Dřevostavba nebo zděný dům? Co je lepší?

Postavit v dnešní době rodinný dům není určitě nic snadného. A teď nemáme na mysli jen finanční otázku nebo vkus každého z Vás. Rozhodující jsou také technické věci týkající se volby stavebního materiálu. A právě v tomto směru máte celkem na výběr. Vaší volbou se může stát dřevostavba či zděný dům.

Hlavní rozdíly mezi oběma řešeními?

Už samotný název obou řešení je hodně prozrazující. Dřevostavba je pochopitelně realizována z dřevěných materiálů nejrůznějšího typu. Naopak zděný dům vzniká z klasických cihel. Oba domy mají podobnou dokumentaci, vnitřní příčky, konstrukci krovu i střechy. V mnoha oblastech se ale naopak liší.

  • Výkopy a základy
  • Komín
  • Elektroinstalace
  • Rozvody vody a topení
  • Okna a fasáda

Zděný dům a jeho výhody

Když Vás neosloví dřevostavba, bude to zděný dům. Mezi jeho největší přednosti patří akustické vlastnosti, což je způsobeno právě tlustými stěnami. Ve stěnách se pak může akumulovat přínosné a nezbytné teplo.

Zděný dům vzniká tradiční a léty ověřenou cestou. Zároveň nevyžaduje tak vysoké nároky na jakoukoliv konstrukční přesnost.

Milan H., Ostrava, stavebník.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že zděný dům je energeticky více náročný a jeho výstavba díky „mokrým“ procesům trvá delší dobu. Na to mají vliv technologické přestávky. Někteří takové bydlení označují za neekologické a dražší oproti tomu, co nabízí dřevostavba. Když si porovnáte i jednotlivé stavební materiál zjistíte, že u zděného domu bude jejich přesun podstatně náročnější a tím pádem i nákladnější.

Dřevostavba a její výhody

Opakem toho je pochopitelně dřevostavba. Ta snižuje celkové náklady na výstavbu, bydlet můžete díky rychlé výstavbě do půl roku a oceníte i kladné energetické nároky. Dům rychle vyhřejete a za topení zaplatíte méně. Tím ale klady moderní dřevostavby rozhodně nekončí.

Dřevostavba se na první pohled neliší od zděného domu.

Co dalšího přináší dřevostavba?

Dřevostavba je zajímavá v tom, že ji díky použitému materiálu můžete začít stavět v podstatě kdykoliv během roku. Tenké stěny jsou zárukou toho, že získáte více vnitřního životního prostoru oproti zděnému domu. Jediným nepřítelem se Vám stane vlhkost a déšť při realizaci, jemuž je vhodné se vyhnout. Vyžadována je také znalost použité technologie a přesnost. Zde je orientační porovnání se zděným domem.

ÚkonZděná stavbaDřevostavba
Délka stavby270 dní130 dní
Hrubá stavba1 758 000 Kč1 560 500 Kč
Celková cena stavby3 250 000 Kč2 965 000 Kč
Roční náklady na topení40 500 Kč25 000 K
Na kolik asi tak vyjde dřevostavba oproti zděnému domu?

Toto srovnání se týká velikostně shodné stavby jen s tím rozdílem, že jednou dojde k budování za pomoci cihel a podruhé za přispění dřevěných materiálů. Na druhou stranu je jasné, že každý z Vás má jistě odlišné požadavky na bydlení a dá přednost něčemu jinému, jako třeba při výběru sedací soupravy.

Dřevostavba vs. zděný dům – nejčastější otázky

Porovnání jednotlivých typů staveb není jednoznačné, protože někdo dává zelenou tradičním materiálům, jiný prahne po nízkých provozních nákladech. V rámci lepšího rozhodování Vám přinášíme ještě několik základních otázek a odpovědí. Možná pak budete vědět, zda je pro lepší dřevostavba nebo zděný dům.

Kolik peněz lze ušetřit výstavbou dřevostavby?

Pokud byste porovnávali totožné řešení z pohledu velikosti a dispozic, úspory se v případě konstrukčních materiálů snižují o 10 až 15 %.

Jaká je životnost dřevostavby?

Statická životnost takového objektu je udávána kolem 70 až 100 let. Při pravidelné péči to však může být déle. Morální životnost je pochopitelně delší.

Mám mít obavy z nebezpečí požáru v dřevostavbě?

Nikoliv, protože při samotné konstrukci jsou splňovány všechny přísné normy tak, aby stavba byla zároveň co nejvíce odolná proti ohni.

Je možné postavit úsporný zděný dům?

Ano, to je pochopitelně možné. Takto vznikají například nízkoenergetické a pasivní domy. Náklady na výstavbu jsou oproti klasickému domu podstatně větší.

Jak zlepšit tepelné vlastnosti zděného domu?

Například volbou třívrstvých oken, zateplovacím systémem fasády a důkladným zateplením stropů a střechy.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: bydlení | dřevostavba | dřevostavby | zděný dům