Zastřešení terasy může nabývat nejrůznějších podob
Rozhodli jste se vybudovat si vysněnou terasu u svého rodinného domu? Potom Vás bude čekat hned několik stavebních prací. Základem všeho bude jistě podlaha na terasu. Následovat může pořízení zahradního nábytku. Jestliže chcete takové prostory okupovat i během horších povětrnostních podmínek, nemine Vás zastřešení terasy.
- Dočasné zastřešení.
- Pevné zastřešení.
- Výhody a nevýhody obou řešení.
- Použité výrobní materiály.
- Bonus na závěr.
Dočasné zastřešení terasy
Název tohoto zastřešení mnohé prozrazuje. Dočasné znamená, že takovou střechu můžete snadno složit nebo zasunout a opět se oddávat slunečním paprskům. Typickým příkladem pro dočasné zastřešení terasy jsou markýzy. Ty můžete ostatně vidět nejenom u rodinných domů, ale také u mnohých restauračních zařízení, potažmo u jejich venkovních zahrádek.
Markýzy jsou praktickým zastřešením. Nemusí se jednat pouze manuálně ovládanou střechu nad terasou. Vybaveny mohou být elektromotorem s dálkovým ovládáním.
Daniela S., Praha, prodejce stínící techniky.
Výhody a nevýhody dočasného zastřešení
Dočasné zastřešení terasy má pochopitelně řadu kladů. Můžete ho kdykoliv stáhnout. Taková střecha je vzdušná a do jisté míry nevyžaduje složité stavební práce. Možná snad v případě použití elektromotoru, kdy je třeba počítat s přívodem elektrické energie. Použité látky markýz jsou voděodolné, takže pod nimi budete sedět i v dešti. Zároveň přináší možnost nemít nad hlavou pouze zatemněnou střechu.
I dočasné zastřešení terasy má pochopitelně svá negativa. Markýza je poměrně dost náchylná na silný vítr, takže v takovém počasí ji budete muset s největší pravděpodobností stáhnout. Zároveň se připravte na to, že termoregulační vlastnosti jsou minimální.
Pevné zastřešení terasy
Opakem dočasného zastřešení je to pevné. To znamená, že ho nemůžete stáhnout. Na druhou stranu je velice často kombinováno s bočním stíněním, popřípadě s tím čelním. Když zvolíte průhledný materiál, domůžete se v podstatě zimní zahrady, přinášející spoustu dalších výhod navíc.
Jaké použít střešní materiály?
Pevné zastřešení terasy může nabývat nejrůznějších podob. Jedná se o materiály průhledné i neprůhledné. Každý z nich má pak odlišnou tloušťku. S těmi nejpoužívanějšími včetně rozměrů Vás seznámíme v následující tabulce.
Střešní krytina | Tloušťka |
Sklolaminátová vlnovka | Cca 0,7 mm |
Plný polykarbonát | 2 až 12 mm |
Dutinkový polykarbonát | 10 až 36 mm |
Bezpečnostní sklo | Cca 6 mm |
Izolační dvojsklo | Cca 16 mm a více |
Jednotlivé materiály se mezi sebou liší nejenom svým vzhledem, ale také svými technickými parametry, včetně pořizovacích nákladů.
Zastřešení terasy v otázkách a odpovědích
Jestliže chcete o jednotlivých výrobních materiálech pevného zastřešení terasy vědět něco více, začtěte se do níže prezentovaných otázek. Právě v nich najdete potřebné odpovědi a možná si uděláte představu o tom, jaký výrobek zvolit.
Předností je cenová dostupnost a také možnost volby různých barevných odstínů, nejenom toho čirého. Na druhou stranu má omezenou životnost a může ji poškodit například silný vítr nebo kroupy.
Z pohledu ceny a přidružených vlastností to bude asi dutinkový polykarbonát. Ten dokáže izolovat teplo a zároveň propouští dostatek světla.
Bohužel nikoliv. Plný karbonát je oproti sklolaminátové vlnovce určitě odolnější a propustí světlo, teplo bohužel neizoluje.
Zastřešení terasy tímto materiálem je vhodné tehdy, když si chcete připlatit za kvalitnější produkt s delší životností nebo plánujete vybudování zimní zahrady. Bezpečnostní sklo lze použít také na boky, díky čemuž vytvoříte dokonale uzavřený a izolovaný prostor.
Určitě ano. Pod takovým zastřešením terasy můžete instalovat nejrůznější typy vytápění, včetně infra zářičů. Takto vybavená zimní zahrada je obyvatelná po celý rok.
Publikováno: 28. 04. 2021
Kategorie: domov