Rozkvetlé tipy: Jak na pěstování kopretinovce v bytě

Kopretinovec Pěstování

Výběr správného stanoviště

Kopretinovce milují slunce, proto jim dopřejte stanoviště s dostatkem slunečních paprsků, ideálně alespoň 6 hodin denně. Na slunném místě budou rostliny silnější, bohatěji kvést a lépe odolávat chorobám. Snesou i mírný polostín, ale počítejte s menším množstvím květů a pomalejším růstem. Co se týče půdy, kopretinovce preferují propustnou, humózní a mírně vlhkou zeminu. Pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, odlehčete ji přidáním písku nebo kompostu. Naopak příliš písčitou půdu vylepšete přidáním rašeliny nebo zahradnického substrátu. Důležitá je také dobrá drenáž, aby se u kořenů nezadržovala voda a nezačaly uhnívat. Kopretinovce jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je vhodné vybrat pro ně chráněné stanoviště, kde nebudou vystaveny silnému větru. Vítr by mohl polámat jejich stonky, zvláště u vyšších kultivarů.

Půda pro kopretiny: propustná a výživná

Kopretinovce, s jejich zářivými květy připomínajícími slunce, nejsou na půdu příliš náročné. Pro jejich optimální růst a bohaté kvetení je ale důležité zajistit jim vhodné podmínky. Půda by měla být především dobře propustná, aby se v ní nezadržovala voda a kořeny neuhnívaly. Ideální je hlinitopísčitá zemina s dostatkem humusu. Těžkou, jílovitou půdu můžeme vylepšit přidáním písku a kompostu. Kopretinovce ocení i mírně kyselé až neutrální pH půdy. Před výsadbou je vhodné zeminu zrýt do hloubky asi 30 cm a odstranit z ní kameny a plevel. Během vegetace je důležité půdu pravidelně kypřit, aby se k rostlinám dostal vzduch. Zároveň dbáme na to, abychom nepoškodili mělké kořeny. Pro udržení vlhkosti a potlačení růstu plevele můžeme záhon s kopretinovci mulčovat kůrou, štěpkou nebo slámou. Pravidelným přihnojováním během vegetace zajistíme rostlinám dostatek živin pro bohaté kvetení. Vhodné je použít komplexní hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu.

Výsadba kopretin: jaro nebo podzim

Kopretinovník, známý svými krásnými, kopretinám podobnými květy, je oblíbenou ozdobou zahrad. Jeho pěstování je poměrně snadné a zvládne ho i začátečník. Otázkou ale zůstává, kdy je nejlepší doba pro jeho výsadbu – jaro nebo podzim? Obě roční období mají své výhody. Jarní výsadba, ideálně po posledních mrazech, umožňuje rostlině dostatek času na zakořenění a rozvoj před příchodem zimy. Kopretinovník tak bude silnější a odolnější vůči nepříznivým podmínkám. Na druhou stranu, podzimní výsadba, nejlépe 6 týdnů před příchodem prvních mrazů, umožňuje rostlině využít zimní vláhu a chladnější teploty pro posílení kořenového systému. To vede k bujnějšímu růstu a bohatší násadě květů v následující sezóně.

Ať už se rozhodnete pro jarní nebo podzimní výsadbu, důležité je zvolit slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka, obzvláště během suchých období, je nezbytná pro zdravý růst a bohaté kvetení. Pro dosažení kompaktnějšího tvaru a prodloužení doby kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Kopretinovník je nenáročná trvalka, která vám bude svými zářivými květy dělat radost po mnoho let.

Zálivka a hnojení: umírněnost se vyplácí

Kopretinovce sice milují sluníčko, ale s vodou to nepřehánějte. Přemokření jim nesvědčí, kořeny pak snadno uhnívají a rostlina chřadne. Zalévejte tedy s rozmyslem, až když je vrchní vrstva zeminy suchá. V létě to může být i každý den, v chladnějších měsících stačí zalévat jednou týdně. Používejte odstátou vodu pokojové teploty. Hnojivo kopretinovci prospívá, ale všeho s mírou. Příliš mnoho živin, zejména dusíku, podpoří růst listů na úkor květů. Vhodným hnojivem je tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny, které se přidává do zálivky jednou za 14 dní během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. V zimě kopretinovce odpočívají a hnojení nepotřebují. Dodržováním těchto zásad zajistíte, aby vaše kopretinovce prospívaly a těšily vás bohatým kvetením.

Množení kopretin: dělením trsů

Kopretinovce se množí snadno a dělení trsů je jednou z nejúčinnějších metod. Ideální dobou pro dělení trsů kopretinovců je jaro nebo podzim, kdy rostliny nejsou v plném květu. Nejprve opatrně vyryjte celý trs kopretinovce ze země a dávejte pozor, abyste co nejméně poškodili kořeny. Rozdělte trs na menší části s pomocí ostrého nože nebo rýče, přičemž každá část by měla mít dostatek kořenů a několik zdravých výhonků. Nové rostlinky zasaďte do připravených záhonů s humózní a dobře propustnou půdou. Důležité je dodržet stejnou hloubku výsadby, jaká byla u původního trsu. Po výsadbě rostliny důkladně zalijte a zajistěte jim dostatečnou zálivku i v následujících týdnech, dokud se neujmou. Dělení trsů kopretinovců je vhodné provádět každé 3 až 4 roky, aby se rostliny udržely vitální a bohatě kvetly. Tato metoda vám umožní snadno rozmnožit vaše oblíbené kopretinovce a zkrášlit si jimi celou zahradu.

