Daňové přiznání k nemovitosti: Co byste měli vědět

Daňové Přiznání K Nemovitosti

Povinnost podat daňové přiznání

Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitostí se vztahuje na všechny vlastníky nemovitostí v České republice. To zahrnuje jak fyzické, tak i právnické osoby. Daňové přiznání se podává na místně příslušném finančním úřadu, a to do konce ledna následujícího roku. Vlastníte-li nemovitost, je vaší povinností podat daňové přiznání i v případě, že jste nemovitost nabyli v průběhu roku. Daň z nemovitosti se platí z pozemků, staveb a jednotek. Pokud vlastníte byt, dům, pozemek nebo jinou nemovitost, nezapomeňte podat daňové přiznání včas. V opačném případě vám hrozí pokuta. Formulář daňového přiznání k dani z nemovitostí je k dispozici na webových stránkách Finanční správy. Správné a včasné plnění daňových povinností je důležité pro fungování státu.

Termíny pro podání

Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitostí se liší v závislosti na tom, zda se jedná o daňové přiznání podávané poprvé, nebo o daňové přiznání podávané v následujících letech. Pokud podáváte daňové přiznání k dani z nemovitostí poprvé, musíte tak učinit do 31. ledna roku následujícího po roce, ve kterém jste se stali vlastníkem nemovitosti. Například pokud jste se stali vlastníkem nemovitosti v roce 2023, musíte podat daňové přiznání do 31. ledna 2024. V případě, že 31. leden připadá na sobotu, neděli nebo svátek, posouvá se lhůta pro podání daňového přiznání na nejbližší následující pracovní den. Pokud podáváte daňové přiznání k dani z nemovitosti v následujících letech, je termín pro podání 31. května. To platí i v případě, že platíte daň z nemovitosti prostřednictvím záloh. Pokud vám vznikla povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti z důvodu změny vlastnictví, musíte tak učinit do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém k této změně došlo. Například pokud jste se stali vlastníkem nemovitosti v květnu 2023, musíte podat daňové přiznání do 30. června 2023.

Formulář pro daň z nemovitosti

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává na formuláři, který vydává Finanční správa. Formulář je dostupný v elektronické podobě na webových stránkách Finanční správy a také v tištěné podobě na finančních úřadech. Vlastníci nemovitostí jsou povinni podat daňové přiznání, pokud jim vznikla povinnost platit daň z nemovitosti. Daňové přiznání se podává do konce ledna následujícího roku, za který se daň platí. Formulář pro daň z nemovitosti obsahuje identifikační údaje poplatníka, jako je jméno, adresa a daňové identifikační číslo. Dále formulář obsahuje informace o vlastněných nemovitostech, jako je druh nemovitosti, výměra pozemku a zastavěná plocha. Na základě těchto údajů se vypočítá daňová povinnost. Pokud poplatník vlastní více nemovitostí, musí podat daňové přiznání za každou nemovitost zvlášť. Daň z nemovitosti se platí do konce května následujícího roku, za který se daň platí. Pokud daňová povinnost přesáhne 5 000 Kč, je možné ji rozdělit do dvou splátek. Druhá splátka je splatná do konce listopadu.

daňové přiznání k nemovitosti

Způsoby podání

Daňové přiznání k dani z nemovitosti, ať už se jedná o daň z nemovitých věcí nebo daň z převodu nemovitostí, lze podat několika způsoby. Moderní a čím dál častější je podání elektronicky. Prostřednictvím online formuláře na webových stránkách Finanční správy můžete vyplnit a odeslat daňové přiznání jednoduše a rychle. K elektronickému podání je potřeba datová schránka nebo elektronický podpis. Druhou možností je klasické papírové podání. Formulář daňového přiznání si můžete stáhnout z webu Finanční správy nebo vyzvednout na jejich územních pracovištích. Vyplněný formulář se poté zasílá poštou nebo odevzdává osobně na podatelně příslušného finančního úřadu. Při podání poštou je důležité zvolit doporučenou zásilku, abyste měli doklad o odeslání. Ať už zvolíte jakýkoli způsob podání, nezapomeňte na dodržení zákonných lhůt. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je do konce května, v případě elektronického podání do konce června. Daň z převodu nemovitostí se platí do konce třetího měsíce od nabytí účinnosti kupní smlouvy. Včasné podání daňového přiznání vám ušetří případné problémy s finančním úřadem.

Daňové přiznání k nemovitosti, ten každoroční list papíru, co nám připomíná, že vlastnictví zavazuje nejen k radostem, ale i k povinnostem.

