází z tropických oblastí Asie a Afriky a pěstuje se pro své aromatické listy. Existuje mnoho druhů bazalky, lišících se barvou listů (zelená, fialová) a aroma (citronová, skořicová). Bazalka se používá čerstvá i sušená jako koření do různých pokrmů, zejména italské kuchyně. Je oblíbená v omáčkách, polévkách, salátech a masových pokrmech. Kromě kulinářského využití má bazalka i léčivé účinky. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály. Čaj z bazalky se používá pro zklidnění žaludku, zmírnění nadýmání a podporu trávení.

Bobkový list, latinsky Laurus nobilis, je aromatický list vavřínu ušlechtilého, stálezeleného stromu pocházejícího ze Středomoří. Bobkový list má charakteristickou, lehce nahořklou chuť a používá se jako koření v mnoha kuchyních světa. Přidává se do polévek, omáček, marinád, masa a ryb. Bobkový list je symbolem vítězství a slávy. Ve starověkém Řecku se z bobkových listů pletly věnce pro vítěze her. Bobkový list má i léčivé účinky. Obsahuje silice, třísloviny a hořčiny. Pomáhá při trávení, nadýmání a nechutenství.

Bonsaje: Miniaturní stromy v bytě

Pěstování bonsají, umění miniaturizace stromů, je fascinující koníček, který v sobě spojuje estetiku a zahradničení. Výběr správného druhu rostliny je pro úspěch zásadní. Ne všechny stromy jsou vhodné pro pěstování bonsají v bytě. Některé druhy vyžadují specifické podmínky, jako je chladné zimní období, které je v interiéru obtížné zajistit.

Mezi vhodné pokojové bonsaje patří například:

  • Fikus benjamina: Nenáročný druh, toleruje i horší světelné podmínky.
  • Fikus ginseng: Charakteristický svým zajímavým tvarem kmene.
  • Carmona: Atraktivní svými drobnými listy a bílými květy.
  • Pepřovník: Voňavý druh s lesklými listy.
  • Portulakárie africká: Sukulentní druh s dužnatými listy.

Při výběru rostliny je důležité zohlednit i její velikost a tvar. Pro začátečníky jsou vhodné odolnější druhy s menšími nároky na péči. Důležitá je také volba správné nádoby a substrátu. Bonsaje potřebují dobře propustnou zeminu a pravidelnou zálivku. Pro udržení jejich tvaru a velikosti je nutné pravidelné zastřihávání a tvarování.

rostliny na b

Bambus: Exotika pro váš domov

Bambus je fascinující rostlina, která v posledních letech získala na popularitě jako pokojová rostlina. Existuje mnoho druhů bambusů, ale ne všechny jsou vhodné pro pěstování v interiéru. Mezi nejoblíbenější druhy bambusů pro domácnost patří bambus šťastný (Dracaena sanderiana), který ve skutečnosti není pravý bambus, ale patří do čeledi chřestovitých. Pro svůj vzhled a nenáročnost je však často označován jako bambus. Dalším oblíbeným druhem je bambus zakrslý (Pogonatherum paniceum), který je ideální pro pěstování v květináčích díky svému kompaktnímu vzrůstu.

Při výběru bambusu pro váš domov je důležité zvážit jeho světelné nároky. Některé druhy bambusů preferují slunná místa, zatímco jiné se lépe daří v polostínu. Důležitá je také zálivka. Bambusy potřebují vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Během vegetačního období je vhodné bambusy pravidelně přihnojovat hnojivem pro zelené rostliny.

Pěstování bambusu v domácnosti není náročné a s trochou péče se vám odmění krásnou zelení a exotickým nádechem.

Bromelie: Tropická elegance

Bromelie, exotické krásky původem z tropických oblastí Ameriky, si získávají srdce milovníků rostlin po celém světě. Tyto fascinující rostliny, řadící se do čeledi broméliovitých (Bromeliaceae), okouzlují nejen svými nádhernými květy, ale i rozmanitostí tvarů a barev listů. Mezi nejznámější zástupce patří ananasovník chocholatý (Ananas comosus), jehož plody si rádi dopřáváme, ale i okrasné druhy jako je guzmánie (Guzmania), vrísea (Vriesea) nebo tilandsie (Tillandsia). Bromelie se dělí na dva základní druhy: epifytické a terestrické. Epifytické bromelie rostou v korunách stromů, kde využívají vlhkost a živiny z dešťové vody a tlejícího listí. Terestrické bromelie naopak rostou v půdě, podobně jako většina rostlin, na které jsme zvyklí.

