Chytrá domácnost jako nedílná součást bydlení
Chytrá domácnost neboli inteligentní domácnost je pojmem, který se v posledních letech poměrně dost zažil. Nejde o nic z dávné budoucnosti nebo sci-fi filmů. Technologický pokrok se stal realitou a Vy dnes můžete skrze chytrý telefon ovládat přemíru nejrůznějších spotřebičů.
- Předokenní žaluzie.
- Pračka a lednička.
- Vytápění a klimatizace.
- Robotický vysavač.
- Světla a zásuvky.
Jak funguje chytrá domácnost?
Inteligentní domácnost funguje na velice jednoduchém principu. Základem všeho je systém propojený s Vaší domácí sítí. Skrze mobilní aplikaci či řídící jednotku tak máte možnost ovládat jednotlivé segmenty nebo spotřebiče domácnosti. A to i mimo domov prostřednictvím mobilní sítě. Zkrátka komplexní systém, kam mimochodem spadá také zabezpečení.
Chytrá domácnost může být nastavena jako automatický systém. To znamená, že řada věcí funguje bez Vašeho přičinění na základě definovaných pravidel a úkonů.
Hanka S., Praha, specialistka na chytré domácnosti.
Hlavní výhody inteligentní domácnosti
Novodobá chytrá domácnost v sobě samozřejmě ukrývá spoustu zajímavých kladů. Je to určitě pohodlí, s nímž můžete ovládat řadu prvků v interiéru a zároveň v exteriéru. K tomu dochází nejen skrze příslušenství, ale i hlasem. Dále můžete mít kompletní přehled nad vším ve Vaší domácnosti. Co se děje, co je potřeba a podobně.
Když tyto výhody spojíte v jeden celek, dojdete k dalšímu závěru, jímž je úspora drahocenného času a také prostředků. Přidanou hodnotou je i celkové bezpečí, protože chytrá domácnost bývá obvykle napojena na pult centralizované ochrany či jiný systém.
Chytrá domácnost a její nevýhody
Každé plus má obvykle i své mínus a nejinak tomu je v případě inteligentní domácnosti. Počítat musíte například s vyššími náklady na pořízení chytrých spotřebičů, potažmo celého systému. Když zvolíte nevhodné řešení, které bude ještě neprofesionálně navržené, otevíráte tím bezpečnostní díru do své domácnosti.
Zastoupení chytré domácnosti v praxi
I přesto, že chytrá domácnost může mít nějaké neduhy, převládají hlavně klady, což se projevuje v rostoucím zájmu o tyto technologie, a to napříč celým světem. Prostřednictvím následující tabulky Vám prozradíme, jaký zájem je o jednotlivé oblasti.
Oblast chytré domácnosti | Zastoupení v procentech |
Video | 61,2 % |
Ovládání hlasem | 18,1 % |
Monitorování domácnosti | 10,3 % |
Ovládání světel | 4,8 % |
Regulace teploty | 2,6 % |
Ostatní | 3 % |
Tyto segmenty zůstávají víceméně rovnoměrně rozloženy dle uvedeného schématu. Každoročně dochází pouze k drobným změnám, jinak je chytrá domácnost využívána právě v tomto pořadí. Z hlediska celkových nákladů je třeba počítat s tím, že inteligentní domácnost může stát kolem 7 % z hodnoty nemovitosti.
Chytrá domácnost odpovídající kvality
Jestliže uvažujete o chytré domácnosti, nebojte se za ni připlatit. Levná řešení jsou totiž spíše bezpečnostním rizikem. Před realizací je třeba počítat s přidruženými stavebními úpravami, ale i následnými aktualizacemi systému. Právě kvůli bezpečnost. A co další byste měli vědět?
Dobře navržená inteligentní domácnost funguje i nadále, a to díky záložním zdrojům.
Ano, ale je pravdou, že spousta hlasových asistentů přijímá povely v angličtině, takže i s tím je třeba počítat v rámci zvoleného systému.
Levnější jsou pochopitelně jednoúčelové inteligentní domácnosti. Pokud tento systém chcete v budoucnu rozvíjet, investujte do lepší centrální jednotky, která bude spolupracovat s přidruženými prvky.
Za zkratkou PCO se skrývá pojem Pult centralizované ochrany. Jde o zabezpečovací část napojenou na chytrou domácnost. Zjednodušeně řečeno je dům napojen na bezpečnostní agenturu. Ta při vniknutí nepovolené osoby do domu okamžitě jedná.
Hodně vyhledávané jsou nejrůznější detektory kouře CO2, ale také čidla proti rozbití oken, úniku vody a podobně.
Publikováno: 06. 12. 2020
Kategorie: bydlení