Jste z jepice doma? Poradíme, jak se jich zbavit!

Jepice Doma

Jepice: Co to vlastně je?

Jepice, drobný hmyz s průsvitnými křídly a protáhlým tělem, se často stává nevítaným hostem v našich domovech. Přestože jepice samy o sobě nepředstavují pro člověka žádné zdravotní riziko a neštípou ani nekousají, jejich přítomnost v domácnosti může být značně nepříjemná. Dospělé jepice žijí velmi krátce, obvykle jen několik hodin až dní, a jejich jediným cílem je rozmnožování. Během svého krátkého života se shlukují ve velkých rojích, které mohou být obzvláště patrné v blízkosti vodních ploch, kde se jepice líhnou. Právě tyto roje se často stávají zdrojem problémů, jelikož jepice v hojném počtu usedají na osvětlené plochy, stěny domů a pronikají i do interiérů. V domácnosti se jepice stávají spíše estetickým problémem. Jejich mrtvá tělíčka se hromadí na podlaze, parapetech a v blízkosti oken, což vyžaduje pravidelné a důkladné čištění. Pro minimalizaci výskytu jepic v domácnosti je vhodné omezit používání venkovního osvětlení během jejich rojení, zatahovat záclony a sítě do oken a dveří.

Proč se jepice stahují do bytů?

Jepice jsou hmyz s krátkou délkou života, obvykle jen pár hodin nebo dní. V dospělosti se jim vyvinou křídla a jejich hlavním cílem je rozmnožování. Protože jsou přitahovány světlem, často se stává, že se ve velkém počtu stahují k domům a bytům, zejména v blízkosti vodních ploch, kde se líhnou. Osvětlená okna a dveře pro ně představují neodolatelnou past.

Problém s jepicemi v domácnosti spočívá v tom, že se jedná o invazivní hmyz, který může znečistit stěny, nábytek a podlahy svými těly a výkaly. I když jepice samy o sobě nejsou nebezpečné a nepřenášejí žádné nemoci, jejich přítomnost v bytě může být pro obyvatele velmi nepříjemná. Mnoho lidí je na jepice alergických a jejich přítomnost může vyvolat astmatické záchvaty nebo kožní reakce.

Jsou jepice v bytě nebezpečné?

Jepice v bytě nepředstavují přímé nebezpečí pro člověka. Neštípou, nekoušou a nepřenášejí žádné nemoci. Jejich přítomnost v domácnosti je spíše nepříjemnou záležitostí estetické a hygienické povahy. Dospělé jepice žijí velmi krátce, často jen několik hodin nebo dní, a během této doby se nepotřebují živit. Jejich larvy se vyvíjejí ve vodě a živí se organickými zbytky. Pokud se jepice objeví v bytě ve větším množství, může to svědčit o problému s vlhkostí nebo o blízkosti vodního zdroje, kde se larvy vyvíjejí. V takovém případě je vhodné identifikovat zdroj problému a zamezit přístupu jepice do bytu. Toho lze dosáhnout utěsněním oken a dveří, použitím sítí proti hmyzu nebo odstraněním stojaté vody v blízkosti domu. V případě masivního výskytu jepice je vhodné kontaktovat deratizační firmu, která provede odbornou likvidaci.

jepice doma

Jak poznáte invazi jepic?

Pokud vám doma poletují jepice, pravděpodobně máte poblíž rybník, řeku nebo jezero. Jepice milují světlo, proto se shlukují u oken a lamp. Nežijí ale dlouho, po pár hodinách nebo dnech hynou. Hromada mrtvých jepice v bytě jasně značí invazi. Vylíhnou se jich totiž najednou spousty, takže pokud jejich počet prudce vzroste, víte, na čem jste.

Vlastnost Jepice obecná (Ephemera vulgata) Jepice dvoukřídlá (Cloeon dipterum)
Velikost dospělce 15-20 mm 8-12 mm
Doba výskytu dospělců Květen - Září Květen - Srpen
Barva Hnědá s kresbou na křídlech Světle hnědá, průsvitná křídla

Problém s jepicemi je hlavně v jejich kvantitě. Mrtvé jepice se povalují všude, zanášejí filtry v klimatizaci i ventilaci. A i když nejsou přímo nebezpečné, alergikům můžou způsobit potíže.

Prevence: Zamezte jepicím v přístupu

Jepice milují světlo, proto je důležité minimalizovat večerní svícení v blízkosti oken a dveří. Zhasněte venkovní světla, pokud je to možné, nebo použijte žluté světlo, které je pro jepice méně atraktivní. Zkontrolujte sítě v oknech a dveřích, zda nejsou poškozené, a případné díry opravte. Jepice se mohou dostat i malými otvory. Utěsněte spáry a praskliny kolem oken, dveří a jiných otvorů ve zdech. Použijte k tomu silikonový tmel nebo jiný vhodný materiál. Pravidelně sečte trávu a udržujte keře a stromy zastřižené, abyste omezili místa, kde se jepice rády shromažďují. V blízkosti domu se vyhněte stojaté vodě, která slouží jako líhniště pro larvy jepic. Pravidelně čistěte okapy a okapové svody, abyste zabránili hromadění vody. Pokud máte jezírko, nainstalujte do něj filtr a fontánu, které pomohou udržet vodu v pohybu a znesnadní larvám jepic přežití.

