Vypěstujte si vlastní bobkový list venku na zahradě

Bobkový List Pěstování Venku

Vhodná lokalita a klima

Bobkový list, symbol vítězství a kulinářské stálice, se dá s trochou péče pěstovat i u nás. Nejdůležitější je vybrat tu správnou lokalitu a znát jeho klimatické preference. Bobkový list je teplomilná rostlina, která nesnáší mrazy. Ideální je slunné stanoviště chráněné před větrem, například u jižní zdi domu. Pokud máte chladnější oblast s častými mrazy, je vhodné pěstovat bobkový list v nádobě a na zimu ho přenést do světlé a chladnější místnosti s teplotou 5-10 °C. Co se týče půdy, bobkový list preferuje propustnou, hlinitopísčitou zeminu s dobrou drenáží. Přemokření mu nesvědčí, proto je důležité zajistit, aby voda z květináče mohla volně odtékat. Vhodné je také přidat do substrátu trochu zahradnického písku nebo perlitu pro lepší provzdušnění. Pamatujte, že bobkový list pěstujeme primárně pro jeho aromatické listy, které se používají v kuchyni. Pravidelným řezem podpoříte růst nových výhonků a zajistíte bohatou úrodu voňavých listů.

Půda pro bobkový list

Bobkový list, ten voňavý symbol vítězství a kulinářské nezbytnosti, si můžeme s trochou péče vypěstovat i u nás venku. Nejdůležitější je vybrat tu správnou půdu, která mu bude vyhovovat. Bobkový list preferuje dobře propustnou, hlinitopísčitou zeminu s mírně kyselým až neutrálním pH (6,0-7,0). Těžká, jílovitá půda zadržuje vodu, což bobkovému listu nesvědčí a může vést k hnilobě kořenů. Naopak příliš písčitá půda zase vodu příliš rychle odvádí a rostlina pak trpí suchem. Před samotnou výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu. To zlepší její strukturu, zadržování vody a dodá rostlině potřebné živiny. Pro dosažení optimálního pH můžeme do půdy přidat rašelinu pro jeho snížení, nebo naopak mletý vápenec pro jeho zvýšení. Nezapomínejme, že bobkový list je citlivý na zasolení, proto s hnojením minerálními hnojivy buďte opatrní. Pravidelné kypření půdy okolo rostliny zajistí dostatečný přístup vzduchu ke kořenům a podpoří jejich zdravý růst.

Pěstování bobkového listu
Vlastnost Venkovní pěstování Pěstování v nádobě
Možné v ČR? V teplejších oblastech Ano, s přezimováním uvnitř
Výška rostliny Až 10 metrů (v ideálních podmínkách) Obvykle do 2 metrů
Zimní odolnost Nízká, snáší jen mírné mrazy Nezimovzdorná, nutné přezimování

Výsadba a množení

Bobkový list, známý pro své aromatické listy používané v kuchyni, se dá s úspěchem pěstovat i venku, a to i v našich podmínkách. Pro výsadbu na zahradě je ideální slunné až polostinné stanoviště chráněné před silným větrem. Půda by měla být dobře propustná, hlinitopísčitá s dostatkem humusu. Bobkový list vysazujeme na jaře po posledních mrazech. Důležitá je dostatečně velká jáma, aby se kořenový systém dobře rozprostřel. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijeme a půdu kolem kmínku můžeme zamulčovat kůrou, která pomůže udržet vlhkost.

bobkový list pěstování venku

Bobkový list se dá množit několika způsoby. Nejjednodušší je množení hřížením, kdy ohýbáme spodní větvičku k zemi a zasypeme ji hlínou. Pravidelně zaléváme a po zakořenění oddělíme od mateřské rostliny. Další možností je množení řízky. Na konci léta odebereme z mladých výhonů řízky o délce asi 10 cm, odstraníme spodní listy a zapíchneme do substrátu pro řízkování. Řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce a udržujeme substrát mírně vlhký. Zakořenění trvá obvykle několik týdnů. Bobkový list se dá množit i semeny, ale tento způsob je zdlouhavější a méně spolehlivý.

