Zahradní bazén a jeho podrobný výběr
Léto, potažmo slunné počasí vybízí k vodním hrátkám, o tom není žádných pochyb. Pokud Vás nebaví tlačit se na veřejném koupališti mezi spoustou lidí a vlastníte zahradu, máme pro Vás jeden tip. A tím je zahradní bazén, který výše uvedené problémy snadno vyřeší. Jestliže v této otázce tápete a nevíte, jaký bazén zvolit, poradíme Vám.
- Rozmyslete se, kde bazén umístit.
- Volte místo, kam nepadá spousta listí a jiných nečistot.
- Promyslete nadzemní i zapuštěnou variantu.
- Uvažujte o velikosti bazénu.
- Nezapomínejte na financování.
Nadzemní zahradní bazény a jejich výhody
Zahradní bazén tohoto typu je vhodný pro toho, kdo chce do vodní zábavy investovat méně peněz. Tento typ bazénu je nenáročný na výstavbu a prostor. Dostatek vyžití přinese i početnější rodině dle své velikosti. Stačí ho umístit na pevný a rovný terén a v případě potřeby přikrýt plachtou.
Jaké jsou nevýhody nadzemního bazénu
Mezi zápory tohoto řešení může patřit nižší odolnost proti nežádoucímu poškození. Teď máme na mysli prokopnutí, proříznutí a podobně. Zahradní bazén tohoto typu navíc není vhodný k přezimování venku, takže musíte počítat s opětovným složením na zimu a samozřejmě s prostorem pro skladováním.
Nevýhodou nadzemního bazénu je to, že si v něm tak dobře nezaplavete jako v tom zapuštěném, na což má vliv omezená velikost a hloubka.
Barbora H., Jičín, prodejce bazénů.
K pomyslným nevýhodám se v případě některých zájemců o bazén může zařadit také vzhled. Ano, nadzemní zahradní bazén z hlediska designu jistě není tím samým, jako luxusní zapuštěný bazén v zemi. Na druhou stranu je pravdou, že stojí o poznání méně.
Zapuštěný zahradní bazén
Bazén do země je bezpochyby náročnější z pohledu výstavby a o finanční stránce ani nemluvě. Ani v jeho případě se pochopitelně nevyhnete správnému zazimování, i když nic nikam nosit rozhodně nemusíte. To jsou ale možná tak jediné nevýhody spojené s tímto typu zahradního bazénu. V ostatních ohledech Vám bude přinášet pouze radost a potěšení.

Proč zvolit zapuštěný zahradní bazén?
Stačí Vám šesti metrový bazén a už si v něm krásně zaplavete, protože jeho standardní hloubka bude kolem 1,5 metru. Díky zastřešení se můžete koupání oddávat od jara až do podzimu, a to i za nevlídného počasí. Navíc při dobře zvolené technologii se o údržbu bazénu nemusíte v podstatě vůbec starat. Důležité je pouze udržovat ty správné parametry vody.
Parametr vody | Hodnota |
pH | 7,0 až 7,4 |
Chlor | 0,3 až 0,8 mg/l |
Alkalita | 80 až 120 mg/l |
Aktivní kyslík | 5 až 10 mg/l |
Vápníková tvrdost | 180 až 250 mg/l |
Zapuštěný zahradní bazén je velice často doplňován také o solinátor, který vytváří zdravý chlor a v podstatě udržuje správné hodnoty vody za Vás. Jak můžete vidět, provoz bazénu je možný bez spousty kilogramů chemie, což je ve výsledku příjemnější i pro lidské tělo.
Praktické příslušenství pro zahradní bazén
Ve výsledku neopomínejte ani na příslušenství, které může rozšířit možnosti využití Vámi plánovaného bazénu. Jsou to například schůdky nebo žebřík do vody. Velice komfortní je ohřev vody za pomoci solárních panelů a pro aktivní plavce se nabízí použití protiproudu. Jeho instalaci třeba neumožňuje zahradní jezírko. A jaké další věci byste měli o zahradních bazénech vědět?
Pokud nejde o viditelné poškození tak ne. Voda se totiž přirozeným způsobem odpařuje, takže je nutné ji pravidelně doplňovat.
Vypusťte vodu pod trysky nebo pod bazénové osvětlení. Ze všech rozvodů vypusťte vodu, která by mohla zmrznout a způsobit škodu. Do zbytku vody můžete umístit speciální zimní plováky.
Jednou z variant je bazén se skimerem, jímž odtéká voda určená k filtraci. Pokud chcete mít hladinu vody až po okraj, využijte přelivové bazény fungující na trochu jiném principu.
Využijte produkty s nosností alespoň 130 kg.
Nejlevnější je plast, pak je to laminát a nejdražší je nerez.
Publikováno: 13. 12. 2020
Kategorie: domov