Rostliny na "B" nám otevírají svět barevných květů begónií, lahodných plodů borůvek a majestátních korun buků.

Eliška Krásnohorská

Begónie rex: Listová paráda

Begónie rex, česky také begonie královská, je pastvou pro oči! Na rozdíl od jiných begónií, které zaujmou spíše svými květy, u begonie rex kralují listy. Ty se pyšní neuvěřitelnou škálou barev a vzorů – od stříbrné, přes zelenou a červenou až po fialovou a černou. Listy zdobí nejrůznější vzory, od proužků a skvrn až po spirály a mramorování. Begónie rex pochází z tropických oblastí Asie a je poměrně nenáročná na pěstování. Potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce a vlhký vzduch. Zaléváme ji pravidelně, ale zemina by neměla být přemokřená. Begónie rex se snadno množí listovými řízky, takže si z jedné rostliny můžete snadno vypěstovat celou sbírku. Ať už zvolíte jakoukoliv odrůdu, begonie rex vám zaručeně rozzáří domov!

rostliny na b

Borovice: Vánoční atmosféra

Borovice je symbolem Vánoc v mnoha kulturách po celém světě. Její vždyzelené jehličí a aromatická vůně navozují atmosféru klidu a pohody. V České republice je nejrozšířenějším druhem borovice lesní (Pinus sylvestris), která se vyznačuje vysokým vzrůstem a načervenalou kůrou. Pro vánoční výzdobu se však častěji používají menší druhy borovic, jako je borovice černá (Pinus nigra) nebo borovice vejmutovka (Pinus strobus). Tyto druhy mají hustější a kompaktnější korunu, která se snadno zdobí.

Druh rostliny Výška (m) Barva květu Období květu
Borovice lesní Až 40 Žlutá (samčí šištice), Červená (samičí šištice) Květen - Červen
Bříza bělokorá Až 30 Zelená (jehnědy) Duben - Květen

Při výběru borovice na Vánoce je důležité dbát na její čerstvost. Jehličí by mělo být sytě zelené a pružné. Pokud jehličí opadává nebo je na dotek suché, je borovice pravděpodobně stará a brzy opadá. Čerstvě řezaná borovice vydrží v interiéru déle, pokud se umístí do stojanu s vodou. Vodu je potřeba pravidelně doplňovat, aby kořeny nevyschly.

Borovice není jen krásnou dekorací, ale také symbolem naděje a nového života. V minulosti se věřilo, že borovice odhání zlé duchy a přináší do domu štěstí. Ať už věříte na symboliku či nikoliv, borovice vám zaručeně zpříjemní vánoční svátky.

Bříza: Nenáročná kráska do bytu

Bříza, symbol čistoty a nového začátku, si nachází cestu i do našich domovů. Nejedná se však o mohutné stromy, které známe z lesů a hájů, ale o jejich menší, speciálně pěstované varianty. Tyto pokojové břízy si zachovávají eleganci a půvab svých větších příbuzných, ale jsou přizpůsobené životu v interiéru.

rostliny na b

Mezi nejoblíbenější druhy pokojových bříz patří bříza bělokorá (Betula pendula), která okouzluje svými převislými větvemi a drobnými lístky. Pro menší byty je ideální bříza zakrslá (Betula nana), která dorůstá do výšky maximálně jednoho metru.

Pěstování pokojové břízy není náročné. Důležité je zajistit jí dostatek světla, vlhkosti a chladnější stanoviště. Bříza preferuje propustný substrát a pravidelnou zálivku, nesnáší však přemokření. V letních měsících ji můžeme umístit na balkon nebo terasu, na zimu je nutné ji přenést do chladnější místnosti.

Pokojová bříza je skvělou volbou pro všechny, kteří touží po kousku přírody ve svém domově. Její elegantní vzhled a nenáročnost z ní dělají ideální rostlinu i pro začátečníky.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: rostliny na b | druh rostlin