Řez kopretin: pro bohatší kvetení

Pro bohatší kvetení a prodloužení období kvetení je vhodné kopretinovce pravidelně řezat. Odkvetlé květy odstraňujeme, abychom podpořili růst nových poupat. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů zabráníme také vysemenění rostliny a podpoříme její vitalitu. Řez provádíme zahradnickými nůžkami nebo ostrým nožem těsně nad párem zdravých listů. První řez provádíme na jaře po skončení mrazů. V tomto období odstraníme všechny poškozené a slabé výhony. Druhý řez provádíme během kvetení, kdy pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Třetí řez můžeme provést po odkvětu, kdy zkrátíme všechny výhony o jednu třetinu. Tím podpoříme kompaktní růst a bohaté kvetení v příštím roce. Řez kopretinovců není složitý a zvládne ho i začátečník. Důležité je používat čisté a ostré nástroje, abychom rostlině nezpůsobili zranění.

Zimní ochrana kopretin

S příchodem zimy se zahrádkáři často ptají, jak chránit své kopretinovce před mrazem. Kopretinovce jsou sice poměrně odolné trvalky, ale pár opatření jim pomůže přečkat zimu v dobré kondici a na jaře opět bohatě kvést. Na podzim po prvních mrazících, kdy listy zhnědnou, je vhodné rostliny seříznout asi 10 cm nad zemí. Seříznutím odstraníme odumírající části a zabráníme šíření případných chorob. Základnu rostliny pak zahrneme vrstvou mulče, například slámou, listím nebo kompostem. Mulč bude izolovat půdu a chránit kořeny před promrznutím. V oblastech s tuhými zimami je vhodné kopretinovce přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. Tato dodatečná ochrana je důležitá zejména pro mladé rostliny, které jsou k mrazu citlivější. Na jaře po posledních mrazech ochranu odstraníme, aby se k rostlinám dostal světlo a vzduch. Správná zimní ochrana pomůže kopretinovcům přežít zimu bez úhony a zajistí bohaté kvetení v dalším roce.

Nejčastější choroby a škůdci

Kopretinovce jsou odolné rostliny, ale i tak je mohou potrápit choroby a škůdci. Mezi nejčastější patří:

Choroby

 • Padlí: Projevuje se bílým povlakem na listech. Šíří se ve vlhkém a teplém prostředí.
  • Prevence: Zajištění dostatečného proudění vzduchu, ranní zálivka.
 • Plíseň šedá: Napadá květy a poupata, projevuje se šedohnědými skvrnami a hnilobou.
  • Řešení: Odstranění a likvidace postižených částí, zamezení přemokření půdy, dostatek světla.

Škůdci

 • Mšice a svilušky: Živí se rostlinnými šťávami, způsobují deformaci listů.
  • Řešení: Insekticidy, biologická ochrana (slunéčka sedmitečná).
 • Slimáci: Požírají listy a květy.
  • Řešení: Ruční sběr, pivní pasti, přípravky proti slimákům.

Pravidelnou kontrolou a včasným zásahem zajistíte, aby vaše kopretinovce prospívaly a krásně kvetly.

Tipy pro pěstování v nádobách

Kopretinovce v květináčích ocení slunné stanoviště s alespoň šesti hodinami přímého slunce denně. Vyberte jim dostatečně prostorný květináč s drenážními otvory, aby se zabránilo přemokření. Na dno květináče nasypte vrstvu keramzitu nebo štěrku pro lepší odvodnění. Použijte propustný substrát bohatý na živiny, ideálně směs pro balkónové rostliny. Zalévejte pravidelně, ale s citem, půda by neměla nikdy zcela vyschnout, ale ani být trvale mokrá. Během vegetačního období přihnojujte kopretinovce jednou za 14 dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Na zimu kopretinovce chraňte před mrazem. Můžete je umístit do světlé a chladné místnosti s teplotou 5-10 °C, omezte zálivku. Každé jaro kopretinovce přesaďte do většího květináče s čerstvým substrátem.

Inspirace: odrůdy kopretin pro vaši zahradu

Kopretinovce (Leucanthemum) patří mezi nejoblíbenější trvalky do českých zahrad. Jejich krása spočívá v jednoduchosti bílých květů s výrazným žlutým středem, které rozkvétají od začátku léta až do podzimu. Existuje však mnoho odrůd kopretin, které se liší výškou, tvarem květů i dobou kvetení. Pro menší zahrady se hodí kompaktní odrůdy jako 'Snow Lady' nebo 'Tasso', dorůstající do výšky okolo 30 cm. Naopak do větších záhonů se skvěle hodí vysoké odrůdy jako 'Wirral Supreme' s velkými květy nebo 'Real Neat' s květy připomínajícími drobné chryzantémy. Pro milovníky netradičních tvarů je tu odrůda 'Banana Cream' s neobvyklými žlutými květy. Kopretinovce preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou nenáročné na zálivku, důležitá je ale zálivka po výsadbě a během suchých období. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení a prodloužíte si tak radost z krásných kopretin až do podzimu.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: DominikDatel

Tagy: kopretinovec pěstování | rady pro pěstování kopretinovce