Dřevostavba nebo zděný dům? Co je lepší?
Postavit v dnešní době rodinný dům není určitě nic snadného. A teď nemáme na mysli jen finanční otázku nebo vkus každého z Vás. Rozhodující jsou také technické věci týkající se volby stavebního materiálu. A právě v tomto směru máte celkem na výběr. Vaší volbou se může stát dřevostavba či zděný dům.
Hlavní rozdíly mezi oběma řešeními?
Už samotný název obou řešení je hodně prozrazující. Dřevostavba je pochopitelně realizována z dřevěných materiálů nejrůznějšího typu. Naopak zděný dům vzniká z klasických cihel. Oba domy mají podobnou dokumentaci, vnitřní příčky, konstrukci krovu i střechy. V mnoha oblastech se ale naopak liší.
- Výkopy a základy
- Komín
- Elektroinstalace
- Rozvody vody a topení
- Okna a fasáda
Zděný dům a jeho výhody
Když Vás neosloví dřevostavba, bude to zděný dům. Mezi jeho největší přednosti patří akustické vlastnosti, což je způsobeno právě tlustými stěnami. Ve stěnách se pak může akumulovat přínosné a nezbytné teplo.
Zděný dům vzniká tradiční a léty ověřenou cestou. Zároveň nevyžaduje tak vysoké nároky na jakoukoliv konstrukční přesnost.
Milan H., Ostrava, stavebník.
Na druhou stranu musíte počítat s tím, že zděný dům je energeticky více náročný a jeho výstavba díky „mokrým“ procesům trvá delší dobu. Na to mají vliv technologické přestávky. Někteří takové bydlení označují za neekologické a dražší oproti tomu, co nabízí dřevostavba. Když si porovnáte i jednotlivé stavební materiál zjistíte, že u zděného domu bude jejich přesun podstatně náročnější a tím pádem i nákladnější.
Dřevostavba a její výhody
Opakem toho je pochopitelně dřevostavba. Ta snižuje celkové náklady na výstavbu, bydlet můžete díky rychlé výstavbě do půl roku a oceníte i kladné energetické nároky. Dům rychle vyhřejete a za topení zaplatíte méně. Tím ale klady moderní dřevostavby rozhodně nekončí.
Co dalšího přináší dřevostavba?
Dřevostavba je zajímavá v tom, že ji díky použitému materiálu můžete začít stavět v podstatě kdykoliv během roku. Tenké stěny jsou zárukou toho, že získáte více vnitřního životního prostoru oproti zděnému domu. Jediným nepřítelem se Vám stane vlhkost a déšť při realizaci, jemuž je vhodné se vyhnout. Vyžadována je také znalost použité technologie a přesnost. Zde je orientační porovnání se zděným domem.
Úkon | Zděná stavba | Dřevostavba |
Délka stavby | 270 dní | 130 dní |
Hrubá stavba | 1 758 000 Kč | 1 560 500 Kč |
Celková cena stavby | 3 250 000 Kč | 2 965 000 Kč |
Roční náklady na topení | 40 500 Kč | 25 000 K |
Toto srovnání se týká velikostně shodné stavby jen s tím rozdílem, že jednou dojde k budování za pomoci cihel a podruhé za přispění dřevěných materiálů. Na druhou stranu je jasné, že každý z Vás má jistě odlišné požadavky na bydlení a dá přednost něčemu jinému, jako třeba při výběru sedací soupravy.
Dřevostavba vs. zděný dům – nejčastější otázky
Porovnání jednotlivých typů staveb není jednoznačné, protože někdo dává zelenou tradičním materiálům, jiný prahne po nízkých provozních nákladech. V rámci lepšího rozhodování Vám přinášíme ještě několik základních otázek a odpovědí. Možná pak budete vědět, zda je pro lepší dřevostavba nebo zděný dům.
Pokud byste porovnávali totožné řešení z pohledu velikosti a dispozic, úspory se v případě konstrukčních materiálů snižují o 10 až 15 %.
Statická životnost takového objektu je udávána kolem 70 až 100 let. Při pravidelné péči to však může být déle. Morální životnost je pochopitelně delší.
Nikoliv, protože při samotné konstrukci jsou splňovány všechny přísné normy tak, aby stavba byla zároveň co nejvíce odolná proti ohni.
Ano, to je pochopitelně možné. Takto vznikají například nízkoenergetické a pasivní domy. Náklady na výstavbu jsou oproti klasickému domu podstatně větší.
Například volbou třívrstvých oken, zateplovacím systémem fasády a důkladným zateplením stropů a střechy.
Publikováno: 02. 12. 2020
Kategorie: bydlení