Rozjasněte si zahradu: Tipy, jak uchovat macešky v plné kráse

Jak Uchovat Macešky

Výběr stanoviště pro macešky

Macešky jsou otužilé květiny, které snesou i trochu stínu, ale pro bohaté kvetení a syté barvy je ideální slunné stanoviště. Pokud je pěstujete v truhlíku na balkoně, volte jih nebo západ. Na zahradě jim najděte místo, kam dopadá slunce alespoň 4 hodiny denně. Nezapomínejte, že macešky potřebují k růstu a kvetení dostatek vláhy. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. Zalévejte je proto pravidelně, nejlépe ráno nebo večer, a to ke kořenům, ne na listy. Macešky ocení humózní, propustnou a výživnou půdu. Před výsadbou proto půdu obohaťte o kompost nebo substrát pro balkonové květiny. Během vegetace je vhodné macešky přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny, a to jednou za 14 dní.

Pravidelná zálivka a hnojení

Macešky sice snesou i krátkodobé sucho, ale pro bohaté kvetení je potřeba je pravidelně zalévat. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená. Zalévejte ke kořenům rostlin a vyhněte se smáčení květů, aby nezahnívaly. V horkých letních dnech je vhodné zalévat ráno nebo večer, kdy je nižší teplota a voda se tak rychle neodpaří.

Pro podporu kvetení a zdravého růstu je vhodné macešky pravidelně přihnojovat. Použijte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Hnojte jednou za dva týdny během vegetačního období, od jara do podzimu. V zimě, kdy macešky nekvetou, hnojení omezte nebo úplně vynechejte.

Odstraňování odkvetlých květů

Odstraňování odkvetlých květů je jedním z nejdůležitějších kroků, jak udržet macešky zdravé a kvetoucí po celou sezónu. Tím, že budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, zabráníte rostlině v tvorbě semen. Tvorba semen je pro macešky energeticky náročná a zkracuje to dobu kvetení. Macešky kvetou déle a bohatěji, pokud energie rostliny směřuje do tvorby nových květů, nikoliv semen. Odkvetlé květy odstraňujte nejlépe ráno, kdy jsou stonky rostlin pevnější. Použijte k tomu ostré nůžky nebo zahradnické nůžky. Květ odstřihněte těsně nad prvním nebo druhým listem pod ním. Tím podpoříte rozvětvení rostliny a tvorbu nových poupat. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů je jednoduchý, ale účinný způsob, jak si zajistit krásné a bohatě kvetoucí macešky po dlouhou dobu.

Ochrana před škůdci a chorobami

Macešky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je mohou napadnout někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, slimáci a plzáci. Mšice se živí rostlinnou šťávou a oslabují tak rostliny. Slimáci a plzáci zase okusují listy a květy. Proti mšicím lze bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Slimáky a plzáky je možné sbírat ručně nebo použít speciální granule proti slimákům.

Z chorob macešky nejčastěji trpí padlím a plísní šedou. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech a květech. Plíseň šedá způsobuje hnědé skvrny na listech a květech. Obě choroby se šíří především za vlhkého počasí. Proti padlí a plísni šedé lze bojovat postřikem fungicidním přípravkem.

Důležitá je také prevence. Macešky vysazujte na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a napadené části rostlin. Dodržováním těchto rad minimalizujete riziko napadení škůdci a chorobami a vaše macešky budou zdravé a krásné.

Zimní péče o macešky

Macešky patří mezi oblíbené květiny, které nám svými pestrými barvami zpříjemňují zahradu i v chladnějších měsících. Pokud jim dopřejeme tu správnou zimní péči, odmění se nám bohatým kvetením i na jaře. Nejdůležitějším faktorem pro přežití macešek během zimy je ochrana před mrazem. V oblastech s mírnější zimou postačí rostliny namulčovat vrstvou listí, slámy nebo chvojí. Mulč zabrání promrzání kořenového systému a udrží v půdě potřebnou vlhkost. V oblastech s tuhými mrazy je vhodné macešky přikrýt netkanou textilií. Ta je ochrání před mrazem a zároveň umožní rostlinám dýchat. Dalším důležitým krokem je omezení zálivky. Během zimy macešky nepřirůstají, proto nepotřebují tolik vody. Zaléváme je pouze sporadicky, a to v bezmrazých dnech, abychom zabránili hnilobě kořenů. S hnojením macešek během zimy nepokračujeme. Rostliny jsou v období vegetačního klidu a hnojivo by je zbytečně zatěžovalo. Na jaře, jakmile začnou macešky znovu růst, můžeme začít s pravidelnou zálivkou a hnojením. Pokud jsme macešky na zimu přikryli, textilii odstraníme, jakmile pominou ranní mrazíky. Mulč můžeme ponechat, dokud se rostliny nezačnou probouzet k životu. Dodržováním těchto jednoduchých rad si zajistíme, že nám macešky budou dělat radost svými krásnými květy i v dalším roce.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: jak uchovat macešky | rady pro péči o macešky