Pěstujeme šruchu zelnou: Křupavá a zdravá lahůdka z vaší zahrady

Šrucha Zelná Pěstování

Výběr stanoviště a půdy

Při výběru ideálního stanoviště pro vaše rostliny je důležité zvážit několik faktorů. Většina druhů prospívá na slunném místě s alespoň 6 hodinami přímého slunečního světla denně. Některé druhy ale tolerují i polostín. Důležitá je také ochrana před silným větrem, který může rostliny poškodit. Půda by měla být dobře propustná, aby se v ní nezadržovala voda a kořeny neuhnívaly. Většině rostlin vyhovuje neutrální až mírně kyselá půda. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší její strukturu a dodá rostlinám živiny.

Výsev semen šruchy

Šrucha, latinsky Lathyrus odoratus, se vysévá od března do května přímo na venkovní stanoviště. Semena se vysévají do hloubky 2-3 cm a vzdálenosti 10-15 cm od sebe. Pro dosažení bohatého kvetení je vhodné semena před výsevem namočit na několik hodin do vody. Půda by měla být dobře propustná a humózní. Šrucha preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Během klíčení a růstu je důležité udržovat půdu mírně vlhkou. Kvetení šruchy nastává přibližně 10-12 týdnů po výsevu a trvá až do prvních mrazů.

Zalévání a hnojení

Rostliny potřebují k životu vodu a živiny, a proto je důležité je pravidelně zalévat a hnojit. Frekvence zálivky závisí na druhu rostliny, materiálu květináče a okolní teplotě. Obecně platí, že půda by měla mezi zálivkami mírně proschnout. Hnojení se provádí během vegetačního období, obvykle od jara do podzimu. Používejte hnojiva určená pro daný typ rostliny a dodržujte pokyny na obalu. Nadměrné hnojení může rostlinám spíše uškodit. Nezapomínejte, že i v péči o rostliny platí, že méně je někdy více.

Sklizeň a použití šruchy

Šrucha zelná se sklízí postupně, jak listy dorůstají. Mladé listy sbíráme zhruba měsíc po výsevu, a to odřezáváním nebo zaštipováním. Pravidelný sběr podpoří růst dalších listů a prodlouží dobu sklizně. Šrucha je nejchutnější čerstvá, ale můžeme ji i krátce skladovat v lednici.

Využití šruchy v kuchyni je široké. Díky své pikantní chuti se hodí do salátů, pomazánek, na chléb s máslem, ale i do polévek a omáček. Šrucha je bohatá na vitamíny a minerály, proto je skvělým doplňkem jarního jídelníčku.

Časté choroby a škůdci

Růže, ačkoliv krásné, mohou být náchylné k různým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří černá skvrnitost listů, padlí a rez růžová. Černá skvrnitost se projevuje černými skvrnami na listech, které žloutnou a opadávají. Padlí pokrývá listy bílým povlakem a rez růžová vytváří oranžové skvrny. Mezi běžné škůdce patří mšice, svilušky a pilatky. Mšice vysávají šťávu z rostlin a způsobují deformaci listů. Svilušky způsobují žloutnutí a opadávání listů. Pilatky poškozují listy a květy. Pravidelná kontrola rostlin a včasná identifikace problémů je klíčová pro udržení zdravých a krásných růží.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: šrucha zelná pěstování | jak pěstovat šruchu zelnou