Pěstování bobkového listu venku? Ano, i v našich končinách se dá tomuto symbolu vítězství a slávy dopřát slunečních paprsků. Stačí mu jen chráněné místo a dostatek trpělivosti, neboť roste pomalu, ale zato s grácií.

Bořivoj Černý

Zalévání a hnojení

Bobkový list je nenáročná rostlina, ale i tak potřebuje pravidelnou zálivku, aby se mu dařilo. V létě, kdy je horko a sucho, zalévejte bobkový list alespoň dvakrát týdně. Voda by měla být vlažná a odstátá. V zimě, kdy je chladněji a rostlina roste pomaleji, stačí zalévat jednou za 14 dní. Dbejte na to, aby substrát nikdy zcela nevyschl, ale zároveň aby v něm nestála voda. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů.

Co se týče hnojení, bobkový list není nijak náročný. Postačí, když ho pohnojíte jednou za měsíc během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Použijte běžné hnojivo pro pokojové rostliny. V zimě hnojení omezte nebo úplně vynechejte.

Při správné péči se vám bobkový list odmění krásným vzhledem a voňavými listy, které můžete používat v kuchyni.

Řez a tvarování

Bobkový list snáší řez velice dobře, což z něj dělá ideální rostlinu pro tvarování. Pravidelný řez také podpoří hustší růst a zlepší sklizeň aromatických listů. Nejlepší čas pro řez bobkového listu je na jaře, po posledních mrazech. V tuto dobu je rostlina v plné síle a rány se rychle zahojí.

bobkový list pěstování venku

Pro udržení kompaktního tvaru a požadované velikosti je vhodné bobkový list zastřihávat dvakrát ročně – na jaře a na konci léta. Při řezu odstraňte všechny slabé, poškozené nebo křížící se větve. Dále zkraťte nové výhony, abyste podpořili větvení a hustší růst. Pokud chcete bobkový list pěstovat jako živý plot, pravidelně zastřihávejte boční výhony a udržujte požadovanou výšku a šířku.

Pamatujte, že bobkový list roste pomalu, proto buďte při řezu trpěliví a neodstraňujte příliš mnoho větví najednou. S trochou péče a pravidelným řezem si budete moci užívat krásný a zdravý bobkový list po mnoho let.

Zimní ochrana

V našich podmínkách je bobkový list (Laurus nobilis) spíše hrnková rostlina, kterou na zimu schováváme dovnitř. Pokud se ale nacházíte v teplejší oblasti s mírnějšími zimami a chcete zkusit pěstování bobkového listu venku celoročně, je potřeba mu zajistit zimní ochranu. Bobkový list snese krátkodobě mráz do -5 °C, mladé rostliny jsou ale mnohem citlivější.

Před příchodem prvních mrazů je důležité rostlinu důkladně zalít. Kolem kořenů nasypte silnou vrstvu mulče, například slámy, listí nebo kompostu. Mulč bude chránit kořeny před promrznutím. Nadzemní část rostliny můžete obalit netkanou textilií, jutovinou nebo chvojím. Dbejte na to, aby byl materiál prodyšný a rostlina se pod ním nepotila. Pokud je bobkový list vysazený v nádobě, je vhodné ho na zimu přemístit na chráněné místo, například ke zdi domu orientované na jih.

Nezapomeňte, že i s ochranou je pěstování bobkového listu venku v našich podmínkách riskantní. Pokud se rozhodnete do toho jít, vyberte mu chráněné stanoviště a zajistěte mu tu nejlepší možnou péči.