Síťky proti hmyzu: Nutnost, ne luxus

Jistě, znáte to nepříjemné překvapení, když se vám doma zničehonic objeví hejno jepice. Tyto drobné, křehké mušky s dlouhými ocásky sice nepředstavují žádné zdravotní riziko, ale jejich přítomnost v domácnosti může být velmi nepříjemná. Jepice jsou přitahovány světlem, a proto se často shromažďují u oken, lamp a dalších zdrojů světla. Jejich mrtvá tělíčka se pak hromadí na parapetech, podlahách a nábytku, což působí neesteticky a z hygienického hlediska nežádoucí. Jak se tedy zbavit jepice v bytě? Prevence je klíčová. Instalace sítěk proti hmyzu na okna a balkonové dveře je v tomto ohledu naprostou nezbytností. Sítě fungují jako účinná bariéra, která zabrání jepicím vniknout do vašeho domova. Na trhu je k dispozici široká škála sítěk různých typů a velikostí, takže si snadno vyberete ty, které budou vyhovovat vašim potřebám. Investice do kvalitních sítěk se vám vyplatí, protože vám ušetří spoustu starostí a nepříjemných chvil s dotěrným hmyzem.

jepice doma

Omezte světlo: Jepice ho milují

Jepice milují světlo a to je hlavní důvod, proč se s nimi v létě potýkáme v domácnostech. Osvětlená okna večer fungují jako magnet a lákají jepice dovnitř. Co s tím? Zkuste večer méně svítit. Zatahujte záclony a žaluzie, zvlášť pokud máte rozsvíceno. Pokud je to možné, větrejte raději přes den, kdy je aktivita jepic nižší. Svítidla s teplým světlem jsou pro jepice méně atraktivní než ta se studeným bílým světlem. Zvažte proto, zda by nebylo vhodné vyměnit žárovky, alespoň v místnostech, kde vás jepice trápí nejvíce. Pamatujte, že čím méně světla z vašeho domova bude venku vidět, tím menší bude i pravděpodobnost, že se u vás jepice zabydlí.

Uklid vlhká místa: Jepice potřebují vodu

Jepice, ty křehké vodní víly, milují vlhko. Pokud se vám doma usídlily, je dost pravděpodobné, že máte někde vlhké místo, které jim vyhovuje. Může to být cokoli od kapajícího kohoutku, netěsnícího potrubí, až po příliš vlhký sklep. Jepice potřebují vodu k rozmnožování a vlhké prostředí jim poskytuje ideální podmínky pro život. Než sáhnete po insekticidu, zkuste zjistit, kde se u vás doma drží vlhko. Prohlédněte si koupelnu, kuchyň, sklep i půdu. Opravte kapající kohoutky, utěsněte netěsnící potrubí a zajistěte dostatečné větrání ve vlhkých místnostech. Snížením vlhkosti v bytě se jepic zbavíte přirozenou cestou.

Přírodní repelenty: Co jepice odpuzuje?

Jepice, drobný hmyz s křehkými křídly, obvykle nepředstavuje pro domácnosti významný problém. Na rozdíl od komárů neštípou a nepřenášejí choroby. Přesto jejich krátkodobá, ale masivní invaze, zvláště v blízkosti vodních toků, může být nepříjemná. Dospělé jepice žijí jen krátce, často jen několik hodin, a jejich jediným cílem je rozmnožování. Během této doby se shromažďují ve velkých rojích, které mohou pronikat do domů otevřenými okny a dveřmi.

jepice doma

Ačkoliv neexistuje žádný zaručený způsob, jak jepice z domu zcela eliminovat, existuje několik přírodních repelentů, které je mohou odradit. Vůně některých rostlin, jako je levandule, máta peprná nebo bazalka, působí na jepice odpudivě. Umístěte misky s čerstvými bylinkami na parapety oken nebo použijte esenciální oleje z těchto rostlin v difuzéru. Další možností je vyrobit si domácí repelent smícháním vody s octem v poměru 1:1 a přidáním několika kapek tea tree oleje. Tuto směs nalijte do rozprašovače a aplikujte na okenní rámy a dveře. Důležité je také omezit zdroje světla, které jepice přitahují. Zhasněte venkovní osvětlení a zatahujte závěsy nebo žaluzie, abyste zabránili pronikání světla z interiéru ven.

Když se večer zhasne a v tichu noci se ozve jen tiché bzučení, víte, že boj s jepicemi ještě neskončil. Jejich krátké životy se stávají nekonečným příběhem pro ty, kdo s nimi sdílí domov.

Božena Němcová

Profesionální pomoc: Kdy je nutná?

Jepice jsou sice neškodný hmyz, ale jejich krátký životní cyklus a hromadný výskyt může v domácnosti způsobit značné nepohodlí. Zatímco pár jepic v bytě lze snadno zvládnout, masivní invaze si může vyžádat profesionální pomoc.

Kdy je tedy na čase obrátit se na odborníky? Pokud se vám nedaří jepice z domu dostat svépomocí a jejich počet stále roste, je vhodné zvážit zavolání deratizační firmy. Profesionálové disponují účinnými insekticidy a technikami, které spolehlivě eliminují jepice v různých vývojových stádiích. Důležitá je také identifikace zdroje problému. Deratizéři vám pomohou najít a odstranit líhniště jepic, čímž předejdete opakovanému zamoření. Profesionální pomoc je namístě i v případě, že máte alergii na hmyz, jelikož manipulace s jepicemi by mohla vyvolat alergickou reakci.

Publikováno: 04. 09. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: jepice doma