Rozjasněte si zahradu s barevnou lantanu!

Lantana

Lantana: Barevný klenot do zahrady

Lantana je okrasný keř původem z tropické Ameriky, který si získal oblibu pro své zářivé květy a nenáročnost. Patří do čeledi sporýšovitých (Verbenaceae) a existuje v mnoha druzích a kultivarech. Květy lantany jsou drobné, trubkovité a seskupené do hustých hlávek, které se postupně rozvíjejí a mění barvu. Tato vlastnost, zvaná proměnlivost květů, dodává lantanovým keřům jedinečný vzhled. Můžete tak na jedné rostlině obdivovat květy žluté, oranžové, červené, růžové i fialové. Listy lantany jsou vstřícné, vejčité a mírně zubaté. Některé druhy mají listy aromatické a používají se v tradiční medicíně. Lantana je teplomilná rostlina a v našich podmínkách se pěstuje jako letnička nebo přenosná rostlina. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Během vegetace je vhodné lantanu pravidelně zalévat a přihnojovat. Lantana je atraktivní rostlinou pro motýly a další opylovače. Její plody, černé bobule, jsou však pro člověka jedovaté. Pěstování lantany je poměrně snadné a odmění se vám bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.

Původ a charakteristika lantany

Lantana je rod s více než 150 druhy kvetoucích rostlin z čeledi sporýšovitých (Verbenaceae). Pochází z tropických oblastí Ameriky a Afriky, ale některé druhy zdomácněly i v jiných částech světa, včetně Austrálie, Asie a jižní Evropy. Lantany jsou známé svými barevnými květy, které rostou v hustých okolících a mění barvu během kvetení. To jim dává atraktivní vzhled a láká opylovače, jako jsou motýli a včely.

Listy lantany jsou obvykle vstřícné, vejčité až kopinaté a na okrajích zubaté. Mají drsný povrch a charakteristickou, lehce štiplavou vůni. Plodem lantany je peckovice, která obsahuje jedno až dvě semena. Pozor, plody lantany jsou jedovaté, a to jak pro lidi, tak pro domácí zvířata.

Lantany jsou oblíbené okrasné rostliny pěstované pro své krásné květy a nenáročnost. Jsou to teplomilné a světlomilné rostliny, které preferují dobře propustnou půdu. V našich podmínkách se pěstují jako letničky nebo přenosné rostliny, které se na zimu umisťují do bezmrazé místnosti.

Pěstování lantany: Tipy a triky

Lantana je oblíbená okrasná rostlina, která svými barevnými květy rozzáří každou zahradu i balkon. Existuje mnoho druhů lantany, které se liší barvou květů, velikostí i tvarem listů. Mezi nejznámější druhy patří Lantana camara, Lantana montevidensis a Lantana trifolia. Lantana je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Preferuje slunné stanoviště a propustnou zeminu. Během vegetačního období lantanu pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Lantana je citlivá na mráz, proto ji v našich podmínkách pěstujeme jako přenosnou rostlinu. Na zimu ji umístíme do světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C. Lantanu můžeme množit semeny nebo řízky. Semena vyséváme na jaře do výsevního substrátu. Řízky odebíráme v létě z nekvetoucích výhonů. Lantana je náchylná k napadení molicemi a sviluškami. Pravidelně rostliny kontrolujeme a v případě potřeby ošetříme vhodným insekticidem. Při správné péči nám lantana bude dělat radost svými krásnými květy po celé léto.

lantana

Slunce a teplo: Základní potřeby

Lantany milují slunce a teplo. Bez nich se jim zkrátka dařit nebude. Pro bohaté kvetení potřebují alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Samozřejmě, čím více slunce, tím lépe. Nebojte se je umístit na jih nebo západ, kde budou mít dostatek světla. Teplota je pro lantany stejně důležitá jako slunce. Jsou to teplomilné rostliny, které nesnáší chlad. Ideální teplota pro jejich růst se pohybuje mezi 20-25 °C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C, jinak lantana může uhynout. Pokud pěstujete lantanu v květináči, můžete ji na zimu přemístit dovnitř. Vyberte pro ni světlé a chladnější místo, kde se jí bude dařit i během zimních měsíců.

Zálivka a hnojení pro bohaté kvetení

Lantany milují slunce a s dostatkem světla se vám odmění bohatým kvetením. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná. Půda by mezi zálivkami měla mírně proschnout, přemokření lantana nesnáší a hrozí hniloba kořenů. Během horkých letních dnů zalévejte vydatněji, v zimě zálivku omezte. Pro bohaté kvetení je důležité lantanu pravidelně přihnojovat. Použijte hnojivo pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku. Hnojte od jara do konce léta, a to jednou za 14 dní. V zimě hnojení vynechejte. Pokud chcete podpořit kompaktní růst a bohatší kvetení, lantanu zaštipujte. Pravidelným zaštipováním mladých výhonků podpoříte větvení rostliny a tvorbu květů.

Lantany jsou jako malé ohnivé koule, které rozzáří každou zahradu. Jejich krása a vůně přitahují motýly a další užitečný hmyz, čímž vytvářejí v zahradě harmonii a život.

