Rozkveťte si zahradu: Tipy a triky, jak na pěstování gerber

Jak Pěstovat Gerbery Na Zahradě

Výběr správného místa

Gerbery milují slunce, ale v nejteplejších hodinách dne ocení trochu stínu. Vyberte pro ně místo, které má alespoň 6 hodin přímého slunce denně, ideálně ráno. Odpolední slunce může být pro gerbery příliš intenzivní a mohlo by dojít k popálení listů. Důležité je také vybrat místo chráněné před silným větrem, který by mohl rostliny poškodit. Gerbery preferují dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu. Půda by měla být mírně kyselá až neutrální s pH 6,0 až 7,0. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, přidejte písek nebo perlit pro zlepšení drenáže. Vyhněte se výsadbě gerber do nížin, kde by se mohla hromadit voda a způsobit hnilobu kořenů.

Příprava půdy pro gerbery

Gerbery vyžadují pro svůj růst a kvetení dobře propustnou, vzdušnou a výživnou půdu. Před samotnou výsadbou je proto důležité věnovat přípravě půdy dostatečnou pozornost. Začněte s důkladným odplevelením záhonu, kde se zbavíte všech nežádoucích rostlin. Následně zapracujte do půdy dostatečné množství kompostu nebo jiné organické hmoty, která zlepší její strukturu a zajistí postupné uvolňování živin. Gerbery preferují mírně kyselou až neutrální půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Pokud je vaše půda příliš kyselá, můžete ji upravit přidáním dolomitického vápence. Naopak, pokud je příliš zásaditá, pomůže vám rašelina. Důležitá je také dobrá drenáž. Pokud máte těžkou, jílovitou půdu, přidejte do ní písek nebo štěrk, aby se zlepšila propustnost vody. Tím zabráníte hnilobě kořenů, která je pro gerbery fatální. Po zapravení všech přísad půdu důkladně prokypřete a urovnejte. Nyní je připravena k výsadbě vašich gerber.

Výsadba gerber na zahradu

Gerbery nejsou mrazuvzdorné, proto je vysazujeme na zahradu až v druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Před výsadbou je důležité vybrat správné stanoviště. Gerbery milují slunce, ale nesnáší přímé polední slunce. Ideální je proto stanoviště orientované na východ či západ, kde budou mít rostliny dostatek světla, ale nebudou vystaveny úpalu. Půda by měla být vzdušná, propustná a bohatá na živiny. Před výsadbou ji můžeme obohatit o kompost nebo zásobní hnojivo. Sazenice gerber sázíme do sponu 30–40 cm. Po výsadbě rostliny důkladně zalijeme a zamulčujeme. Mulčování pomůže udržet vlhkost v půdě a omezí růst plevele. Během vegetace gerbery pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Vhodné je hnojivo pro kvetoucí rostliny. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, čímž podpoříme další kvetení. Na podzim, před příchodem prvních mrazíků, gerbery z vykopeme a přeneseme do bezmrazé místnosti, kde přezimují.

Pravidelná zálivka gerber

Gerbery milují vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Pravidelná zálivka je proto klíčová pro jejich zdravý růst a bohaté kvetení. Vždy ale nechte vrchní vrstvu zeminy před další zálivkou mírně proschnout. Frekvence zálivky se liší v závislosti na počasí a ročním období. Během horkých letních dnů je potřeba zalévat gerbery častěji, klidně i každý den. Naopak na jaře a na podzim postačí zálivka jednou za dva až tři dny. V zimě, kdy gerbery odpočívají, stačí zálivka jednou za 7-10 dní. Vždy zalévejte přímo ke kořenům a vyhněte se smáčení listů a květů, mohlo by dojít k hnilobě. Prospěšné je také rostliny rosit, a to nejlépe brzy ráno nebo večer, aby voda na listech stihla uschnout. Používejte odstátou vodu pokojové teploty. Studená voda by mohla rostliny šokovat a vést k jejich oslabení.

Gerbery milují slunce, proto jim dopřejte slunné stanoviště chráněné před větrem. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření, které gerberám nesvědčí.

Božena Černá

Hnojení pro bohaté květy

Gerbery jsou náročné na živiny, proto je pro bohaté kvetení nezbytné pravidelné hnojení. Během vegetačního období, od jara do podzimu, hnojte gerbery každé dva týdny. Používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podpoří tvorbu květů a silných stonků. Vhodné je tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny, které se snadno aplikuje zálivkou. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, která by sice podpořila růst listů, ale na úkor květů. Pozor také na přehnojení, které by mohlo gerberám spíše uškodit. Dodržujte vždy doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva. Pravidelným a správným hnojením zajistíte gerberám dostatek živin pro bohaté a dlouhotrvající kvetení.

