Okrasná kapusta: Barevný ohňostroj na vaší zahradě i v květináči
Původ a historie okrasné kapusty
Okrasná kapusta, latinsky Brassica oleracea, je sice blízkým příbuzným běžné hlávkové kapusty, ale na rozdíl od ní se pěstuje pro svůj atraktivní vzhled, nikoliv pro konzumaci. Její historie sahá až do starověku, kdy se s ní setkáváme v oblasti Středomoří. Už staří Řekové a Římané obdivovali její barevné listy a pěstovali ji jako okrasnou rostlinu. Během staletí se okrasná kapusta rozšířila do celého světa a stala se oblíbenou ozdobou zahrad a parků. Šlechtitelé se zaměřili na rozmanitost barev a tvarů listů, a tak dnes můžeme obdivovat okrasné kapusty s listy zbarvenými do různých odstínů zelené, růžové, fialové a bílé barvy. Okrasná kapusta je nenáročná rostlina, která odolává i mírným mrazům, a proto je ideální pro podzimní a zimní výzdobu.
Popis odrůd a vzhled
Okrasná kapusta (Brassica oleracea var. acephala) je dvouletá rostlina, která na rozdíl od své příbuzné – klasické hlávkové kapusty – netvoří pevnou hlávku, ale pyšní se různobarevnými listy. Ty se liší tvarem, strukturou a především zbarvením. Existuje nepřeberné množství odrůd okrasné kapusty, které se dělí do dvou základních skupin: s hladkými a s kadeřavými listy. Odrůdy s hladkými listy mívají kompaktnější růst a jejich listy jsou obvykle zelené s různě výrazným bílým, růžovým nebo fialovým středem. Odrůdy s kadeřavými listy jsou zase charakteristické svou plasticitou a rozmanitostí tvarů a barev. Listy mohou být hluboce vykrajované, zubaté, stočené nebo zvlněné a jejich zbarvení se pohybuje od zelené přes bílou, krémovou, žlutou, růžovou až po fialovou a červenou. Barevnost listů okrasné kapusty se navíc s klesající teplotou ještě zvýrazňuje, takže zahradu zdobí i v pozdním podzimu a mírné zimě.
Pěstování: výsadba a umístění
Okrasná kapusta, latinsky Brassica oleracea, je v našich končinách stále oblíbenější ozdobou podzimních a zimních zahrad. Ačkoliv se řadí mezi brukvovité rostliny, nepěstuje se pro konzumaci, ale pro své atraktivní listy. Ty se barví do nejrůznějších odstínů zelené, růžové, fialové a bílé a vytváří tak působivé barevné kompozice.
Okrasná kapusta preferuje slunné stanoviště, ale snese i mírný polostín. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně vlhká. Výsadbu sazenic je ideální provádět od května do července. Sazenice se umisťují do sponu 30–40 cm, aby měly dostatek prostoru pro svůj růst. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, zejména v období sucha. Okrasná kapusta je mrazuvzdorná, takže na záhoně vydrží až do jara. Pro dosažení sytějších barev listů se doporučuje rostliny přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku.
Péče: zálivka a hnojení
Okrasná kapusta je nenáročná rostlina, ale pro dosažení nejkrásnějších barev a bohatého vzrůstu je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Zálivka je klíčová, půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. Zaléváme ke kořenům a snažíme se vyhnout smáčení listů, abychom předešli vzniku houbových chorob. Okrasná kapusta je odolná vůči suchu, ale pravidelná zálivka podpoří její růst a vitalitu. Během horkých letních dnů je vhodné zálivku zvýšit. Hnojení je důležité pro dosažení sytých barev listů. Hnojíme jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje vybarvování listů. Hnojení ukončíme s příchodem prvních mrazíků. Okrasná kapusta je mrazuvzdorná, ale v případě silných mrazů ji můžeme ochránit netkanou textilií.
Množení okrasné kapusty
Okrasnou kapustu si můžeme snadno rozmnožit semeny. Semena vyséváme od března do dubna do sadbovačů nebo do truhlíků s výsevním substrátem. Důležité je udržovat substrát stále mírně vlhký a zajistit dostatek světla. Semena klíčí při teplotě okolo 18-20 °C. Po vyklíčení a zesílení rostlinek je přesazujeme do samostatných květináčků. Na venkovní stanoviště je přesazujeme až v druhé polovině května, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Okrasná kapusta je mrazuvzdorná, ale mladé rostlinky jsou citlivější. Pro pěstování okrasné kapusty volíme slunné stanoviště s výživnou a dobře propustnou půdou. Během vegetace rostliny pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro okrasné rostliny. Okrasná kapusta není náročná na péči a odmění se nám krásou svých listů až do zimy.
