Rozjasněte si terasu: Inspirace na ty nejkrásnější květiny

Kvetiny Na Terasu

Výběr květin podle světové strany

Orientace terasy ke světovým stranám hraje klíčovou roli při výběru vhodných květin. Každá strana nabízí jiné světelné podmínky, a proto je důležité vybrat rostliny, které se jim dokáží přizpůsobit a prospívat.

Jih: Jižní terasa je zalitá sluncem po celý den. Vybírejte proto rostliny, které milují slunce a teplo. Ideální jsou například muškáty, petúnie, slunečnice, levandule, rozmarýn nebo tymián. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, jelikož substrát v květináčích na slunci rychle vysychá.

Sever: Severní terasa nabízí stín a chladnější prostředí. Vhodné jsou rostliny, které snáší stín a nevadí jim ani vlhčí vzduch. Mezi ně patří například begonie, fuchsie, hortenzie, břečťan, kapradiny nebo hosta. Zálivku volte mírnější, aby kořeny rostlin nestály ve vodě.

Východ: Východní terasa nabízí ranní slunce a odpolední stín. Je to ideální kompromis pro rostliny, které mají rády slunce, ale nesnáší úpal. Skvěle se zde bude dařit například pelargoniím, surfiniím, lobelkám, ale i jahodám, rajčatům nebo bylinkám.

Západ: Západní terasa nabízí odpolední a večerní slunce. Rostliny zde musí snášet i horko a sušší vzduch. Vhodné jsou například gazánie, verbeny, třapatky, okrasné trávy nebo sukulenty. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, zvláště během horkých letních dnů.

Trvalky pro snadnou údržbu

Pokud toužíte po barevném a voňavém kvetení na terase, ale zároveň nechcete trávit hodiny péčí o rostliny, zvolte si trvalky nenáročné na údržbu. Tyto odolné krásky vám budou dělat radost rok co rok s minimem vaší snahy. Mezi oblíbené trvalky na terasu patří například rozchodníkovec, levandule, šalvěj nebo třapatka. Tyto rostliny snášejí i sušší podmínky a plné slunce, takže se hodí i na jižně orientované terasy.

Pro stinnější místa zvolte například bohyšku, konvalinku nebo srdcovku. Tyto trvalky preferují vlhčí půdu a chladnější stanoviště. Nezapomeňte ani na okrasné trávy, které dodají vaší terase na eleganci a vzdušnosti. Doporučit můžeme například kostřavu, ostřici nebo metlici. Při výběru rostlin myslete na velikost nádob a jejich umístění. Větší trvalky potřebují dostatek prostoru pro svůj růst, proto je sázejte do větších květináčů. Naopak menší druhy se budou krásně vyjímat v truhlících nebo závěsných květináčích.

Letničky pro barevné kombinace

Letničky jsou jako stvořené pro terasy – kvetou celou sezónu a nabízejí nepřeberné množství barev a tvarů. Pro ty z vás, kteří milují pestré kombinace, máme pár tipů. Sluneční milovníci ocení spojení žlutých a oranžových květů gazánií s modrými lobelkami nebo bílými petúniemi. Pro romantickou atmosféru zkuste něžné růžové muškáty zkombinovat s modrofialovými surfíniemi a doplňte je převislými milionbelsy. Pokud toužíte po eleganci, vsaďte na kombinaci bílých a fialových květů. Bílé petúnie doplněné o fialové verbeny nebo modré lobelky vytvoří na terase sofistikovanou atmosféru. Nebojte se experimentovat s výškou rostlin. Do pozadí umístěte vyšší druhy, jako jsou slunečnice, a před ně vysaďte nižší letničky, například aksamitníky nebo begonie. Pro ještě zajímavější efekt zkombinujte květiny s okrasnými trávami, které dodají vaší terase na dynamice. Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení, aby vaše terasa hýřila barvami po celou sezónu.

kvetiny na terasu

Pěstování v květináčích a truhlících

Terasa se může stát vaší zelenou oázou klidu i uprostřed rušného města. S trochou péče a kreativity proměníte i malý balkon v barevnou zahradu plnou květů. Nejdříve si promyslete, kolik slunce vaše terasa během dne chytá. Pro slunná místa se hodí například muškáty, petúnie, slunečnice, levandule nebo rozmarýn. Naopak do stínu zvolte spíše begónie, fuchsie, hortenzie, netřesky nebo kapradiny.

