Okouzlující pnoucí růže: krása, která roste do výšky

Pnoucí Růže

Volba správné odrůdy pro vaši zahradu

Pnoucí růže patří k nejkrásnějším ozdobám zahrad. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je důležité vybrat tu správnou odrůdu pro vaše podmínky. Při výběru zohledněte zejména stanoviště, orientaci na světové strany a také velikost plochy, kterou chcete růžemi pokrýt. Pro slunná stanoviště se hodí například odrůdy 'New Dawn' s něžnými růžovými květy nebo 'Golden Showers' s zářivě žlutými květy. Do polostínu se hodí například 'Zephirine Drouhin' s vonnými růžovými květy nebo 'Veilchenblau' s fialovými květy. Pokud máte k dispozici menší prostor, zvolte si spíše méně vzrůstné odrůdy, jako je například 'Super Excelsa' s červenými květy nebo 'The Fairy' s růžovými květy. Naopak pro velké plochy se hodí bujně rostoucí odrůdy, jako je například 'Bobbie James' s bílými květy nebo 'American Pillar' s růžovými květy. Kromě vzhledu a vzrůstu se odrůdy pnoucích růží liší také odolností vůči chorobám a škůdcům. Pokud chcete mít s pěstováním co nejméně starostí, vybírejte si odolné odrůdy, jako je například 'New Dawn' nebo 'Golden Showers'. Nezapomeňte, že i ty nejodolnější odrůdy potřebují pravidelnou péči, aby prospívaly a bohatě kvetly.

Výsadba a umístění pro optimální růst

Pnoucí růže, královny vertikálních zahrad, vyžadují pro svůj optimální růst a bohaté kvetení specifické podmínky. Při výběru stanoviště preferujeme slunné místo orientované na jih či jihozápad. Růže milují slunce, minimálně 6 hodin denně, pro tvorbu květů a silných výhonů. Stín snášejí, ale kvetení je pak méně intenzivní. Důležitá je i vzdušnost stanoviště, aby listy po dešti rychle osychaly a nepřišly choroby. Půda by měla být propustná, bohatá na živiny a s mírně kyselým pH. Před výsadbou zapracujeme do půdy kompost nebo hnůj. Vlastní výsadba probíhá na jaře nebo na podzim. Důležitá je dostatečně velká jáma, aby se kořeny pohodlně vešly. Růži sázíme o 5-10 cm hlouběji, než rostla v kontejneru. Po výsadbě důkladně zalijeme a půdu kolem kmínku zamulčujeme kůrou. Pnoucí růže potřebují oporu, ať už treláž, pergolu nebo zeď. Vzdálenost od opory by měla být alespoň 40 cm, aby měla rostlina dostatek prostoru. Výhony k opoře vyvazujeme do požadovaného tvaru. Pravidelná zálivka, hnojení a řez zajistí zdravý růst a bohatou násadu květů.

Péče o půdu: hnojení a zálivka

Pnoucí růže, ty královny vertikálních zahrad, potřebují pro svůj opulentní růst a bohaté kvetení kvalitní péči, jejíž základem je správné hnojení a zálivka. Hnojení dodává růžím potřebné živiny pro zdravý růst, bohaté kvetení a odolnost vůči chorobám a škůdcům. Na jaře, po jarním řezu, dopřejte růžím dávku hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který podpoří růst nových výhonů a listů. Během kvetení a následně pak až do konce srpna, volte hnojivo s vyšším podílem draslíku a fosforu pro podporu tvorby květů a jejich sytosti barev. Zálivka je pro pnoucí růže, zvláště ty rostoucí u zdí a plotů, klíčová. Důležitá je pravidelnost a vydatnost zálivky, ideálně ke kořenům a v ranních či večerních hodinách. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená, aby kořeny neuhnívaly. Mulčování kolem báze růže pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele. Správným hnojením a zálivkou zajistíte, aby vaše pnoucí růže prospívaly a odměnily se vám záplavou nádherných květů.

pnoucí růže

Správný řez pro bohaté kvetení

Pnoucí růže, královny vertikálních zahrad, potřebují pro svou krásu a bohaté kvetení správný řez. Ten se liší podle stáří a typu růže. Mladé rostliny řežeme v prvních dvou letech spíše mírně, abychom podpořili růst silných výhonů. Odstraňujeme jen slabé, poškozené nebo křížící se větve. U starších růží je řez důležitý pro udržení tvaru a stimulaci kvetení. Provádíme ho nejlépe na konci zimy nebo začátkem jara, po mrazech.

