Trávník je krásný, když se o něj pečuje
Trávník neboli travnatá plocha zahrady. Jistě nám dáte za pravdu, že taková oblast je obvykle pýchou každého majitele nemovitosti. Všichni se snaží mít trávník v co možná nejlepší formě, aby vypadal skvěle, mladistvě, byl krásně zelený a dělal radost všem, kdo na něho pohlédnou. Tak přesně tohle se Vám splní, když o něj budete důkladně pečovat.
- Uklízení
- Sekání
- Hnojení
- Obnovování
- A mnohé další činnosti
O trávník se starejte hned z jara
Krásný trávníček, to je celoroční záležitost z pohledu péče. To znamená, že byste se mu měli začít věnovat už pěkně na jaře. Proveďte důkladné shrabání listí a ukliďte vše, co na trávníku nemá být a co přes zimu přinesl vítr. Poté využijte vertikulátor na provzdušnění půdy. První sekání proveďte na výšku kolem čtyř centimetrů, ať se může trávník nadechnout.
V rámci péče o trávník není radno podceňovat pravidelné hnojení, ke kterému můžete využít řadu cenově dostupných prostředků.
Tomáš L., Praha, zahradník.
Pokud po zimě narazíte na místa, kde trávník zcela zanikl, hned z jara je obnovte. Občas se to stává například vlivem hodně promrzlé zeminy. Jarní sekání pak provádějte pravidelně a udržujte trávu ve výšce kolem čtyř a pěti centimetrů.
V létě se nebojte trávu zalévat
V letním období upravte výšku trávníku podle teplot. Když překračují hranici 25 °C, tak je lepší trávník příliš nezkracovat, protože může uschnout. Nebojte se ani pravidelného zalévání, k čemu Vám poslouží dešťová voda. Lepší je zalévat trávníček v ranních a večerních hodinách, kdy se do země neopírá tak silné slunce. Podle možností lze zalévání provádět jednou za tři dny. Pokud se některým místům po jarním osevu stále nedaří, nebojte se je přihnojovat.
Trávník opečovávejte také na podzim
Trávník je zelenou plochou, jíž je třeba věnovat se v průběhu celého roku, respektive od jara až do podzimu. Na zimní období byste proto měli připravit i Vámi pěstovaný trávníček. Přece nechcete, aby úroda přes zimu padla v zapomnění jenom proto, že jste na podzim podcenili několik důležitých úkonů.
Jak se o trávník starat na podzim?
Čas byste si měli udělat na dosetí míst, která přes léto uschla. Stejně jako na jaře proveďte důkladné shrabání opadaného listí a trávník patřičně provzdušněte. Nakonec zbývá ještě poslední sekání před zimou. Při osevu jistě narazíte na různé typy trav, proto Vám ve zkratce přinášíme jejich představení s patřičnými vlastnostmi.
Typ trávníku | Prostřední | Výsevní množství |
Tráva standard | Pro všechna prostředí | 25 g/m2 |
Hřišťová tráva | Vysoká zátěž | 25 g/m2 |
Bylinný trávník | Pro všechny plochy | 10 až 15 g/m2 |
Trávník pro suché klima | Suché podmínky | 25 až 35 g/m2 |
Každý trávník, respektive zvolené osivo se skládá z odlišných typů trav, které jsou určeny právě k daným účelům. Při výběru osiva se můžete zaměřit nejenom na cílové prostředí, ale také na stupeň zátěže, pěstební nároky a výslednou podobu.
Kdy naposledy sekat trávník?
Spousta majitelů zahrad si často pokládá otázku, kdy naposledy posekat trávníček před zimou? Odpověď bohužel není jednoznačná. Termín se totiž odvíjí od venkovního počasí, ale obvykle je to na přelomu října a listopadu, kdy klima klesá k nule. A jaké další věci by Vás v této souvislosti mohly zajímat?
Využívána jsou nejrůznější kombinovaná hnojiva. Pokud jde o kyselení, tak se používá vápenec, k hnojení zase ledek vápenný.
Přihnojování by mělo být občasné. Povětšinou stačí jednou za čtrnáct dní.
Travní koberec je už bohatým a hustým trávníkem, který bude roztažen na Vaší zahradě bez jakékoliv další práce. Jeho cena se pohybuje mezi 150 až 350 Kč/m2.
Na trhu je pochopitelně spousta obsahově odlišných směsí. Jejich hlavní dělení je na trávník parterový, parkový, sportovní a krajinný.
I když spousta lidí využívá rotační sekačky, ať už ty elektrické nebo benzínové, daleko šetrnější k trávníku jsou z pohledu sekání sekačky vřetenové.
Publikováno: 15. 12. 2020
Kategorie: domov