Zdeněk Dvořák

Platba daně z nemovitosti

Daň z nemovitosti platíte za pozemky, domy, byty a jednotky. Daň se platí vždy za předchozí rok. Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti je do konce května. Pokud podáváte daňové přiznání elektronicky, máte čas do konce června. Daň platíte do konce května. Pokud vám vyjde daň vyšší než 5 000 Kč, můžete ji rozdělit na dvě splátky. Druhou splátku pak platíte do konce listopadu. Daňové přiznání k dani z nemovitosti podáváte pouze jednou, a to v případě, že jste v daném roce koupili, zdědili nebo jinak nabyli nemovitost. Pokud se nic nezměnilo, daňové přiznání znovu nepodáváte. Finanční úřad vám každoročně zašle složenku s výší daně. Daň z nemovitosti je příjmem obce, na jejímž území se nemovitost nachází.

daňové přiznání k nemovitosti

Slevy na dani

Při podávání daňového přiznání k nemovitosti máte možnost uplatnit si různé slevy na dani, které vám mohou snížit celkovou daňovou povinnost. Je důležité si projít všechny dostupné slevy a zjistit, na které z nich máte nárok.

Mezi nejčastější slevy patří:

  • Sleva na poplatníka
  • Sleva na dítě
  • Sleva na manželku/manžela
  • Sleva na studenta
  • Sleva na invaliditu
  • Sleva na hypotéku

Kromě výše uvedených slev existují i další možnosti, jak snížit daňovou povinnost, například odpočty úroků z úvěru na stavební spoření nebo darů na charitativní účely. Je důležité si pečlivě prostudovat všechny dostupné informace a v případě nejasností se obrátit na finanční úřad nebo daňového poradce.

Sankce za nepodání

Nepodání daňového přiznání k nemovitosti včas může mít za následek sankce. Finanční úřad může uložit pokutu za pozdní podání, a to i v případě, že daň byla zaplacena včas. Výše pokuty se odvíjí od délky prodlení a může dosáhnout až desítek tisíc korun. V případě, že daňové přiznání není podáno ani po výzvě finančního úřadu, může být zahájeno daňové řízení. V rámci daňového řízení může být daň stanovena odhadem a uložena pokuta za nesplnění povinnosti. Kromě pokuty za pozdní podání může finanční úřad vyměřit také penále z nezaplacené daně. Penále se počítá za každý den prodlení a jeho výše se odvíjí od výše nezaplacené daně a aktuální repo sazby České národní banky. Je proto důležité podat daňové přiznání k nemovitosti včas a vyhnout se tak zbytečným komplikacím a finančním nákladům. V případě nejasností je vhodné kontaktovat finanční úřad a požádat o radu.

Změny v dani z nemovitosti

V roce 2023 nedošlo k zásadním změnám v dani z nemovitosti, které by ovlivnily daňové přiznání. Stále platí, že poplatníkem daně je vlastník nemovitosti k 1. lednu daného roku. Pokud se během roku stanete vlastníkem nemovitosti, daňovou povinnost máte až od roku následujícího. Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou, a to do 5 let od vzniku vlastnického práva. Pokud jste tak již učinili a v mezičase nedošlo ke změně údajů relevantních pro stanovení daně, další daňové přiznání nepodáváte. Finanční úřad vám každoročně doručí složenku s aktuální výší daně. Změna oproti předchozím létům se týká termínu pro podání daňového přiznání. Ten je nově sjednocen pro všechny a to do 3. dubna daného roku. Pokud tento den připadá na víkend nebo svátek, termín se prodlužuje na nejbližší následující pracovní den. V případě pozdního podání daňového přiznání vám hrozí pokuta. Její výše se odvíjí od délky prodlení. Pro více informací o dani z nemovitosti a daňovém přiznání navštivte webové stránky Finanční správy.

daňové přiznání k nemovitosti
Vlastnictví Termín podání Daňový formulář
Byt do 31. ledna následujícího roku Přiznání k dani z nemovitých věcí
Rodinný dům do 31. ledna následujícího roku Přiznání k dani z nemovitých věcí
Pozemek do 31. ledna následujícího roku Přiznání k dani z nemovitých věcí

Užitečné informace a kontakty

Pro získání bližších informací o daňovém přiznání k nemovitosti a daňovém přiznání týkající se vlastnictví nemovitosti se můžete obrátit na finanční úřad, v jehož obvodu se vaše nemovitost nachází. Kontaktní údaje na váš finanční úřad naleznete na webových stránkách Finanční správy České republiky. Další užitečné informace a formuláře pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí jsou dostupné na stejném webu. Doporučujeme vám, abyste si před podáním daňového přiznání pečlivě prostudovali všechny dostupné informace a v případě nejasností se obrátili na odborníka, například daňového poradce. Ten vám poskytne individuální poradenství a pomůže vám s vyplněním a podáním daňového přiznání. Pamatujte, že termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je stanoven zákonem a jeho nedodržení může mít za následek sankce.

Publikováno: 04. 11. 2024

Kategorie: Finance