Přežijí i vaši muškáti zimu? Tipy na přezimování muškátů.

Přezimování Muškátů

Příprava muškátů na zimu

S příchodem prvních mrazíků je nejvyšší čas připravit muškáty na zimu. Nejdříve je důkladně prohlédněte a odstraňte všechny suché a poškozené listy a květy. Poté je zkraťte zhruba o třetinu až polovinu jejich délky. Díky tomu budou rostliny silnější a kompaktnější. Muškáty přezimují nejlépe v chladné a světlé místnosti s teplotou okolo 5-10 °C. Během zimy je zalévejte jen minimálně, aby kořeny zcela nevyschly. Na jaře, až pominou mrazy, muškáty opět zkraťte a přesaďte do čerstvého substrátu. Umístěte je na slunné stanoviště a začněte s pravidelnou zálivkou a hnojením.

Zazimování muškátů v bytě

Muškáty patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny a s trochou péče vám mohou dělat radost i další rok. Přezimování muškátů v bytě není složité, ale vyžaduje dodržet pár zásad. Před prvními mrazíky muškáty ostříhejte na cca 15 cm a odstraňte všechny suché listy a květy. Zvolte jim světlé a chladné místo s teplotou okolo 10-15 °C. Ideální je chodba, světlý sklep nebo garáž. Zálivku omezte na minimum, stačí zalévat jednou za 14 dní, aby kořenový bal zcela nevyschl. Během zimy kontrolujte výskyt škůdců a v případě potřeby zasáhněte. Na jaře, až pominou mrazy, muškáty přesaďte do nového substrátu a začněte s pravidelnou zálivkou a hnojením.

Řízkování muškátů na podzim

Podzimní dny sice zahradě dávají vale, ale to neznamená, že si nemůžeme zajistit záplavu květů i na příští rok. Řízkování muškátů na podzim je skvělý způsob, jak si namnožit oblíbené druhy a ušetřit. Z matečních rostlin vybíráme zdravé a silné výhony bez květů. Ideální délka řízku je 8-10 cm. Odstraníme spodní listy, abychom zabránili hnilobě. Řízky zapíchneme do substrátu pro řízkování nebo do směsi rašeliny a písku. Důležitá je zálivka – udržujeme substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístíme na světlé místo bez přímého slunce. Za pár týdnů zakoření a na jaře je můžeme přesadit do květináčů.

Péče o muškáty během zimy

S příchodem chladných dnů je potřeba dopřát muškátům zasloužený odpočinek. Nejdříve je nutné rostliny seříznout zhruba o třetinu až polovinu jejich délky. Odstraňte odkvetlé květy a zažloutlé listy. Muškáty umístěte na světlé a chladné místo, ideálně s teplotou mezi 5-10 °C. Zálivku omezte na minimum, stačí zalévat jednou za dva až tři týdny, aby kořeny zcela nevyschly. Během zimy muškáty nehnojte. Dodržováním těchto kroků zajistíte, že vám muškáty na jaře opět bohatě pokvetou.

Jarní probuzení muškátů

S příchodem jara se probouzí i naše balkónová krása – muškáty. Po dlouhé zimě ale potřebují trochu péče, aby se jim dařilo a my se mohli těšit z jejich záplavy květů. Nejdříve muškáty zbavíme suchých listů a stonků. Poté je přesadíme do čerstvého substrátu, ideálně určeného přímo pro muškáty. Nezapomeneme ani na drenážní vrstvu na dně květináče. Po přesazení muškáty důkladně zalijeme a umístíme na světlé a teplé místo, chráněné před mrazíky. Pravidelná zálivka a hnojení speciálním hnojivem na muškáty zajistí bohaté kvetení po celou sezónu.

Publikováno: 09. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: přezimování muškátů | jak přezimovat muškáty