Chytrá domácnost jako nedílná součást bydlení

Chytrá domácnost neboli inteligentní domácnost je pojmem, který se v posledních letech poměrně dost zažil. Nejde o nic z dávné budoucnosti nebo sci-fi filmů. Technologický pokrok se stal realitou a Vy dnes můžete skrze chytrý telefon ovládat přemíru nejrůznějších spotřebičů.

  • Předokenní žaluzie.
  • Pračka a lednička.
  • Vytápění a klimatizace.
  • Robotický vysavač.
  • Světla a zásuvky.

Jak funguje chytrá domácnost?

Inteligentní domácnost funguje na velice jednoduchém principu. Základem všeho je systém propojený s Vaší domácí sítí. Skrze mobilní aplikaci či řídící jednotku tak máte možnost ovládat jednotlivé segmenty nebo spotřebiče domácnosti. A to i mimo domov prostřednictvím mobilní sítě. Zkrátka komplexní systém, kam mimochodem spadá také zabezpečení.

Chytrá domácnost může být nastavena jako automatický systém. To znamená, že řada věcí funguje bez Vašeho přičinění na základě definovaných pravidel a úkonů.

Hanka S., Praha, specialistka na chytré domácnosti.

Hlavní výhody inteligentní domácnosti

Novodobá chytrá domácnost v sobě samozřejmě ukrývá spoustu zajímavých kladů. Je to určitě pohodlí, s nímž můžete ovládat řadu prvků v interiéru a zároveň v exteriéru. K tomu dochází nejen skrze příslušenství, ale i hlasem. Dále můžete mít kompletní přehled nad vším ve Vaší domácnosti. Co se děje, co je potřeba a podobně.

Když tyto výhody spojíte v jeden celek, dojdete k dalšímu závěru, jímž je úspora drahocenného času a také prostředků. Přidanou hodnotou je i celkové bezpečí, protože chytrá domácnost bývá obvykle napojena na pult centralizované ochrany či jiný systém.

Chytrá domácnost a její nevýhody

Každé plus má obvykle i své mínus a nejinak tomu je v případě inteligentní domácnosti. Počítat musíte například s vyššími náklady na pořízení chytrých spotřebičů, potažmo celého systému. Když zvolíte nevhodné řešení, které bude ještě neprofesionálně navržené, otevíráte tím bezpečnostní díru do své domácnosti.

Chytrá domácnost Vám pomůže řídit celý dům.

Zastoupení chytré domácnosti v praxi

I přesto, že chytrá domácnost může mít nějaké neduhy, převládají hlavně klady, což se projevuje v rostoucím zájmu o tyto technologie, a to napříč celým světem. Prostřednictvím následující tabulky Vám prozradíme, jaký zájem je o jednotlivé oblasti.

Oblast chytré domácnostiZastoupení v procentech
Video61,2 %
Ovládání hlasem18,1 %
Monitorování domácnosti10,3 %
Ovládání světel4,8 %
Regulace teploty2,6 %
Ostatní3 %
Co je v rámci chytré domácnosti nejvyužívanější?

Tyto segmenty zůstávají víceméně rovnoměrně rozloženy dle uvedeného schématu. Každoročně dochází pouze k drobným změnám, jinak je chytrá domácnost využívána právě v tomto pořadí. Z hlediska celkových nákladů je třeba počítat s tím, že inteligentní domácnost může stát kolem 7 % z hodnoty nemovitosti.

Chytrá domácnost odpovídající kvality

Jestliže uvažujete o chytré domácnosti, nebojte se za ni připlatit. Levná řešení jsou totiž spíše bezpečnostním rizikem. Před realizací je třeba počítat s přidruženými stavebními úpravami, ale i následnými aktualizacemi systému. Právě kvůli bezpečnost. A co další byste měli vědět?

Co když dojde k výpadku elektrické energie?

Dobře navržená inteligentní domácnost funguje i nadále, a to díky záložním zdrojům.

Bývá chytrá domácnost v češtině?

Ano, ale je pravdou, že spousta hlasových asistentů přijímá povely v angličtině, takže i s tím je třeba počítat v rámci zvoleného systému.

Existujte levná chytrá domácnost?

Levnější jsou pochopitelně jednoúčelové inteligentní domácnosti. Pokud tento systém chcete v budoucnu rozvíjet, investujte do lepší centrální jednotky, která bude spolupracovat s přidruženými prvky.

Co je to zkratka PCO?

Za zkratkou PCO se skrývá pojem Pult centralizované ochrany. Jde o zabezpečovací část napojenou na chytrou domácnost. Zjednodušeně řečeno je dům napojen na bezpečnostní agenturu. Ta při vniknutí nepovolené osoby do domu okamžitě jedná.

Jaké bezpečnostní prvky jsou využívány?

Hodně vyhledávané jsou nejrůznější detektory kouře CO2, ale také čidla proti rozbití oken, úniku vody a podobně.

Publikováno: 06. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: chytrá domácnost | domácnost | inteligentní domácnost | Smart Home