Mahonie živý plot: Jak na výsadbu a péči krok za krokem

Mahonie Živý Plot

Výhody mahoniového plotu

Mahonie je stálezelený keř, který je ideální volbou pro živý plot. Nabízí mnoho výhod, díky kterým si získává oblibu u zahradníků. Husté olistění mahónie vytváří dokonalé soukromí a chrání před nežádoucími pohledy z okolí. Její stálezelené listy zajišťují soukromí po celý rok, na rozdíl od opadavých druhů. Pěstování mahoniového plotu je relativně nenáročné. Mahonie je odolná rostlina, která snáší různé typy půdy a světelné podmínky. Dobře se přizpůsobí i znečištěnému ovzduší, což je ideální pro městské prostředí. Výsadba živého plotu z mahónie není složitá. Rostliny se sází na jaře nebo na podzim do připraveného výkopu. Důležitá je pravidelná zálivka, dokud se rostliny neujmou. Pro udržení požadovaného tvaru a hustoty je vhodné mahónii jednou ročně zastřihnout.

Druhy mahonie vhodné na plot

Při výběru správného druhu mahónie pro váš živý plot je důležité zvážit vaše specifické potřeby a podmínky. Některé druhy jsou vhodné pro vysoké a husté ploty, zatímco jiné se hodí spíše pro nízké a okrasné lemování.

Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je nejoblíbenějším druhem pro živé ploty. Je to odolný a nenáročný keř, který dorůstá do výšky až 1,5 metru. Má lesklé, tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do červena. Na jaře kvete žlutými květy, ze kterých se vyvíjejí modročerné bobule.

Pro hustší a kompaktnější živý plot je vhodná mahonie prostřední (Mahonia x media). Tento kříženec dorůstá do výšky až 2 metrů a má vzpřímenější růst. Oblíbená je například odrůda 'Charity' s velkými, žlutými květy.

Pokud hledáte mahónii s výraznější texturou listů, zvolte mahonii japonskou (Mahonia japonica). Tato mahónie má velké, kožovité listy s výraznou žilnatinou. Dorůstá do výšky až 2 metrů a kvete vonnými, žlutými květy v zimě.

Nezapomeňte, že bez ohledu na druh mahónie, který si vyberete, je pro zdravý a hustý živý plot zásadní správná výsadba a následná péče.

Výběr stanoviště a půdy

Mahonie patří mezi nenáročné rostliny, ale pro hustý a zdravý živý plot je důležité vybrat správné stanoviště a půdu. Mahonie preferuje stanoviště v polostínu, ale snese i stín. Na slunném místě se jí daří méně, listy můžou žloutnout a rostlina celkově strádá. Co se týče půdy, ideální je kyselá až neutrální, propustná a humózní půda. V příliš těžké a mokré půdě hrozí hniloba kořenů. Před výsadbou je vhodné půdu prokypřit a obohatit o kompost. Pokud je půda na vaší zahradě jílovitá, přidejte písek pro lepší odvodnění. Dodržením těchto tipů zajistíte mahonii ideální podmínky k růstu.

Správná doba pro výsadbu

Ideální čas pro výsadbu živého plotu z mahonie je na podzim, konkrétně od října do listopadu. V tomto období má půda stále dostatek tepla pro dobrý růst kořenů, a zároveň je dostatek vláhy z podzimních dešťů. Pokud nestihnete podzimní výsadbu, je možné vysazovat i brzy na jaře, jakmile rozmrzne půda, ideálně v březnu nebo dubnu. Důležité je vyhnout se výsadbě během suchých nebo mrazivých období.

Při jarní výsadbě je potřeba věnovat zvýšenou pozornost zálivce, aby se mladé rostliny dobře uchytily. Mahonie je nenáročná dřevina, ale pro optimální růst a hustý živý plot je vhodné zvolit stanoviště v polostínu a propustnou, mírně kyselou půdu.

Mahonie je pro živý plot ideální volbou – není náročná na půdu, nevadí jí ani stín a na podzim vás potěší krásně zbarvenými listy. Nezapomeňte ale na důkladnou zálivku, dokud se rostliny neujmou.

Božena Malá

Postup výsadby krok za krokem

Před samotnou výsadbou si důkladně promyslete trasu živého plotu a vyznačte si ji pomocí provázku a kolíků. Mahonii vysazujeme na podzim nebo na jaře do vykopané rýhy, která je dvakrát širší než kořenový bal rostliny. Dno rýhy prokypřete a přidejte kompost pro lepší odvodnění a růst kořenů. Sazenice umisťujte do sponu 50-70 cm od sebe, v závislosti na požadované hustotě plotu. Kořenový krček by měl být po zasazení v rovině s terénem. Po zasazení rostliny důkladně zalijte a půdu kolem nich utlačte. Pro udržení vlhkosti a potlačení plevele je vhodné aplikovat mulčovací kůru. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v prvním roce po výsadbě, dokud se rostliny neuchytí.

