Zastřešení terasy může nabývat nejrůznějších podob

Rozhodli jste se vybudovat si vysněnou terasu u svého rodinného domu? Potom Vás bude čekat hned několik stavebních prací. Základem všeho bude jistě podlaha na terasu. Následovat může pořízení zahradního nábytku. Jestliže chcete takové prostory okupovat i během horších povětrnostních podmínek, nemine Vás zastřešení terasy.

  • Dočasné zastřešení.
  • Pevné zastřešení.
  • Výhody a nevýhody obou řešení.
  • Použité výrobní materiály.
  • Bonus na závěr.

Dočasné zastřešení terasy

Název tohoto zastřešení mnohé prozrazuje. Dočasné znamená, že takovou střechu můžete snadno složit nebo zasunout a opět se oddávat slunečním paprskům. Typickým příkladem pro dočasné zastřešení terasy jsou markýzy. Ty můžete ostatně vidět nejenom u rodinných domů, ale také u mnohých restauračních zařízení, potažmo u jejich venkovních zahrádek.

Markýzy jsou praktickým zastřešením. Nemusí se jednat pouze manuálně ovládanou střechu nad terasou. Vybaveny mohou být elektromotorem s dálkovým ovládáním.

Daniela S., Praha, prodejce stínící techniky.

Výhody a nevýhody dočasného zastřešení

Dočasné zastřešení terasy má pochopitelně řadu kladů. Můžete ho kdykoliv stáhnout. Taková střecha je vzdušná a do jisté míry nevyžaduje složité stavební práce. Možná snad v případě použití elektromotoru, kdy je třeba počítat s přívodem elektrické energie. Použité látky markýz jsou voděodolné, takže pod nimi budete sedět i v dešti. Zároveň přináší možnost nemít nad hlavou pouze zatemněnou střechu.

I dočasné zastřešení terasy má pochopitelně svá negativa. Markýza je poměrně dost náchylná na silný vítr, takže v takovém počasí ji budete muset s největší pravděpodobností stáhnout. Zároveň se připravte na to, že termoregulační vlastnosti jsou minimální.

Terasa bez jakéhokoliv zastřešení a krytí.

Pevné zastřešení terasy

Opakem dočasného zastřešení je to pevné. To znamená, že ho nemůžete stáhnout. Na druhou stranu je velice často kombinováno s bočním stíněním, popřípadě s tím čelním. Když zvolíte průhledný materiál, domůžete se v podstatě zimní zahrady, přinášející spoustu dalších výhod navíc.

Jaké použít střešní materiály?

Pevné zastřešení terasy může nabývat nejrůznějších podob. Jedná se o materiály průhledné i neprůhledné. Každý z nich má pak odlišnou tloušťku. S těmi nejpoužívanějšími včetně rozměrů Vás seznámíme v následující tabulce.

Střešní krytinaTloušťka
Sklolaminátová vlnovkaCca 0,7 mm
Plný polykarbonát2 až 12 mm
Dutinkový polykarbonát10 až 36 mm
Bezpečnostní skloCca 6 mm
Izolační dvojskloCca 16 mm a více
Jaká je tloušťka střešního materiálu na terasu?

Jednotlivé materiály se mezi sebou liší nejenom svým vzhledem, ale také svými technickými parametry, včetně pořizovacích nákladů.

Zastřešení terasy v otázkách a odpovědích

Jestliže chcete o jednotlivých výrobních materiálech pevného zastřešení terasy vědět něco více, začtěte se do níže prezentovaných otázek. Právě v nich najdete potřebné odpovědi a možná si uděláte představu o tom, jaký výrobek zvolit.

Jaké jsou vlastnosti sklolaminátové vlnovky?

Předností je cenová dostupnost a také možnost volby různých barevných odstínů, nejenom toho čirého. Na druhou stranu má omezenou životnost a může ji poškodit například silný vítr nebo kroupy.

Jaké je nejpoužívanější terasové zastřešení?

Z pohledu ceny a přidružených vlastností to bude asi dutinkový polykarbonát. Ten dokáže izolovat teplo a zároveň propouští dostatek světla.

Nabízí plný polykarbonát dostatečnou tepelnou izolaci?

Bohužel nikoliv. Plný karbonát je oproti sklolaminátové vlnovce určitě odolnější a propustí světlo, teplo bohužel neizoluje.

Kdy se u terasy používá bezpečnostní sklo?

Zastřešení terasy tímto materiálem je vhodné tehdy, když si chcete připlatit za kvalitnější produkt s delší životností nebo plánujete vybudování zimní zahrady. Bezpečnostní sklo lze použít také na boky, díky čemuž vytvoříte dokonale uzavřený a izolovaný prostor.

Je možné zimní zahradu využívat i v chladném období?

Určitě ano. Pod takovým zastřešením terasy můžete instalovat nejrůznější typy vytápění, včetně infra zářičů. Takto vybavená zimní zahrada je obyvatelná po celý rok.