Ochrana před škůdci

Gerbery jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci. Mezi nejčastější patří mšice, které se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Pokud si jich všimnete, je důležité zasáhnout co nejdříve. Vhodným řešením je použití insekticidního mýdla nebo oleje. Dalším nepřítelem gerber jsou svilušky, které se projevují jemnými pavučinkami na spodní straně listů. I v tomto případě je nutné zasáhnout insekticidem. Kromě škůdců můžou gerbery napadat i houbové choroby, a to zejména v případě přemokření. Důležitá je prevence – zajistěte rostlinám dobře propustnou půdu a vyvarujte se přelévání. Pokud se i přesto objeví příznaky choroby, použijte vhodný fungicid. Pravidelně kontrolujte své gerbery, abyste včas odhalili případné problémy. Včasný zásah je klíčový pro udržení zdravých a krásných rostlin.

Zimní péče o gerbery

Gerbery nejsou mrazuvzdorné rostliny, proto je péče o ně během zimy v našich podmínkách klíčová pro jejich přežití. Pokud pěstujete gerbery na zahradě, je nutné je před příchodem prvních mrazů přemístit do interiéru. Ideální je chladnější a světlá místnost s teplotou okolo 10-15 °C. Během zimy omezte zálivku, substrát by měl mezi zálivkami vždy proschnout. Gerbery v zimě nehnojte, rostliny přecházejí do vegetačního klidu a hnojení by jim spíše uškodilo. Pravidelně kontrolujte listy a odstraňujte případné odumřelé části. Dodržováním těchto zásad zajistíte, aby vaše gerbery přečkaly zimu v pořádku a na jaře vás opět potěšily svými krásnými květy.

Množení gerber dělením

Dělení trsů je osvědčenou metodou, jak si namnožit další gerbery a zároveň omladit ty stávající. Ideální dobou pro dělení gerber je jaro, kdy se rostliny probouzí k životu a mají dostatek energie na zakořenění. Před samotným dělením gerberu důkladně zalijte. Ostrým nožem rozdělte trs gerbery na několik menších částí. Každá část by měla mít zdravé kořeny a alespoň 2-3 listy. Řezné plochy ošetřete dřevěným uhlím, abyste zabránili hnilobě. Nové rostlinky zasaďte do květináčů s kvalitním substrátem pro gerbery. Důležité je, abyste mladé rostlinky chránili před přímým sluncem a udržovali substrát mírně vlhký. Po zakořenění (cca 4-6 týdnů) můžete začít s přihnojováním hnojivem na gerbery. Dělením trsů si zajistíte nejen více krásných gerber, ale také prodloužíte životnost vašich stávajících rostlin.

Srovnání pěstování gerber v záhonu a v květináči
Vlastnost V záhonu V květináči
Výsadba Duben - květen Celoročně (v interiéru)
Půda Propustná, hlinitopísčitá Substrát pro gerbery
Zálivka Mírná, pravidelná Pravidelná, vydatnější
Hnojení 1x za 14 dní 1x týdně
Zimování Vyžaduje zazimování Přenos do interiéru

Řezání květů gerber

Gerbery patří mezi květiny, které se hodí i k řezu do vázy. Správným řezáním květů podpoříte další kvetení a prodloužíte životnost rostliny. Květy gerber řežte ráno, kdy je obsah vody v rostlinách nejvyšší. Používejte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky, abyste minimalizovali poškození stonků. Řez veďte šikmo, aby stonky lépe absorbovaly vodu. Odstraňte listy, které by se ve váze nacházely pod vodou, aby nezačaly hnít a neznehodnotily vodu. Po řezu květy ihned ponořte do nádoby s vlažnou vodou. Gerbery mají duté stonky, které se ve váze snadno ohýbají. Abyste tomu zabránili, můžete stonky zpevnit tenkou tyčkou nebo je opatrně omotat průhlednou páskou. Dodržováním těchto jednoduchých rad se budete z krásných květů gerber těšit mnohem déle, ať už na zahradě, nebo ve váze.

Časté problémy s gerberami

Gerbery jsou obecně odolné rostliny, ale i tak se můžete setkat s několika běžnými problémy. Nedostatek květů může být způsoben nedostatečným slunečním zářením, proto se ujistěte, že vaše gerbery mají alespoň 6 hodin přímého slunce denně. Dalším důvodem může být přehnojení - gerbery nepotřebují mnoho hnojiva, stačí je přihnojovat jednou za měsíc během vegetačního období. Žloutnutí listů může signalizovat přemokření. Gerbery preferují vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Před zaléváním vždy zkontrolujte vlhkost půdy a ujistěte se, že květináče mají dobrou drenáž. Padlí je houbové onemocnění, které se projevuje bílým povlakem na listech. Může být způsobeno příliš vysokou vlhkostí vzduchu. Zajistěte rostlinám dostatečné proudění vzduchu a v případě potřeby použijte fungicid. Pravidelně kontrolujte své gerbery, abyste včas odhalili případné problémy. Včasná diagnostika a zásah vám pomohou udržet vaše gerbery zdravé a krásné po dlouhou dobu.

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: domov