Základem je odstranění odumřelých, nemocných a slabých větví. Dále zkracujeme boční výhony na 2-3 očka. Hlavní, silné výhony zkracujeme jen mírně, abychom podpořili kvetení na bočních větvích. Pnoucí růže kvetoucí jednou ročně řežeme hned po odkvětu. Odstraníme odkvetlé výhony a zkrátíme boční. Růže kvetoucí opakovaně řežeme na jaře a poté odstraňujeme odkvetlé květy průběžně během sezóny. Správný řez je klíčem k bohatému kvetení a zdraví vašich pnoucích růží. Nebojte se experimentovat a najít si svůj vlastní styl, který vám i vašim růžím bude vyhovovat.

Možnosti opory a vedení růží

Pnoucí růže, královny vertikálních zahrad, potřebují pro svůj majestátní růst pevnou oporu. Bez ní by se jejich dlouhé, ohebné výhony plazily po zemi a krása květů by zanikla. Naštěstí existuje mnoho možností, jak pnoucí růže vést a poskytnout jim potřebnou oporu. Oblíbenou volbou jsou treláže, dřevěné či kovové konstrukce, které dodají zahradě strukturu a eleganci. Růže se k nim připevňují pomocí vázacích pásků nebo drátků. Pro romantický vzhled se hodí oblouky, pergoly a treláže ve tvaru pyramidy, které se stanou dominantou zahrady. Pokud toužíte po přírodním vzhledu, zvolte jako oporu pro růže dřevěné kůly, bambusové tyče nebo živý plot. Pnoucí růže se snadno přizpůsobí i netradičním oporám, jako jsou stará okna, kovové brány nebo zdi. Důležité je, aby opora byla dostatečně pevná a odolná povětrnostním podmínkám. Při výběru materiálu a tvaru opory zohledněte styl vaší zahrady a odrůdu pnoucí růže. Některé odrůdy dorůstají do výšky až několika metrů, a proto vyžadují robustnější oporu. Pravidelným vázáním a tvarováním výhonů docílíte bohatého kvetení a zdravého růstu vašich pnoucích růží.

pnoucí růže
Srovnání vlastností pnoucích růží
Vlastnost Růže 'New Dawn' Růže 'Zephirine Drouhin'
Barva květu Světle růžová Tmavě růžová
Vůně Silná, sladká Mírná
Výška Až 3 metry Až 4 metry
Odolnost vůči chorobám Velmi dobrá Dobrá

Choroby a škůdci: prevence a ochrana

Pnoucí růže, ačkoliv patří mezi královny zahrad, se bohužel neobejdou bez občasných zdravotních problémů. Mezi nejčastější choroby patří černá skvrnitost listů, padlí a rez růžová. Černá skvrnitost se projevuje tmavými skvrnami na listech, které následně žloutnou a opadávají. Padlí poznáte podle bělavého povlaku na listech a stoncích. Rez růžová se projevuje oranžovými skvrnami na spodní straně listů. Prevencí proti těmto chorobám je především výběr odolných odrůd, vzdušné stanoviště a správná zálivka. Důležité je také odstraňování napadených částí rostlin.

Kromě chorob mohou pnoucí růže potrápit i někteří škůdci. Mšice sají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Svilušky způsobují žloutnutí a opadávání listů. Pilatka drobná vyžírá chodbičky v listech. Proti mšicím a sviluškám lze bojovat pomocí postřiků z draselného mýdla nebo kopřivového výluhu. V boji s pilatkou pomůže odstranění napadených listů a použití insekticidů. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah jsou základem pro zdravé a krásně kvetoucí pnoucí růže.

