Exotické mango na vaší zahradě? Ano, i to je možné!

Jak Pestovat Mango

Výběr správné odrůdy manga

Svět manga je pestrý a existuje ohromné množství odrůd, z nichž každá má svou unikátní chuť a texturu. Při výběru té správné pro vás je dobré zvážit pár faktorů. Chcete mango sladké nebo s nádechem kyselosti? Máte raději pevnou dužinu nebo šťavnatou a vláknitou? Barva slupky není vždy spolehlivým ukazatelem zralosti, proto se zaměřte spíše na vůni a konzistenci. Zralé mango poznáte podle sladké, ovocné vůně a mírného poddajnosti při stisku. Nebojte se zeptat prodejce na doporučení, zvláště pokud nakupujete v obchodě se specializovaným sortimentem.

Příprava semene manga k pěstování

Mango si bohužel v našich podmínkách venku nevypěstujete. Nicméně i tak si můžete z pecky vypěstovat pěknou pokojovou rostlinu. Začněte tím, že pecku zralého manga zbavíte dužiny. Pozor, dužina obsahuje látky, které klíčení brzdí. Pecku opatrně rozlomte a vyjměte semeno uvnitř. Semeno ponořte na 24 hodin do vlažné vody. Následně ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny, a to asi 2 cm hluboko. Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Klíčení trvá obvykle 2-4 týdny.

Pěstování manga v květináči

Pěstování manga v květináči je sice výzva, ale ne nemožná. Mango potřebuje dostatek slunce, tepla a vlhkosti. Semínko zralého manga nechte naklíčit ve vlhkém substrátu. Klíčení může trvat i několik týdnů. Mladou rostlinku umístěte na slunné místo a pravidelně zalévejte. Mango preferuje propustnou půdu bohatou na živiny. Během vegetačního období je vhodné rostlinu přihnojovat hnojivem pro citrusy. Nezapomeňte na pravidelné rosení listů, mango má rádo vlhký vzduch. Pěstování manga v květináči vyžaduje trpělivost, ale s trochou péče se vám odmění exotickými plody.

Správná zálivka a hnojení

Zalévat se musí s citem a vždycky záleží na potřebách konkrétní rostliny. Obecně platí, že je lepší zalévat méně a častěji než naopak. Přehánět se to ale nesmí ani s tou frekvencí, substrát by mezi jednotlivými zálivkami měl vždycky trochu proschnout. V létě zaléváme častěji, v zimě méně. Důležitá je také kvalita vody – ideální je dešťovka, případně odstátá voda z kohoutku. Rostliny v květináčích ocení i pravidelné hnojení. To jim dodá potřebné živiny pro zdravý růst a bohaté kvetení. Hnojit můžeme tekutými hnojivy, která se přidávají do zálivky, nebo granulovanými hnojivy, jež se aplikují přímo do substrátu. Frekvence hnojení se liší podle typu hnojiva a potřeb rostliny. Vždycky se řiďte pokyny na obalu.

Ochrana před škůdci a chorobami

Pěstování rostlin s sebou přináší i výzvy v podobě škůdců a chorob. Pravidelná kontrola rostlin je klíčová pro včasné odhalení problémů. Mezi běžné škůdce patří mšice, svilušky nebo molice. Proti nim lze bojovat mechanicky (odstraněním), biologicky (pomocí slunéček sedmitečných) nebo chemicky (insekticidy). Plísňová onemocnění, jako je padlí nebo plíseň šedá, se často objevují v podmínkách vysoké vlhkosti. Prevencí je dostatečné větrání a zálivka přímo ke kořenům. V případě napadení je možné použít fungicidy. Důležité je vždy zvolit přípravek vhodný pro daný typ rostliny a stupeň napadení.

Přezimování mangovníku v Česku

Pěstování exotických rostlin v našich podmínkách je výzva, a mango není výjimkou. Přezimování mangovníku v Česku vyžaduje specifický přístup. Mango pochází z tropických oblastí a nesnáší mráz. Ideální teplota pro přezimování se pohybuje mezi 10-15 °C. Důležité je zajistit dostatek světla, a proto je vhodné umístit rostlinu na světlou chodbu nebo do zimní zahrady. Zálivku omezte na minimum, substrát by měl mezi zálivkami proschnout. Na jaře, s příchodem teplých dnů, můžete mangovník postupně aklimatizovat na venkovní prostředí.

Sklizeň a zrání plodů manga

Mango je tropické ovoce, které dozrává na stromě. Pro dosažení nejlepší chuti a textury je ideální sklízet mango těsně před úplnou zralostí. Nezralé mango má zelenou slupku, zatímco zralé mango má slupku žlutou, oranžovou nebo červenou, v závislosti na odrůdě. Zralost manga poznáte také podle vůně – zralé mango krásně voní. Po sklizni se mango nechává dozrát při pokojové teplotě. Proces zrání trvá několik dní. Zrání manga můžete urychlit tak, že ho uložíte do papírového sáčku spolu s banánem nebo jablkem. Tyto plody uvolňují etylen, plyn, který urychluje zrání.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: jak pestovat mango | návod na pěstování manga