Zdeněk Novák

Přesazování a rozmnožování lantany

Lantana, česky také známá jako libora, je oblíbená pro své pestré květy a nenáročnost. Přesazování lantany není složité. Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře do většího květináče. Starší rostliny stačí přesazovat jednou za dva až tři roky. Při přesazování použijeme substrát pro pokojové rostliny. Lantanu můžeme množit řízkováním. Řízky odebíráme na jaře z mladých výhonů. Řízky zasadíme do substrátu pro řízkování a umístíme je na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Substrát udržujeme stále vlhký. Řízky se uchytí zhruba za 4 až 6 týdnů. Lantana je nenáročná rostlina, ale pro bohaté kvetení potřebuje dostatek světla a tepla. V létě ji můžeme letnit na slunném místě. Během vegetace lantanu pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Na podzim zálivku omezíme a lantanu přeneseme na chladnější a světlejší místo, kde přezimuje. Během zimy lantanu zaléváme jen minimálně. Lantana je krásná a nenáročná rostlina, která nám svými květy bude dělat radost po mnoho let.

lantana

Škůdci a choroby: Na co si dát pozor

Lantany jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří molice, svilušky a třásněnky. Tyto drobné potvory se živí šťávou z listů a způsobují jejich žloutnutí, deformaci a opadávání. Pokud si všimnete lepkavých skvrn na listech nebo samotných škůdců, je čas zasáhnout. V boji s nimi vám pomohou insekticidní spreje nebo postřiky na bázi olejů.

Kromě škůdců můžou lantany napadnout i houbové choroby, jako je například padlí. To se projevuje bílým povlakem na listech a může vést k jejich opadávání. Prevencí je dobrá cirkulace vzduchu a vyhýbání se přemokření. V případě napadení použijte fungicidní přípravek.

Nezapomínejte, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelně své lantany kontrolujte, odstraňujte opadané listy a květy a udržujte je v dobré kondici. Silné a zdravé rostliny jsou odolnější vůči škůdcům i chorobám.

Zimní ochrana pro lantanu

Lantana, okrasný keř původem z tropických oblastí Ameriky, si získala srdce zahrádkářů svými zářivými květy a nenáročností. V našich podmínkách se pěstuje jako přenosná rostlina, jelikož není mrazuvzdorná. S příchodem zimy je proto nutné lantanu poskytnout odpovídající ochranu.

Před prvními mrazíky lantanu zkraťte o jednu třetinu až polovinu. Tím podpoříte kompaktnější růst a bohatší kvetení v dalším roce. Následně ji umístěte na světlé a chladné místo, ideálně s teplotou mezi 5 a 10 °C. Vhodným prostorem může být zimní zahrada, temperovaný skleník, chladnější chodba nebo světlý sklep.

Během zimování lantanu zalévejte jen mírně, aby substrát zcela nevyschl, ale ani nestál ve vodě. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů. Hnojení v zimním období není nutné. Pravidelně kontrolujte výskyt škůdců, jako jsou mšice nebo svilušky. V případě napadení ošetřete rostlinu vhodným insekticidem.

lantana

Správná zimní ochrana je klíčová pro zdraví a krásu vaší lantany. S trochou péče vám tato exotická kráska bude dělat radost svými pestrými květy po mnoho let.

Lantana v květináči: Dekorace na balkon

Lantana kamarádí se sluníčkem a teplem, takže jí slunečný balkon bude vyhovovat. Pozor ale na přemokření, to by jí nesvědčilo. Zalévejte ji raději méně, ale pravidelně. Až do podzimu vám bude lantana dělat parádu svými barevnými květy. Zajímavé je, že květy lantany během doby mění barvu, takže na jedné rostlině najdete hned několik odstínů. Lantana patří mezi hmyzosnubné rostliny, takže se vám odvděčí i tím, že na váš balkon přiláká motýly a včely. Na podzim před prvními mrazíky lantanu přeneste dovnitř, ideálně do chladnější a světlé místnosti. Během zimy ji zalévejte jen mírně. Na jaře ji pak můžete znovu přesadit do většího květináče a těšit se na další záplavu květů.

Srovnání Lantany s jinými rostlinami
Vlastnost Lantana Muškát
Typ rostliny Keř Letnička/Trvalka (dle druhu)
Náročnost pěstování Nenáročná Nenáročná
Potřeba slunečního světla Plné slunce Plné slunce až polostín

Inspirace: Lantana v zahradních kompozicích

Lantana zaujme svými barevnými květy, které se během kvetení mění. Díky tomu na jedné rostlině najdete květy v různých barevných odstínech. Lantana camara, česky libora proměnlivá, je nenáročná letnička, která pochází z tropické Ameriky. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina na zahradách i balkonech. Lantana dorůstá do výšky až 1,5 metru a kvete od června do října. Květy jsou drobné, uspořádané v okolících a mají různé barvy – žlutou, oranžovou, červenou, růžovou i bílou. Listy lantany jsou vstřícné, vejčité a na okraji zubaté. Mají tmavě zelenou barvu a aromatickou vůni. Plodem lantany je černá bobule, která je pro člověka jedovatá. Lantana preferuje slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Je tolerantní k suchu, ale nesnáší přemokření. Během vegetace je vhodné lantanu pravidelně zalévat a přihnojovat. Lantanu lze pěstovat i v nádobách. Vhodným substrátem je směs pro balkonové rostliny. Nádoby s lantanou by měly být umístěny na slunném místě a pravidelně zalévány. Lantana je vhodná rostlina do smíšených záhonů, ale i jako solitér. Krásně vynikne i v závěsných květináčích.

lantana

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: lantana