Typy rodinných domů, které si můžete postavit

Vlastní bydlení je snem a cílem mnohých z nás, o tom není žádných pochyb. Někdo vsadí na bytovou jednotku nacházející se třeba ve výškové budově, jiný se zaměří na rodinný dům. A právě typy rodinných domů Vám v tomto článku představíme podrobněji. Z tohoto pohledu máte totiž poměrně dost na výběr, takže se vyplatí vědět, co vlastně chcete stavět.

  • Bungalov
  • Atriový dům
  • Terasový dům
  • Vícepodlažní domy
  • Řadové domy a jiné

Co je to rodinný dům?

Ještě, než se vrhneme na typy rodinných domů, pojďme si představit význam slovního spojení rodinný dům. Ve své podstatě se za ním ukrývá obytná nemovitost určená pro odpovídající počet osob, jejíž součástí mohou být další přístavby. Rodinný dům může disponovat i komerční částí, popřípadě bude určen pro více rodin najednou.

Rezidenční bydlení slouží pouze k bydlení, kdežto to polyfunkční může obsahovat i části pro chov zvířat, kanceláře a komerční místnosti.

Radek S., Praha, architekt.

Jaké jsou typy rodinných domů?

Pokud máme zmínit nejčastější typy rodinných domků, pak v žádném případě nesmí chybět bungalov. V posledních letech jde o hodně vyhledávaný typ stavby. Přízemní objekt čtvercového, obdélníkového nebo atypického tvaru, který spadá mezi moderní typy rodinných domů. Možná právě proto se velice často objevuje v okrajových novodobých zástavbách větších měst.

Trochu podobný je atriový dům, u něhož je dbáno především na maximální soukromí. Většina vnitřních prostor je směřována do uzavřené zahrady nebo dvora, kde se může nacházet další příslušenství pro bydlení. Atriový dům je stejně jako bungalov jednopodlažní. Má často větší okna a prosklené plochy situované do jedné strany.

Terasový dům

Mezi vyhledávané typy rodinných domů mimo jiné patří také terasový dům. Jeho název tak trochu napovídá, jak a kde je tato nemovitost koncipována. Terasové domy se nachází hlavně ve svažitém terénu, který svým způsobem kopírují a nenarušují. Z hlediska architektonického je tak dokonale sladěn potenciál terénu a uspořádání vnitřních prostor.

Využít můžete nejrůznější typy rodinných domů.

Typy rodinných domů z pohledu materiálu

Zmínka by měla padnout také o tom, jaké jsou možnosti výstavby nemovitosti z hlediska stavebního materiálu. Jednu kapitolu představují typy domů ve zděné podobě, tedy zhotovené z cihel a jim podobných prvků. Druhou kategorii tvoří poměrně oblíbené dřevostavby. Ty mají na českém trhu stále narůstající podíl, o čemž se můžete přesvědčit v níže uvedené tabulce.

RokPodíl na trhu
19991,12 %
20021,38 %
20085,25 %
20149,48 %
201614,37 %
Jaké zastoupení mají dřevostavby na českém trhu?

Právě díky dřevostavbám mezi oblíbené typy rodinných domů spadají hlavně ty pasivní a nízkoenergetické. Jde o nemovitosti s nízkými provozními náklady, z nichž mnohé jsou dokonce soběstačné. Roční spotřeba tepla je u takových domů do 15kWh/m2.

Ostatní typy rodinných domů

Zapomínat bychom neměli ani na vícepodlažní rodinné domy. To jsou ty, které mají více jak jedno přízemní podlaží. Tedy opak bungalovů. Hodně populární jsou i řadové domy. Ty jsou naopak situovány jeden vedle druhého, to znamená, že jsou propojeny bočními stěnami. A co dalšího byste v této souvislosti měli vědět?

Jakou mají pasivní domy celkovou primární roční spotřebu energie?

Toto označení si vyslouží nemovitosti se spotřebou do 120 kWh/m2.

Co je úspornější, nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Mnohem úspornější jsou pasivní rodinné domy. Na ně jsou kladeny vyšší nároky z pohledu energií.

Co si představit pod pojmem bytové domy?

Jedná se o domy, které mají více bytových jednotek, takže v jedné nemovitosti žije více lidí najednou. Mezi bytové domy patří například klasické paneláky či moderní bytové komplexy.

Jaké jsou atypické druhy rodinných domů?

Jde o nemovitosti s řadou různých architektonických prvků, jakými jsou věžičky, balkony, výklenky, arkýře a mnohé jiné.

Jaké další typy rodinných domů existují?

Zmínka by měla padnout o venkovských staveních, chatách, chalupách, ale i o bydlení v přírodním duchu. To představují například klasické roubenky nebo dřevěné sruby.

Publikováno: 18. 12. 2020

Kategorie: Architektura

Autor: DominikDatel

Tagy: atriový dům | bungalov | patrový dům | rodinné domy | rodinný dům | typy rodinných domů