Choroby a škůdci
Okrasná kapusta je na choroby a škůdce poměrně odolná, ale i tak se s nimi můžeme setkat. Mezi nejčastější choroby patří plíseň zelná, která se projevuje žlutými skvrnami na listech a bílým povlakem na jejich spodní straně. Vlnovník zelný způsobuje kadeření a deformaci listů. Z živočišných škůdců kapustu nejčastěji napadají mšice, které sají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Proti chorobám a škůdcům je důležitá prevence – výběr zdravé sadby, vhodné stanoviště a střídání plodin. V případě napadení je možné použít chemické nebo biologické přípravky.
Zimní odolnost a ochrana
Okrasná kapusta, na rozdíl od své příbuzné brukve zelné, není určena k jídlu, ale potěší nás svou krásou na zahradě i v květináčích. Její pestrobarevné listy hýří odstíny zelené, růžové, fialové a bílé a vytváří tak atraktivní dekoraci až do zimy. Okrasná kapusta je velmi odolná vůči chladu a snese i mírné mrazíky. Pro zachování sytých barev listů je vhodné ji umístit na slunné stanoviště, případně do polostínu. Vlivem nízkých teplot se navíc její barvy ještě zvýrazní. Přemrznutí rostlině nevadí, pouze dočasně ztratí svůj tvar. Ten se po opětovném oteplení vrátí do původního stavu. Během zimy není nutné okrasnou kapustu nijak zvlášť chránit. Pokud ji však pěstujete v květináči, je vhodné ji umístit na chráněné místo, aby nedošlo k promrznutí kořenového systému.
Vlastnost | Okrasná kapusta | Hlávková kapusta |
---|---|---|
Použití | Dekorativní | Konzumace |
Chuť listů | Nahořklá | Jemná, nasládlá |
Barva listů | Různobarevná (bílá, růžová, fialová) | Zelená, fialová |
Tvorba hlávky | Netvoří pevnou hlávku | Tvoří pevnou hlávku |
Využití v zahradě
Okrasná kapusta není určena k jídlu, ale k potěše oka. Její pestrobarevné listy, od krémové přes růžovou až po fialovou, rozzáří každou zahradu i v pozdním podzimu a mírné zimě. Okrasnou kapustu můžete pěstovat v záhonech, truhlících i květináčích. V záhonech se bude vyjímat ve skupinkách, v kombinaci s jinými podzimními květinami, jako jsou astry, chryzantémy nebo vřesy. V truhlících a květináčích ji můžete kombinovat s okrasnými travinami, břečťanem nebo maceškami. Okrasná kapusta je nenáročná na pěstování a odolává i mírným mrazům. Potřebuje slunné stanoviště a propustnou zeminu. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření. Okrasná kapusta je krásná a nenáročná ozdoba podzimní a zimní zahrady.
Okrasná kapusta v květináčích
Okrasná kapusta, latinsky Brassica oleracea, je vděčnou ozdobou podzimních a zimních zahrad a balkonů. Na rozdíl od své příbuzné, hlávkové kapusty, se nepěstuje pro konzumaci, ale pro své nádherně zbarvené listy. Ty se můžou pyšnit širokou škálou barev od zelené, přes bílou a žlutou až po růžovou a fialovou. Existuje mnoho druhů okrasné kapusty, liší se tvarem, velikostí i barvou listů. Některé odrůdy připomínají rozevlátý květ, jiné mají listy hladké a kompaktní. Pěstování okrasné kapusty v květináčích je jednoduché a zvládne ho i začátečník. Důležité je zvolit dostatečně velký květináč s drenážními otvory a kvalitní substrát. Okrasná kapusta má ráda slunné stanoviště a pravidelnou zálivku, pozor ale na přemokření. Během vegetace je vhodné rostlinu přihnojovat hnojivem pro okrasné rostliny. Okrasná kapusta je mrazuvzdorná, v květináči ji ale můžeme chránit před silnými mrazy přenesením na chráněné místo.
Okrasná kapusta, i když není určena k jídlu, dokáže svými barvami a tvary rozzářit podzimní a zimní zahradu lépe než kdejaký květ.
Božena Vacková
Zajímavosti a tipy
Okrasná kapusta není jen tak ledajaká zelenina. Věděli jste, že je příbuzná s brokolicí a květákem? Pochází z Japonska, kde se pěstovala pro okrasu už v 17. století. Ačkoliv je jedlá, u nás se pěstuje hlavně pro své nádherné listy, které se barví do růžové, fialové a bílé. Nejkrásnější bývá po prvních mrazících, kdy se její barvy zintenzivní. Chcete si ji vypěstovat i vy? Semínka se vysévají od března do května a rostlinám se daří na slunném stanovišti s výživnou půdou. Okrasná kapusta je odolná vůči chladu a vydrží na záhoně až do zimy. Tip: Pro vytvoření zajímavého podzimního aranžmá zkombinujte okrasnou kapustu s vřesy, chryzantémami a dýněmi.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: domov