Pnoucí růže v zimě: tipy na zazimování

Pnoucí růže, královny zahrad, potřebují před příchodem zimy naši péči, abychom se z jejich krásy mohli těšit i v dalším roce. Zazimování pnoucích růží není složité a zvládne ho každý. Nejdůležitější je chránit kořenový systém před mrazem. Před prvními mrazy přihrňte k bázi rostliny zeminu nebo kompost do výšky asi 20-30 cm. Vytvoříte tak ochranný kopeček, který zabrání promrznutí kořenů. Dále je důležité chránit i nadzemní část růže, zejména v oblastech s tuhými zimami. Výhony opatrně sundejte z opory a položte je na zem na vrstvu chvojí nebo listí. Přes ně pak můžete položit netkanou textilii, která růže ochrání před mrazem a vysušujícím větrem. Nezapomeňte růže před zazimováním také ošetřit proti houbovým chorobám. Použijte fungicidní postřik, který aplikujte na celou rostlinu. Pnoucí růže, na rozdíl od keřových růží, se na zimu nestříhají. Řez proveďte až na jaře, kdy odstraníte všechny poškozené a namrzlé výhony. Dodržováním těchto tipů zajistíte, aby vaše pnoucí růže přečkaly zimu bez úhony a na jaře vás opět potěšily záplavou květů.

pnoucí růže

Inspirace: využití v zahradní architektuře

Pnoucí růže, královny vertikálních ploch, otevírají v zahradní architektuře svět kreativních možností. Svou elegancí a bohatstvím květů promění fádní zdi, pergoly, oblouky a treláže v romantické scenérie. Popínavé růže se šplhají vzhůru, zdobí nevzhledná zákoutí a vytváří působivé vodní prvky. Odrůdy s vonnými květy navíc provoní zahradu omamnou vůní. Při výběru vhodné růže je důležitá velikost plochy, orientace na světové strany a celkový styl zahrady. Pro menší zahrady jsou vhodné méně vzrůstné kultivary, zatímco pro rozsáhlé plochy se hodí bujně rostoucí odrůdy. Pnoucí růže lze využít i k vytvoření živých plotů, které zajistí soukromí a zároveň esteticky oddělí jednotlivé části zahrady. Kombinací různých barev a tvarů květů docílíte originálních kompozic. Pnoucí růže se uplatní v romantických, venkovských i moderních zahradách. Stačí jen popustit uzdu fantazii a nechat se inspirovat krásou těchto královen vertikálních ploch.

Oblíbené a odolné odrůdy pro začátečníky

Pěstování pnoucích růží není žádná věda, zvláště pokud zvolíte ty správné odrůdy. Pro začátečníky se hodí nenáročné a odolné kultivary, které odpustí i drobné pěstitelské chyby. Mezi stálice patří například 'New Dawn', romantická růže s něžně růžovými květy, která kvete opakovaně a bohatě. Další skvělou volbou je 'Flammentanz', odolná růže s ohnivě červenými květy, jež rozzáří každou pergolu. Pro milovníky nostalgie je tu 'Zephirine Drouhin', starodávná růže s omamnou vůní a sytě růžovými květy. Tato odrůda je navíc téměř beztrnná, což oceníte při manipulaci. Pokud toužíte po něčem modernějším, sáhněte po 'Eden Rose', která vás okouzlí plnými květy v odstínech meruňkové a lososové. Tato růže je odolná vůči chorobám a kvete opakovaně až do podzimu. Nezapomeňte, že i ty nejméně náročné růže potřebují pro svůj růst a kvetení dostatek slunce, kvalitní půdu a pravidelnou zálivku. S trochou péče se vám odmění záplavou květů a provoní vaši zahradu.

pnoucí růže

Pěstování pnoucích růží v nádobách

Pnoucí růže, s jejich okouzlující krásou a omamnou vůní, nemusí být výsadou jen majitelů rozlehlých zahrad. I na balkonech a terasách si můžeme užívat jejich půvab, a to díky pěstování v nádobách. Výběr správné nádoby je klíčový – hledejte dostatečně prostorný květináč s hloubkou alespoň 40-50 cm a s drenážními otvory pro odtok přebytečné vody. Pnoucí růže preferují slunná stanoviště s alespoň 6 hodinami slunečního svitu denně. Důležitá je také opora, po které se růže bude pnout. Můžete použít treláž, mříž nebo i pevnou tyč. Substrát by měl být propustný a bohatý na živiny. Vhodná je směs kompostu, rašeliny a zahradní zeminy. Během vegetace pravidelně zalévejte, v horkých dnech i denně. Nezapomínejte ani na hnojení – používejte hnojiva určená pro růže. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení. Na zimu je vhodné nádobu s růží umístit na chráněné místo a přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. S trochou péče a pozornosti se tak i na menším prostoru můžete těšit z krásy a vůně pnoucích růží.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: DominikDatel

Tagy: pnoucí růže | informace o pnoucích růžích