Zavlažování a hnojení

Mahonie patří mezi nenáročné rostliny, které si vystačí s běžnou zahradní zeminou a zálivkou. Pravidelná zálivka je důležitá zejména po výsadbě, dokud se rostliny dobře neuchytily. V horkých letních měsících je vhodné zálivku zvýšit, aby půda kolem rostlin zcela nevyschla. Naopak v zimě zálivku omezíme na minimum. Mahonie dobře snáší i sušší podmínky, ale pro bohatý růst a krásné olistění je vhodné ji v období sucha zalévat. Hnojení není bezpodmínečně nutné, ale pro zdravý růst a bohatší kvetení je vhodné rostliny přihnojit na jaře po rozmrznutí půdy. Použít můžeme univerzální hnojivo pro okrasné dřeviny. Hnojivo aplikujeme dle návodu na obalu. Příliš mnoho hnojiva může rostlinám spíše uškodit, proto je důležité hnojit s mírou.

Řez a tvarování plotu

Mahonie je nenáročná dřevina, ale pro hustý a vzhledný živý plot je potřeba ji pravidelně řezat a tvarovat. První řez proveďte hned po výsadbě, zkraťte sazenice o třetinu až polovinu, podpoříte tím větvení. Další řez provádějte dvakrát ročně – na jaře po odkvětu a na konci léta. Při jarním řezu odstraňte odkvetlé květní stvoly a zkraťte větve, které narušují požadovaný tvar plotu. Letní řez je spíše udržovací, zkraťte jím nové výhony a odstraňte přebytečné větve. Při řezu používejte ostré a čisté nářadí, abyste zabránili šíření chorob. Pravidelný řez a tvarování zajistí, že váš živý plot z mahonie bude zdravý, hustý a bude vás těšit svým vzhledem po mnoho let.

Možné choroby a škůdci

Mahonie jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je mohou postihnout některé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí může být způsobeno příliš vlhkým prostředím. Další chorobou, která se může vyskytnout, je skvrnitost listů. Ta se projevuje hnědými skvrnami na listech a může vést k jejich opadávání. Skvrnitost listů je často způsobena houbovými chorobami. Co se týče škůdců, mahónie může být napadena mšicemi. Tyto drobné zelené nebo černé potvůrky se živí šťávou z rostlin a mohou způsobit deformaci listů. V případě napadení mšicemi je možné použít insekticidní mýdlo.

Zimní ochrana mladých rostlin

Mahonie patří mezi odolné rostliny, ale mladé sazenice, zvláště ty čerstvě vysazené, ocení v prvních letech po výsadbě trochu zimní ochrany. Silný mráz, ledový vítr a zimní slunce, to vše může mladé rostliny poškodit. Pro ochranu kořenů před mrazem je vhodné namulčovat půdu kolem rostlin vrstvou kůry, listí nebo slámy. Mulč zabrání promrzání půdy a udrží v ní vlhkost. Nadzemní část rostlin ochráníme před mrazem a zimním sluncem netkanou textilií. Tu můžeme jednoduše omotat kolem rostlin a upevnit provázkem. Důležité je textilii na jaře včas odstranit, aby se pod ní rostliny nezapařily. S trochou péče a zimní ochrany se vaše mahonie brzy rozrostou do krásného a hustého živého plotu, který vám bude dělat radost po mnoho let.

Porovnání druhů mahonií pro živý plot
Druh Výška (m) Odolnost proti mrazu Rychlost růstu
Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) 1 - 1,5 vysoká pomalý
Mahonie prostřední (Mahonia x media 'Charity') 2 - 4 střední střední

Inspirace a příklady plotů

Mahonie je skvělou volbou pro živý plot, který zaujme v každém ročním období. Její tmavě zelené, lesklé listy vytváří elegantní kulisu pro ostatní rostliny a na podzim se zbarvují do nádherných odstínů červené a bronzové. Na jaře mahonie potěší záplavou drobných, žlutých květů, které krásně voní a lákají včely. Na podzim se pak objevují modročerné bobule, které jsou sice jedovaté pro lidi, ale pro ptáky představují vítanou pochoutku.

Výsadba živého plotu z mahonie není složitá a zvládne ji i začátečník. Důležité je vybrat vhodné stanoviště –⁠ mahonie preferuje polostín a vlhčí, dobře propustnou půdu. Rostliny se sází na vzdálenost 50–⁠70 cm od sebe, v závislosti na požadované hustotě plotu. Po výsadbě je potřeba rostliny pravidelně zalévat, dokud se neujmou. Mahonie roste poměrně pomalu, ale je nenáročná na údržbu. Stačí ji dvakrát ročně přihnojit a jednou za rok zastřihnout, aby si udržela požadovaný tvar. Pro inspiraci se podívejte na fotografie a návody na internetu, kde najdete mnoho zajímavých nápadů na živé ploty z mahonie.

Publikováno: 05. 11. 2024

Kategorie: domov