Při výběru květináčů a truhlíků nezapomeňte na dostatečný odtok vody. Na dno nádoby vždy nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků. Použijte kvalitní substrát pro balkonové rostliny, který je bohatý na živiny. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, obzvlášť v horkých letních dnech. Rostliny v květináčích ocení i pravidelné přihnojování. Pro pestrost můžete kombinovat různé druhy květin, bylinek i menších keřů. Vytvořte si tak na terase vlastní malý ráj, kde si budete užívat krásu květů a vůni bylin.

Zavlažování a hnojení na terase

Květiny na terase nám dělají radost, ale zaslouží si péči, aby prospívaly. Zavlažování je klíčové, zvláště v horkých dnech. Voda by měla proniknout ke kořenům, ideálně ráno nebo večer. Pro kontrolu vlhkosti poslouží prst – suchá zemina znamená žízeň. Nápady na květiny na terasu zahrnují i druhy odolnější vůči suchu, jako jsou muškáty, levandule nebo rozchodníky. I ty ale potřebují pravidelnou zálivku, hlavně mladé rostliny. Hnojení dodá květům živiny pro bohaté kvetení a zdravý růst. Tekutá hnojiva se snadno aplikují zálivkou, granulovaná se pomalu uvolňují. Pro balkonové rostliny volte hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu pro bohaté kvetení. Hnojte od jara do konce léta, v závislosti na typu hnojiva a potřebách rostlin. Dodržujte pokyny na obalu a vyhněte se přehnojení, které může rostlinám uškodit. S trochou péče se vaše terasa promění v kvetoucí ráj.

kvetiny na terasu

Ochrana před škůdci a chorobami

Při výběru květin na terasu je důležité zvážit i jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Některé druhy jsou náchylnější k napadení, což může vést k poškození rostlin a snížení jejich estetické hodnoty. Existuje však několik způsobů, jak chránit květiny na terase před škůdci a chorobami. Pravidelná kontrola rostlin je zásadní pro včasné odhalení problémů. Všímejte si změn na listech, stoncích i květech, jako jsou skvrny, deformace nebo přítomnost škůdců. Pokud zaznamenáte napadení, jednejte rychle a použijte vhodný insekticid nebo fungicid. Preventivní opatření jsou nejlepší obranou. Udržujte terasu čistou a uklizenou, odstraňujte spadané listí a květy, které mohou být zdrojem chorob. Dbejte na správnou zálivku a hnojení, protože oslabené rostliny jsou náchylnější k napadení. Vybírejte odolné odrůdy květin, které jsou méně náchylné k chorobám a škůdcům. Využijte přirozené nepřátele škůdců, jako jsou slunéčka sedmitečná nebo zlatoočky, které se živí mšicemi a jinými škůdci. Vytvořte jim vhodné prostředí vysazením rostlin, které je přitahují. Dodržováním těchto tipů můžete chránit květiny na terase před škůdci a chorobami a těšit se z jejich krásy po celou sezónu.

Nápady na květiny na terasu
Druh květiny Náročnost pěstování Potřeba slunečního světla Doba květu
Muškáty (Pelargonium) Nízká Slunce až polostín Květen - říjen
Surfinie (Petunia × atkinsiana) Střední Slunce Květen - září
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Nízká Slunce Červen - srpen

Využití popínavých rostlin

Popínavé rostliny jsou skvělým způsobem, jak dodat vaší terase na kráse a útulnosti. Nejenže dokáží vytvořit zelenou stěnu, která poskytne soukromí a stín, ale také rozzáří prostor svými květy a vůněmi. Existuje nepřeberné množství druhů a odrůd, ze kterých si vybere opravdu každý. Pro slunečné terasy se hodí například odolné a nenáročné plaménky s ohnivými květy, romantické popínavé růže s omamnou vůní nebo břečťan popínavý, který se zelená po celý rok. Pokud máte terasu spíše ve stínu, nezoufejte! I pro vás existuje řešení v podobě popínavých hortenzií s bohatými květy, elegantního brslenu s panašovanými listy nebo zimolezu, který vás okouzlí svými vonnými květy. Při výběru rostlin nezapomeňte zohlednit také jejich nároky na pěstování a velikost, do které dorůstají. Pro menší terasy volte spíše pomalu rostoucí druhy, abyste je nemuseli často zastřihovat. Ať už zvolíte jakoukoli popínavou rostlinu, nezapomeňte jí poskytnout pevnou oporu, po které se bude moci pnout. Můžete využít treláže, pergoly, mříže nebo napnuté dráty. S trochou péče a kreativity se vám podaří proměnit vaši terasu v zelenou oázu klidu.