Sklizeň a sušení listů

Vavřín vznešený plodí po třech letech od výsadby. Sklízí se od konce léta do začátku podzimu, kdy jsou listy nejvíce aromatické. Pro sklizeň vybírejte zdravé a nepoškozené listy. Listy by měly být tmavě zelené a lesklé. Mladé listy se ke sklizni nehodí, protože ještě nemají dostatek aroma. Listy můžete otrhávat ručně nebo je stříhat nůžkami. Při stříhání dávejte pozor, abyste nepoškodili větvičky. Po sklizni listy rozložte v jedné vrstvě na síto nebo na papír a nechte je sušit na suchém a větraném místě. Doba sušení je přibližně 2 týdny. Během sušení listy pravidelně otáčejte, aby se sušily rovnoměrně. Usušené listy by měly být křehké a snadno se lámat. Skladujte je v uzavřené nádobě na suchém a tmavém místě.

bobkový list pěstování venku

Škůdci a choroby

Bobkový list je obecně odolná rostlina, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří svilušky, které se projevují drobnými pavučinkami a žloutnutím listů. Proti sviluškám pomáhá zvýšení vlhkosti vzduchu, například rosením rostliny. Mšice jsou dalším běžným škůdcem, který se živí šťávou z listů a stonků. Mšice poznáte podle lepkavých skvrn na listech a deformací nových výhonků. Proti mšicím lze bojovat mýdlovým roztokem nebo postřikem z kopřiv. Z houbových chorob může bobkový list napadnout padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto je důležité zajistit rostlině dostatečné proudění vzduchu. V případě napadení je nutné odstranit postižené části rostliny a ošetřit ji fungicidem. Bobkový list je poměrně odolný a při správné péči se škůdcům a chorobám ubrání. Pravidelně rostlinu kontrolujte a včas reagujte na případné problémy.

Využití v kuchyni

Bobkový list, symbol vítězství a kulinářské stálice, se dá s úspěchem pěstovat i u nás, a to i venku. Ať už máte zahradu, nebo jen balkon, můžete si užívat čerstvé lístky s intenzivní vůní a chutí. Bobkový list se nejčastěji používá sušený, ale čerstvé listy mají intenzivnější aroma. Přidávají se do polévek, omáček, marinád a do pokrmů z masa, ryb i zeleniny. Hodí se k dochucení zvěřiny, hovězího masa, gulášů a luštěnin. Využijete je i při nakládání zeleniny, okurek nebo hub. Nebojte se experimentovat a přidávat bobkový list i do sladkých jídel, například do dezertů s jablky nebo hruškami. Pamatujte, že bobkový list má silnou chuť, proto ho používejte s mírou. Před podáváním jídla je vhodné listy z pokrmu vyjmout, jelikož jsou tuhé a nepoživatelné.

Dekorativní využití

Bobkový list není jen skvělým pomocníkem v kuchyni, ale i krásnou dekorací. Jeho stálezelené listy a kompaktní tvar z něj dělají ideální rostlinu pro pěstování v květináčích na balkonech a terasách. V teplejších měsících roku může zdobit i vaši zahradu. Pro zajímavý kontrast můžete bobkový list kombinovat s kvetoucími rostlinami. Jeho tmavě zelené listy krásně vyniknou vedle barevných květů. Vytvořte si tak originální a voňavé aranžmá. Kromě klasických květináčů se bobkový list skvěle hodí i do různých nádob a truhlíků. Můžete ho zasadit i do starého hrnce nebo plechovky a dodat tak vaší zahradě vintage nádech. Pro milovníky netradičních řešení je tu možnost tvarování bobkového listu. Pravidelným zastřihováním mu můžete dodat kulovitý, pyramidální nebo jiný zajímavý tvar. Fantazii se meze nekladou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, pěstování bobkového listu venku vám přinese radost a užitek. Nejenže vám bude zdobit váš domov, ale budete mít po ruce vždy čerstvé lístky do kuchyně.

bobkový list pěstování venku

Publikováno: 22. 08. 2024

Kategorie: domov