kvetiny na terasu

Bylinky a jedlé květiny na terase

Terasa se může stát vaší malou zelenou oázou, a to i uprostřed města. Kromě klasických balkonových rostlin zkuste pěstovat také bylinky a jedlé květiny. Nejenže krásně vypadají, ale také provoní vaši terasu a dodají vašim pokrmům originální chuť. Mezi nejoblíbenější bylinky na terasu patří bazalka, máta, meduňka, tymián, oregano, rozmarýn a pažitka. Tyto bylinky se snadno pěstují v květináčích a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Stačí jim slunečné stanoviště a pravidelná zálivka.

Jedlé květiny jsou pak skvělým způsobem, jak dodat vašim pokrmům netradiční chuť a vzhled. Mezi nejoblíbenější jedlé květiny patří macešky, sedmikrásky, levandule, měsíček lékařský, lichořeřišnice a begonie. Květy můžete přidávat do salátů, polévek, dezertů, ale i nápojů. Před konzumací se ujistěte, že květiny nebyly ošetřeny chemickými postřiky. Pro pěstování bylinek a jedlých květin na terase se hodí různé typy nádob. Můžete použít klasické květináče, truhlíky, závěsné koše, ale i netradiční nádoby, jako jsou staré konve, hrnce nebo pneumatiky.

Při výběru nádoby dbejte na to, aby měla dostatek odtokových otvorů pro odtok přebytečné vody. Na dno nádoby nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku. Poté nádobu naplňte substrátem pro pěstování bylinek a květin. Substrát by měl být propustný a bohatý na živiny. Bylinky a jedlé květiny pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte je. Voda by neměla v květináčích stát, aby kořeny neuhnily. Během vegetace rostliny přihnojujte hnojivem pro bylinky a květiny.

Inspirace pro malé i velké terasy

Ať už máte terasu malou jako dlaň, nebo prostornou jako náměstí, květiny z ní udělají zelenou oázu klidu. Nevíte, kde začít? Inspirujte se! Pro malé terasy jsou ideální popínavé rostliny. Pnoucí růže, břečťan nebo vistárie vám vytvoří zelenou stěnu a ušetří místo. Z květináčů pak můžou viset muškáty, petúnie nebo třeba jahody. Máte-li terasu větší, fantazii se meze nekladou. Vytvořte si květinové záhony v nádobách. Zkombinujte různé druhy květin, barev a tvarů. Nebojte se ani okrasných trav a keřů. Pro moderní vzhled zvolte jednoduché betonové květináče a do nich vysaďte například okrasné trávy, levanduli nebo sukulenty. Pro romantickou atmosféru se hodí spíše květiny v pastelových barvách, jako jsou hortenzie, pivoňky nebo růže. Nezapomeňte ani na bylinky! Bazalka, tymián nebo máta vám provoní terasu a zároveň je využijete i v kuchyni. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení. Vaše terasa se vám odmění záplavou květů.

kvetiny na terasu

Vytvoření útulného prostředí

Květiny na terasu dokáží proměnit fádní prostor v oázu klidu a krásy. Nejde jen o to vybrat hezké květiny, ale i o vytvoření harmonického celku. Zkuste kombinovat různé tvary a velikosti květináčů. Nebojte se experimentovat s materiály – terakota, keramika, kov, dřevo, každý materiál vnese na terasu jinou atmosféru. Prostor zútulníte i doplňky jako jsou lucerny, svícny, polštáře a deky v pastelových barvách. Nezapomeňte na pohodlné sezení, ať už to bude ratanový nábytek, dřevěná lavice nebo závěsné křeslo. Prostor oživí i venkovní koberec s botanickým vzorem. Pokud máte na terase dostatek prostoru, zvažte umístění menšího stromu v květináči. Oliva, citrusy nebo třeba okrasný javor vám poskytnou příjemný stín a zároveň se stanou dominantou celého prostoru. Nezapomeňte, že terasa je prodloužením vašeho domova, proto se nebojte do jejího zařízení vložit kus sebe a vytvořit si tak místo, kde budete s radostí trávit čas.

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: kvetiny na terasu | nápady na květiny na terasu